Úvod > Co chcete dělat? > Netopýři v dole Jeroným
Příroda

Netopýři v dole Jeroným

Unikátně zachovalý středověký důl na území obce Rovná na Sokolovsku patří mezi nejvýznamnější technické památky svého druhu v Evropě. Cínové štoly jsou zároveň sídlem vzácných živočichů. V době podzimního rojení a během zimování tu bylo zaznamenáno celkem 10 druhů netopýrů.
Zdejší štoly jsou atraktivní nejen pro lidi, jedná se o jedno z nejvýznamnějších známých zimovišť netopýrů v západních Čechách. První údaje o netopýrech v dole Jeroným pocházejí z 80. let 20. století od výše zmíněného F. Barocha. Netopýři svým způsobem přispěli k záchraně této cenné památky, neboť báňský úřad tehdy plánoval z bezpečnostních důvodů vstupy do podzemí opět zasypat. Kvůli chráněným letounům však byly vchody nakonec zajištěny mřížemi. Od roku 1995 zde pracovníci Správy CHKO Slavkovský les zimující netopýry pravidelně monitorují. Od roku 2011 byl zjištěn postupný nárůst počtů hibernujících zvířat, dosavadní rekord je 347 jedinců v roce 2017. To pravděpodobně souvisí s teplotním průběhem zim, vliv může mít také pokračující zpřístupňování dalších částí dolu. Mezi nejpočetnější druhy patří netopýr vodní, velký a řasnatý. Dále se zde vyskytuje netopýr ušatý, Brandtův či vousatý. Vzácnými hosty, kteří se ve zdejším podzemí objevili pouze několikrát, jsou netopýr severní, velkouchý a brvitý.

Od roku 2009 zde každoročně probíhá také výzkum spojený s odchytem do sítí v době podzimního rojení (tzv. swarmingu) před vchody do štol. Kromě výše uvedených druhů tak chiropterologové zaznamenali například i netopýra rezavého. Ten se tu v době swarmingu hojně vyskytuje, ač ve štolách nikdy nezimuje. Celkem je z této lokality známo deset druhů netopýrů.

Návštěvníci dolu se mohou blíže seznámit s netopýry prostřednictvím výkladu průvodců. U pokladny jsou k dispozici pracovní listy Netopýři v podzemí, obsahující zábavné úkoly a kvízy pro děti. Každoročně koncem prázdnin se zde také koná akce pro širokou veřejnost v rámci Mezinárodní noci pro netopýry.
Zobrazit více

Provozovatel

Důl Jeroným

Podstrání 13
356 01 Rovná
Tel.:
+420 736 202 710
Email:
jeronym@muzeum-so...
WWW:
https://napude.so...
GPS:
50,102230 12,712017
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Sv. Maur v Bečově nad Teplou

Pension Sv. Maur v Bečově nad Teplou

Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj
Penzion a restaurace U Zámku v Bečově nad Teplou

Penzion a restaurace U Zámku v Bečově nad Teplou

Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj
Rodinný pension Bečov

Rodinný pension Bečov

Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj