Úvod > Co chcete dělat? > Dům U Zlatého hroznu na Malostranském náměstí
Památky

Dům U Zlatého hroznu na Malostranském náměstí

Na rohu Karmelitské ulice a Malostranského náměstí stojí historický dům U Zlatého hroznu. Je to pozůstatek někdejší Oujezdské brány a věže, která byla součástí starého opevnění Malé Strany a byla zbořena roku 1727. Zbytek domu byl poté přestavěn na obytný dům.
V minulosti byl nazýván V bývalé Oujezdské bráně nebo U Pivovárku, díky společnému domovnímu znamení – pozlacenný vinný hrozen, se ustálil název dům U Zlatého hroznu. Tento objekt neměl nikdy vlastní vchod a bylo možné se do něho dostat pouze sousedním domem, s kterým tvoří jeden stavební celek. Kromě mnoha jiných bydlel v domě Husův přítel Jan z Jesenice, který zde sepsal obvinění Kostnického koncilu z provinění vůči Husovi. Dalším významným obyvatelem domu byl císařský holič Matyáš Nikolaj za doby Rudolfa II. 

Původně gotický dům byl za renesance přestavěn a zvýšen o jedno patro. Do dnešní barokní podoby byl upraven v letech 1707 – 1710 stavitelem Janem Josefem Mayerem. Od 70. let 20. století objekt značně chátral, byla narušena jeho statika a dům se začal naklánět. Obyvatelé byli vystěhováni a dům musel být podepřen celým systémem trámových podpěr, neboť hrozilo jeho zřícení do rušné ulice. Krizovou situaci vyřešilo lešení, které bylo vybudované nad komunikací směrem ke kostelu sv. Mikuláše, aby tudy mohla projíždět auta. Zároveň byl zastaven i provoz sousedního domu U Glaubiců se známou historickou pivnicí.

Nutná rekonstrukce dlouhá léta nemohla najít správného investora, který by projekt financoval. Až začátkem 90. let započaly opravné práce, které skončili v květnu 1995. Dům byly vystužen ocelovými stěnami, obnovily se renesanční a raně barokní stropyhistorických renesančních a raně barokních záklopkových stropů, které jsou vymalovány figurálními výjevy, mezi nimiž jsou i poněkud lechtivé náměty. Nakonec se podařilo zachovat velké množství původních barokních štuků a podle dobových fotografií bylo obnoveno i domovní znamení.

V současné době je dům prázdný, v minulosti v něm bylo například kasino, banka nebo kino.
Zobrazit více