!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Rodové vinařství Proqin Velké Němčice
Gurmánská turistika

Rodové vinařství Proqin Velké Němčice

Rodové vinařství Proqin, čili Prokeš vinařství, se zaměřuje na produkci klasických šumivých vín metodou kvašením v láhvi a mešních tichých vín. Specialitou vinařství je sabráž – sekání sektů šavlí či jiným kuriózním předmětem.
V produkci tichých vín nerespektuje tradiční standardy rodinného vinařství a přináší nové způsoby výroby a zrání vín. Proqin je rodinné vinařství z Velkých Němčic. Rodina Prokešů zde vyrábí víno již po několik generací. Jejich vinařský osud odstartovala nešťastná náhoda, kdy se jim strýc utopil ve víně. Nyní jim to zas víno musí vracet v pozitivním směru. Bylo založené v roce 2007 rodinou Prokešů. Otec – František i dva synové Martin a Kamil úspěšně pracovali v minulosti pro úspěšné jiné vinaře a rozhodli se spojit své vzdělání, um a praxi v rodinné firmě, kde sice nemají technologii za stovky milionů, ale také "nevaří" pro supermarkety. Vína jsou vyráběna v malých šaržích pro daleko menší okruh spokojených zákazníků.

Vinařství pěstuje révu na jihozápadně orientovaných vinicích s humózně-sprašovitým typem půdy v jedinečné a vyhlášené trati Punty, která leží přímo na 49° rovnoběžce. Mají též pronajatou vinici od farního úřadu a proto každoročně vznikají unikátní mešní vína z odrůd Neuburské, Rulandské bílé a Cabernet Moravia.

Proqin se specializuje na výrobu šumivých vín, která vyrábí ručně tradiční metodou kvašením v láhvi po dobu 9 měsíců. Na otevírání sektů je v rodině určen mladší ze dvou bratů – Kamil, aktuálně mistr ČR v sabráži (sekání sektů šavlí či jiným kuriózním předmětem – podkůvkou od krojové boty, skleničkou nebo dokonce golfovou holí). Pokud budete mít při návštěvě jejich sklepa štěští na Kamilův trénink, useklých sektů si užijete dosytosti.

Vinařství Proqin nabízí několik programů:

Setkání s vinařem: přímo ve vinařství můžete zažít přibližně 90 minutovou ochutnávku 6 druhů skutečných sektů – pravých klasických šumivých vín vyráběných ručně kvašením v láhvi, včetně degustačního zákusu. Součástí ochutnávky je sabrage – sekání sektů Mistrem České republiky. Cena programu: 190 Kč bez DPH na osobu.

Plnohodnotná prohlídka vinic a vinařství: návštěva vinic v jedinečné a vyhlášené trati Punty, která leží přímo na 49° rovnoběžce. Řízená degustace celého sortimentu Proqinu. Ochutnávka na více než 2 hodiny s drobným občerstvením (4 bílá a 3 červená tichá vína a 6 klasických šumivých vín). Součástí ochutnávky je sabrage – sekání sektů Mistrem České republiky a degorsage – odstřelení kvasinek z hrdla láhve. Cena programu: 290 Kč bez DPH na osobu.
Zobrazit více

Provozovatel

František Prokeš

Na Kopečku 628
sklep č. 60
691 63 Velké Němčice
Tel.:
+420 606 685 594
Email:
proqin@proqin.cz
WWW:
www.proqin.cz
GPS:
48,992624 16,673403
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
Vinařský dvorek ve Velkých Němčicích

Vinařský dvorek ve Velkých Němčicích

Velké Němčice, Jižní Morava
Jezdecká škola Uherčice

Jezdecká škola Uherčice

Uherčice, Jižní Morava
Muzeum vinařství Vranovice

Muzeum vinařství Vranovice

Vranovice, Jižní Morava
Půjčovna kol ve Vranovicích

Půjčovna kol ve Vranovicích

Vranovice, Jižní Morava