Úvod > Aktuality > V Těšanech si prohlédnete i vyzkoušíte kovářské řemeslo
Kultura

V Těšanech si prohlédnete i vyzkoušíte kovářské řemeslo

  • Vydáno1. září 2023
Zajímavý tip na sobotu 2. 9. 2023 nabízí expozice kovářství a kolářství v objektu kulturní technické památky Kovárna v Těšanech. Už po několikáté se v prostorách historické kovárny v Těšanech sejdou amatérští kováři do 26 let, aby zde ukovali speciální kovářské výrobky. Proto také ukázky tradiční kovářské práce nesou název Mladý těšanský kovář.

Kovář Oblíbený Mladý těšanský kovář je akcí s mnohaletou tradicí, která letos nemá podobu soutěže ale pouze přehlídky práce domácích mladých kovářů, kteří vykovají před zraky veřejnosti uměleckou repliku historické konzole k zavěšení svítidla či vývěsního štítu. Po celou sobotu 2. září bude na kovárně v Těšanech možné sledovat ruce kovářů, kteří veřejnosti představí výrobu tradičních i speciálních kovářských výrobků. Ti odvážnější si budou moci zkusit kovářské řemeslo i osobně.

Kováři Těšany Kovářské práce budou probíhat v době od 8 do 14 hodin a veřejnost bude moci sledovat kováře při práci přímo v historické kovárně vybavené dvouohnišťovou výhní, kterou spravuje Technickým muzeem v Brně. Výsledky práce posoudí odborná porota a své hodnocení následně vyhlásí ve 14:30 hod. před kovárnou, kde také ocení nejzdařilejší plastiky. Vykovaná díla se následně stanou součástí expozice kovářství.

A navíc, prohlídky expozice kovářství a kolářství, zemědělského nářadí, venkovského bydlení v objektu kovárny budou po celý den bez komentovaného výkladu, zato s volným vstupem. Kovárna bude pro všechny zájemce otevřena od 10:00 do 17:00. Děti jsou zvané do dětského koutku, kde si budou moci vyrobit záložku do knížky nebo se zapojit do soutěže o nejhezčí a originální obrázek s tématem „Vy, kováři umounění, myslíte jen na neděli!“. V rámci Národopisných slavností, které se v Těšanech konají zároveň s kovářskou akcí, se před kovárnou uskuteční představení tradičních řemesel – podkovář, hrnčíř, košíkář, řezbáře, tkadlena – a také jarmark tradičních výrobků. Nebude chybět ani folklorní muzika!

Kovárna v Těšanech

Kovárna v Těšanech

Ojediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je ve správě Technického muzea v Brně

Další aktuality

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnat můžete i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem hus. Už o víkendu 23. a 24. září se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Skupina nadšenců se kdysi rozhodla prohlásit oskeruši za symbolický strom Slovácka. K jejich pravidelným akcím na propagaci a popularizaci této hodnotné a vzácné dřeviny patří Oskorušobraní. Letos o nadcházejícím víkendu připravují už devatenáctý ročník.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou

Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 16. a 17. září 2023 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.
Jihomoravský kraj | Kultura

Výstavy, koncerty, pivo a vinobraní: Špilberk žije i během babího léta a podzimu

Brněnské památky ve správě Muzea města Brna hlásí rekordní návštěvnost. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, proč stojí za návštěvu hrad Špilberk a vila Tugedhat. Můžete vyrazit na klasické prohlídkové okruhy, navštívit letní scénu, která má ještě přichystaných pár koncertů, nebo si prohlédnout zajímavé výstavy.
Jihomoravský kraj | Památky

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Znojemska

Třetí zářijovou sobotu, tedy 16. září 2023, se uskuteční výlet Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska. Pokračuje tak podzimní sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách. Díky nim se dostanete do různých koutů jižní Moravy a na výletě svěžími vinohrady i malebnými sklepními uličkami poznáte místní kulturu a folklor.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Babí léto láká na toulky barevnou a voňavou Moravou

Babí léto je ideální příležitostí k tomu, abychom si ještě v aktuálním roce naplno užili výlety do přírody v kraťasech a teniskách, ideálně doprovázení hřejivými slunečními paprsky. Když už jsme u slunného počasí, co takhle vyrazit do voňavé a barevné moravské krajiny?
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem na krásná místa: moderní architektura zasazená uprostřed vinic, kde najdete kvalitní víno

Milujete víno a patříte i k příznivcům moderní architektury? Pak se vám budou hodit naše tipy na místa, kde se lahodná vína jižní Moravy snoubí s moderním designem. Mnohá vinařství se mohou pochlubit stylovými a ryze současnými budovami návštěvnických center či degustačních prostor přímo uprostřed vinic. Vydejte se za originální architekturou a kvalitními víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Bzenecké vinobraní nabídne vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky

Využijete o víkendu možnost se seznámit s historickými tradicemi předků, užít si pestré kroje Slovácka a prožít si všudypřítomnou lidovou muziku četných hudců ve Bzenci. Dobré bzenecké víno zachutnalo již nejedné známé osobnosti. Při svých cestách zde zastavili básník Petr Bezruč, mistr Josef Suk, malíř Mikoláš Aleš, ale i Auguste Rodin, Svatopluk Čech, F. X. Šalda a jiní.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika