!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum letecké bitvy nad Bílými Karpaty v Šanově

Muzeum letecké bitvy nad Bílými Karpaty v Šanově

Kultura
Dne 29. srpna 1944 byl nad Šanovem sestřelen americký letoun B – 17 G. K této příležitosti bylo otevřeno i muzeum. Sbírka je soukromá. Majitelem nálezů je pan Michael Žitník. Velkou část sbírek našel v okolí Šanova už jeho otec.
Dne 29. srpna 1944 byl nad Šanovem sestřelen americký letoun B – 17 G. Zahynulo zde 9 letců. Padákem se zachránil pouze jediný člen posádky, velitel letadla Thayne L. Thomas, který dopadl mezi stromy a s pomocí místních občanů překročil slovenskou hranici, odkud se dostal zpět do USA. Zbytky letadla hořely ještě na druhý den. Němci svezli do Šanova hlavně motory a pak je odvezli jako kovový šrot, pár úlomků letadla se po válce ještě povalovalo po lese.

V muzeu jsou exponáty, které se podařilo najít v okolí obce. Jsou to různé kusy letadel, ale i dokumenty či výstroj pilotů. 

K vidění jsou originální části bombardérů Boeing B-17G Flying Fortess havarovaných v obcích Šanov, Rudice, Vyškovec, Kašava a Metylovice z 29. srpna 1944 v letecké bitvě nad Bílými Karpaty. Dále jsou zde umístěny fragmenty bombardérů z leteckých bitev nad Protektorátem ze 17. prosince 1944 a jiné.

Dva letecké kulomety, úlomky motoru, kabiny a další zbytky letadla jsou uloženy ve slavičínském muzeu
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Hrádek ve Slavčíně na Zlínsku

Pivovar Hrádek ve Slavčíně na Zlínsku

Slavičín, Východní Morava
Hotel Slavičan ve Slavičíně

Hotel Slavičan ve Slavičíně

Slavičín, Východní Morava
Ubytování na Valašsku ve Slavičíně

Ubytování na Valašsku ve Slavičíně

Slavičín, Východní Morava
Restaurace Zámek Slavičín

Restaurace Zámek Slavičín

Slavičín, Východní Morava