Úvod > Aktuality > V Těšanech si prohlédnete i vyzkoušíte kovářské řemeslo
V Těšanech si prohlédnete i vyzkoušíte kovářské řemeslo
"> "> "> "> "> ">
Kultura

V Těšanech si prohlédnete i vyzkoušíte kovářské řemeslo

  • Vydáno2. září 2021
Zajímavý tip na sobotu 4. 9. 2021 nabízí expozice kovářství a kolářství v objektu kulturní technické památky Kovárna v Těšanech. Už po několikáté se v prostorách historické kovárny v Těšanech sejdou amatérští kováři do 26 let, aby zde ukovali speciální kovářské výrobky. Proto také ukázky tradiční kovářské práce nesou název Mladý těšanský kovář.

Kovář Oblíbený Mladý těšanský kovář je akcí s mnohaletou tradicí, která letos nemá podobu soutěže ale pouze přehlídky práce domácích mladých kovářů, kteří vykovají před zraky veřejnosti uměleckou repliku historické konzole k zavěšení svítidla či vývěsního štítu. Po celou sobotu 4. září bude na kovárně v Těšanech možné sledovat ruce kovářů, kteří veřejnosti představí výrobu tradičních i speciálních kovářských výrobků. Ti odvážnější si budou moci zkusit kovářské řemeslo i osobně.

Kováři TěšanyPráci bude realizovat mladá dílna uměleckého kováře Petra Soudka tradičními kovářskými postupy. Pro letošní ročník přehlídky Mladý těšanský kovář si kováři pod vedením pana Soudka připravili výrobu umělecké repliky – konzoly a historické lucerny dle podkladů dodaných odborníky Technického muzea v Brně. Navazují tak na práci z minulého roku, kdy kováři zhotovili konzolu k zavěšení vývěsního štítu – kola – ke kolárně. Kováře bude možné sledovat při práci od 9:00 do 14:00 hodin, kdy budou pracovat v původní kovárně vybavené dvouohnišťovou výhní.

A navíc, prohlídky expozice kovářství a kolářství, zemědělského nářadí, venkovského bydlení v objektu kovárny budou po celý den bez komentovaného výkladu, zato s volným vstupem. Kovárna bude pro veřejnost otevřena od 10:00 do 17:00. Děti jsou zvané do dětského koutku, kde si budou moci vyrobit záložku do knížky nebo se zapojit do soutěže o nejhezčí a originální obrázek s tématem „Když podkověnky pěkně zvoní…“. V kovárně čeká na děti také paní perníkářka.

Expozice kovářství a kolářství v Těšanech

Expozice kovářství a kolářství v Těšanech

Ojediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je spravována Technickým muzeem v Brně.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika