Úvod > Aktuality > Znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči? Přihlaste jej do ankety Strom roku!
Příroda

Znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči? Přihlaste jej do ankety Strom roku!

  • Vydáno2. dubna 2021
Již po dvacáté můžete rozhodnout o tom, které stromy budou bojovat o titul Strom roku 2021. Pokud znáte strom, který si zaslouží pozornost, či potřebuje péči, podělte se o jeho příběh a nominujte ho do letošního ročníku ankety. Sběr nominací začal 1. 3. až bude pokračovat až do 22. 4. 2021. Vyhlášení nominované dvanáctky proběhne předběžně 3. 5. 2021. Podat návrh může kdokoliv – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Finalisté pak budou soutěžit o titul Strom roku 2021 v letním online hlasování. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola.
stromHledá se nový Strom roku! A je jedno, jak je vysoký nebo starý. Tvůrce oblíbené ankety, Nadaci Partnerství, zajímá jeho příběh. Chodíte se nadechnout čerstvého vzduchu ke svému oblíbenému stromu? Nebo víte o nějakém, který si zaslouží pozornost a hlavně potřebnou péči? Nominujte ho do letošního ročníku ankety Strom roku!

Navrhnout svého favorita mohou jednotlivci, rodiny, spolky nebo celé obce. Tým Nadace Partnerství pak vybere finálovou dvanáctku, o jejímž pořadí budou lidé rozhodovat v online hlasování. A kdo ví, třeba s budoucím Stromem roku 2021 navážeme i na úspěch letošního vítěze evropského klání, Chudobínské borovice!

Jabloň u LidmanůV minulých ročnících ankety zvítězila Jabloň u Lidmanů (2020), Chudobínská borovice (2019), Zádvorská lepa (2018), Ořešák v zámeckém parku v Kvasicích (2017), Lípa na Lipce (2016), Tatobitská tisíciletá lípa (2015), Opatovická borovice (2014), Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu (2013), Novodvorská alej v Moravském krasu (2012), Alej ve Skaličce u Teplic nad Bečvou (2011), Hromův dub (2010), Kotelská lípa – tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné (2009), Lípa Jana Gurreho (2008), Stojanova lípa v Beňově (2007), Lípa na hradě Sádek (2006), Pernštejnský tis (2005), Šestikmenná lípa ze Zámrsku (2004), Buk u kostela v Jihlavě (2003) nebo Popovský jasan (2002).
Jabloň u Lidmanů

Jabloň u Lidmanů

Jabloň u hospůdky U Lidmanů tiše sleduje příběhy místních lidí. V létě jim poskytuje stín a na podzim plody. Podle pamětníků byly ve 20. letech 20. století na tomto místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té, která na místě stojí dodnes.

Lípa na Lipce u Horního Bradla

Lípa na Lipce u Horního Bradla

Lípa srdčitá, která pamatuje osm století, je 27 metrů vysoká a obvod jejího kmena činí 802 cm. Místo, v kterém roste, patří k historicky cenné lokalitě s renesančním zámečkem Lipka, ze kterého jsou nádherné výhledy na jeden z hřebenů Železných hor i nedaleký prales Polom.

Pernštejnský tis

Pernštejnský tis

Pernštejnský tis je nejstarším červeným tisem na Moravě a jedním z nejstarších stromů v České republice. Roste na severním svahu pod hradem u staré cesty na Nedvědici. Strom je starý více než 1000 let, jeho výška je 16,5 m a obvod kmene 455 cm. Roku 2005 tis vyhrál anketu Strom roku.

Alej ve Skaličce u Teplic nad Bečvou

Alej ve Skaličce u Teplic nad Bečvou

Alej tvořená 22 lípami a 10 duby se nachází v zahradách zámku, v jehož budově dnes sídlí sociální ústav Domov Větrný mlýn. Alej byla oceněna v anketě Strom roku 2011, kdy se jí podařilo zvítězit.

Novodvorská alej v Moravském krasu

Novodvorská alej v Moravském krasu

Novodvorskou alej, lipové stromořadí u obce Vavřinec, nechal vysadit v první polovině 19. století starohrabě Hugo Salm. Stromořadí z Nových Dvorů ke zřícenině hradu Blansek tvoří 57 lip malolistých. Nejmohutnější z lip (lípa s obvodem kmene 415 centimetrů) zvítězila v anketě Strom roku 2012.

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Chudobínská borovice rostoucí těsně nad hladinou přehrady Vír vyhrála v roce 2019 anketu Strom roku. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady.

Kotelská lípa – tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné

Kotelská lípa – tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné

Lípa v osadě Kotel na první pohled zaujme svou rozložitou korunou a vykotlaným kmenem s několika otvory. Tisíciletá lípa byla vždy pevně spjatá s historií osady a jejích obyvatel. Roku 2009 zvítězila v anketě Strom roku.

Tisíciletá lípa v Tatobitech

Tisíciletá lípa v Tatobitech

Tatobitská Lípa velkolistá je památným stromem, který roste na prahu Českého ráje v obci Tatobity v Libereckém kraji. Lípa stojí u silnice směrem na Žernov, naproti domu s číslem popisným 86. Obvod jejího kmene je přes devět metrů a do její dutiny se vejde asi 11 dospělých lidí.

Ořešák v zámeckém parku v Kvasicích

Ořešák v zámeckém parku v Kvasicích

V památkově chráněném zámeckém parku v obci Kvasice na Kroměřížsku roste zhruba 230 let starý ořešák. Zvažuje se také vybudování repliky kapličky v jeho blízkosti, která u něj kdysi stávala. Strom získal ocenění Strom roku 2017.

Lípa na hradě Sádek u Třebíče

Lípa na hradě Sádek u Třebíče

Ve starobylých zdech zámku Sádek roste asi 250 let stará lípa srdčitá. Hrad je opředen několika pověstmi a skutečnými historickými příběhy, v nichž velkou roli hrají právě stromy.

Zádvorská lepa: Lípa z Velkých Opatovic – poslední ze sester

Zádvorská lepa: Lípa z Velkých Opatovic – poslední ze sester

Lípa z Velkých Opatovic na Blanensku zůstala jako jediná z 16 Stromů svobody, které v Opatovicích vysázeli v roce 1918 na počest vzniku Československa.

Lípa Jana Gurreho v Římově

Lípa Jana Gurreho v Římově

Lípa roste v zahradě u římovského kostela již 670 let. Měla tak být přítomna i božskému zjevení v roce 1626, na jehož základě navrhl jezuita Jan Gurre u římovského statku vystavět loretánskou kapli a kostel sv. Ducha. Lípa je nejstarší a nejmohutnější památný strom okresu České Budějovice.

Buk u kostela v Jihlavě

Buk u kostela v Jihlavě

Buk roste přímo v centru Jihlavy. Jedná se o strom s vysokou hodnotou, pyšnící se úctyhodným stářím, ale i výjimečnými rozměry. V roce 1990 byl vyhlášen za památný.

Šestikmenná lípa v Zámrsku

Šestikmenná lípa v Zámrsku

Mohutný kmen lípy v Zámrsku tvoří šest spojených kmenů. Je pravděpodobné, že vznikl zmlazováním. Původní ztrouchnivělý strom byl v minulosti seříznut na pařez a po jeho obvodu vyrostly nové výhony, dnešní kmeny.

Opatovická borovice ve Velkých Opatovicích

Opatovická borovice ve Velkých Opatovicích

Raritně větvená borovice je dominantou zámeckého parku ve Velkých Opatovicích a je unikátem celého kraje. Tvarem připomíná pětihlavou saň a také pověst mluví o tom, že se jedná o zakletého draka, se kterým bojoval svatý Jiří, jemuž je zasvěcený místní kostel.

Popovský jasan u Jáchymova

Popovský jasan u Jáchymova

Památný Popovský jasan je jedním z největších jasanů v republice. Roste na svazích Krušných hor na místě bývalé vesnice Popov u Jáchymova.

Hromův dub u Chomoutova na Olomoucku

Hromův dub u Chomoutova na Olomoucku

Památný strom Hromův dub (Dub letni) se nachází mezi obcemi Hlušovice a Chomoutov u Olomouce. Bohužel sem nevede žádná turistická trasa, ale pěšky nebo na horském kole se k tomuto památnému stromu dostanete po prašné polní cestě.

Stojanova lípa v Beňově

Stojanova lípa v Beňově

Mohutná lípa dominující návsi vesničky Beňov u Přerova dostala jméno po zdejším slavném rodákovi. Arcibiskup Antonín Cyril Stojan se mimo jiné významně zasloužil o založení poutních a exercičních domů v Hostýně a na Velehradě.

Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu

Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu

V roce 2010 postihla Višňovou katastrofální povodeň. Řeka Smědá se vylila z břehů a nejvíce udeřila v části obce zvané Víska. Pod vodou zde bylo 42 domů z celkových 65. Voda s sebou vzala auta, stromy a další materiál. Proti naplaveninám se však postavil mohutný dub, který zde již dlouho roste.

Další aktuality

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
Příroda

20 tipů na místa, kde to voní medvědím česnekem

Také milujete tu nezaměnitelnou vůni česneku, která se na jaře line lužními lesy? Nejčastěji jej najdete právě ve vlhčích, spíše stinných místech kolem potoků a na úpatích svahů, kde vytváří typické a někdy velmi bohaté porosty. Trhat jej rozhodně nedoporučujeme (nakoupíte jej na farmářských trzích a sazenice v zahradnictvích). Navíc vedle medvědího česneku často roste i prudce jedovatá konvalinka, která vypadá úplně stejně. Pokud byste si přeci jen chtěli bylinku natrhat, počínejte si ohleduplně a sbírejte jej pouze tam, kde neroste v chráněných lokalitách. A kam se za česnekem vydat? To vám prozradíme v našich dnešních tipech.
Příroda

15 tipů, kam se vypravit za kvetoucím šafránem

Skvělým tipem na jarní procházku, jsou výpravy při kterých se můžete pokochat jedinečnými pohledy na právě kvetoucí kvítka šafránu. Letošní pozdní sněhová nadílka čas jejich rozkvětu na horách pořádně přibrzdila, ale zpoždění se již podařilo dohnat a šafrány jsou na mnoha místech již v květu. Naplánujte si jarní procházku za kvetoucími šafrány!
Příroda

Připomeňte si Světový den vody

Dnes je Světový den vody, který se každoročně slaví 22. března již od roku 1992 na základě vyhlášení OSN. Důležitost vody a vodních zdrojů si můžete připomenout díky naším tipům na zajímavé památky architektury s vodou a jejím využíváním spojené či krásná jezera, řeky a říčky, které tvoří neopakovatelný ráz naší krajiny. Ke Světovému dni se také koná několik akcí.
Příroda

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

Divoká příroda a panenská území, domovy vzácných živočichů a rostlin, filmové kulisy i místa s řadou nej: to jsou chráněná území naší přírody, od rozsáhlých národních parků až po malé přírodní památky. Mají za sebou složité roky: zažily časy bez návštěvníků i období, kdy byly přehlcené lidmi, sucha, požáry, záplavy i rozšiřování invazivních druhů. Pojďte se podívat, co se změnilo a jaké proměny naši přírodu čekají v blízké budoucnosti?
Příroda

I lesy mají své dny – oslavte Mezinárodní den lesů pěknou procházkou

Svět slaví vždy 21. března Mezinárodní den lesů. Oslavte ho také vy pěknou procházkou. Kromě dobrého pocitu z probouzející se přírody také uděláte něco pro své zdraví – celá řada vědeckých studií ukazuje silnou vazbu mezi dostatečným přístupem do přírody a dobrými výsledky ve zdravotních testech. Místa s divokou přírodou přitom nemusíme hledat nějak zvlášť daleko. Kousek divočiny najdete všude tam, kde má příroda dlouhodobě možnost se svobodně vyvíjet, a kde je člověk jen vnímavým, tichým hostem. Přehled takových míst, kde načerpat duševní i fyzické zdraví z přírody najdete dnes v našich tipech.
Příroda

Jaro je tady! 50 tipů, kam na procházky

Jaro je tady a láká k jarním procházkám. Přivítejte jarní sluneční paprsky a udělejte si pěkný výlet! Pokud chcete do přírody, něco zajímavého vidět, seznámit se s historií nebo si společně s kamarády či rodinou vyjít na hezkou procházku, jistě si vyberete z našich tipů pro krásné jarní dny.
Příroda

20 tipů, kde se potěšit krásou jarních vodopádů

Jaro je k návštěvě vodopádů snad nejpříznivějším obdobím. Líbezné scenérie najdete i tam, kde je v pozdějším období sucho anebo minimum vody. Nechejte se zlákat k virtuálnímu výletu za krásou padajících vod... Možná budete překvapeni, kolik jich u nás máme!
Příroda