Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Čistá – Důl Jeroným na Sokolovsku
Památky

Čistá – Důl Jeroným na Sokolovsku

Historický důl Jeroným se nachází v okrese Sokolov, kat. území Rovná. V minulosti spadal do katastrálního území dnes již neexistujícího královského horního města Čistá.

Důl Jeroným je významnou hornickou památkou dokladující úroveň hornictví v 15 a 16. století. Zájem těžařů byl zaměřen na těžbu cínové rudy. Dostupné prameny uvádějí, že o Čisté jsou zmínky již ve 13. století. Rozvoj města byl spojen s rozvojem těžby na dole Jeroným. Dne 20. 8. 1551 je městu propůjčen Ferdinandem I. název Královské horní město.

Město vlastnilo cínovou váhu, cínovou huť a oprávnění těžit dříví v královských lesích. V roce 1772 postihla město katastrofa ve formě požáru, který kromě domů a dalších objektů zničil téměř veškerou písemnou dokumentaci. Zničení písemné dokumentace, zejména archivního charakteru, má za následek, že i v současné době se velmi obtížně dokladuje kontinuita historie města a báňského podnikání. Město přežívá až do konce druhé světové války.

Po ukončení války postihuje město jedna pohroma za druhou. Všechny jsou ve svých důsledcích horší než již zmiňovaný požár. Město bylo v rámci řešení německé otázky vylidněno v důsledku odsunu obyvatel německé národnosti. Celá přilehlá oblast města, včetně města samého, se stala vojenským prostorem. Město bylo v rámci cvičení cílevědomě demolováno. Ojedinělé důkazy o existenci města byly zničené v důsledku poddolování území města uranovým průmyslem. Po ukončení prací v podzemí docházelo k postupným propadům a tím i k úplné devastaci povrchu. Záměr totální likvidace města byl dovršen vymazáním názvu obce ze všech map.

Jen výjimečně se o městě získává jakákoliv informace v encyklopediích vydaných po druhé světové válce. Existenci města dnes připomíná pomníček u silnice Sokolov-Krásno (č. 210). Katastrální území Čistá bylo zrušeno a veškeré pozemky byly převedené na katastrální území Rovná.
 

Těžba cínových rud na dole Jeroným

Ložisko cínového zrudnění, na kterém byl vybudován důl Jeroným, představuje okrajové ložisko v jihozápadní části Čistecko-krásenského pásma slavkovské rulové kry. Počátky hlubinného dobývání spadají do první poloviny 16. století. Zpráva o stavu důlních děl z roku 1847 uvádí, že doly poblíž Čisté jsou sešlé. Pokusy obnovit těžbu na dole Jeroným byly v letech 1887 – 1905. Po první světové válce je důl opuštěn. Další průzkum s cílem obnovit těžbu se realizuje v letech 1940 – 1943.

Celý důl Jeroným byl v roce 1990 prohlášen kulturní památkou. Od roku 1992 zde probíhají záchranné práce. V centrální části ložiska se nacházejí nádherné komory ze 16. století. Podle odhadů poskytl důl Jeroným za celou historii asi 500–700 tun cínu.
 

Co v dole Jeroným uvidíte

V řadě prostor jsou stěny a stropy zbarveny černě od sazí, které se zde usadily při těžbě metodou "sázení ohně". Prostory „zdobí“ stopy po želízkách a špičácích používaných tehdejšími havíři.

Při průzkumech objevili památkáři i zbytky původního potrubí nebo podpis s letopočtem, který dokládá, že se v konkrétní části dolu těžilo v 17. století. V odkrytých komorách na vás čeká prolézání úzkými chodbičkami nebo šplhání po skalních schůdcích, které museli denně absolvovat i středověcí horníci.

V areálu dolu Jeroným dlouhodobě probíhají záchranné práce. Důl spravuje Muzeum Sokolov.
 

Projekt Žula a voda: rozšíření trasy v dole 2021 – 2022

Důl Jeroným bude mít do roku 2022 zpřístupněné další části starého důlního díla (II a III), které bude obnášet i vyčištění a částečně také proražení některých propojovacích chodeb, kde vznikne nová trasa. Během let 2021 – 2022 by tak mělo dojít prakticky ke ztrojnásobení délky současné návštěvnické trasy. Další prostory dolu napomůže zpřístupnit důmyslné propojení stávajících chodeb. Stavební úpravy se budou týkat nejen samotného zpřístupnění části komplexu starých důlních děl, ale také zajištění bezpečnosti návštěvníků a odvodnění těchto prostor.

Kromě Muzea Sokolov se projektu účastní také bavorská strana, kde chtějí vybudovat infocentrum, a město Planá se svými žulovými kašnami.

Zimní prohlídky na hradě Loket

Hrad Loket si můžete prohlédnout s průvodcem nebo si ho projít od sklepů až po půdu sami. V několika patrech studených a vlhkých kobek naleznete expozici útrpného práva. Hrad je pro návštěvníky otevřen denně.
Loket, Karlovarský kraj

Ples města Sokolov

Jubilejní 30. Reprezentační ples města Sokolova už za pár týdnů! Dámy – připravte si slavnostní róby, pánové – přeleštěte polobotky.
Sokolov, Karlovarský kraj

Sokolovská ElegancRallye historických vozidel – 5. ročník rallye v Sokolově

Historická vozidla auto – moto – traktor vyrobená do roku 1989. Výstava a rallye.
Sokolov, Karlovarský kraj

Divadelní komedie Instalace

Satirická komedie z prostředí výtvarné galerie, která vás rozesměje zápletkou a vtipnými zvraty. Osudy uměleckých děl mohou být nevyzpytatelné. Na scénu vstupují svérázní právníci a delikátní situace si nakonec vyžádá i pomoc instalatéra. Přijďte se podívat, jak to celé dopadne.
Nové Sedlo, Karlovarský kraj

Netopýři v dole Jeroným

Unikátně zachovalý středověký důl na území obce Rovná na Sokolovsku patří mezi nejvýznamnější technické památky svého druhu v Evropě. Cínové štoly jsou zároveň sídlem vzácných živočichů. V době podzimního rojení a během zimování tu bylo zaznamenáno celkem 10 druhů netopýrů.
Rovná, Karlovarský kraj

Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky

Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky se rozprostírá ve Slavkovském lese poblíž obce Prameny. Jak sám název napovídá roste zde především vzácný a ohrožený upolín evropský.
Prameny, Karlovarský kraj

Mnichovské hadce – největší hadcový komplex v Čechách

Okolí Křížků, a vůbec celé území mezi Prameny a Mnichovem, je jedním z nejpozoruhodnějších území Slavkovského lesa. Nachází se zde největší hadcový komplex v Čechách – Mnichovské hadce.
Prameny, Karlovarský kraj

Národní přírodní památka Křížky

Unikátní lokalita vřesovišť Národní přírodní památka Křížky leží mezi obcí Prameny a Nová Ves u Bečova na Teplou. Hadec v podloží uvolňuje do půdy velké množství hořčíku. Mohou zde tak růst jen rostliny, které to vydrží. Některé jsou dokonce těmto podmínkám přizpůsobené a jinde je nenajdeme.
Prameny, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Sv. Maur v Bečově nad Teplou

Pension Sv. Maur se nachází se v samém centru malebného městečka Bečov nad Teplou, které leží přímo v srdci chráněné krajinné oblasti Slavkovský les v údolí říčky Teplé mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Penzion a restaurace U Zámku v Bečově nad Teplou

Penzion – Restaurant U Zámku, empírový dům registrovaný jako kulturní památka nabízí příjemné ubytování, pohodlí a kvalitní služby za rozumnou cenu.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Penzion a restaurace Hradní Bašta v Bečově nad Teplou

Rodinný penzion a restaurace Hradní Bašta se nachází na náměstí malebného městečka Bečov nad Teplou vzdáleném 20 km od Karlových Varů v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Restaurace Pension Kladská

Foie gras, jaké jste ještě nejedli? To musíte mezi Mariánkami a Vary zahnout hluboko do Slavkovského lesa do osady Kladská, kde není signál, ale jen několik nádherných chaloupek v alpském stylu z konce 19. století.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj