!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V dole Jeroným na Sokolovsku se bude rozšiřovat návštěvická trasa
V dole Jeroným na Sokolovsku se bude rozšiřovat návštěvická trasa
"> "> "> ">
Památky

V dole Jeroným na Sokolovsku se bude rozšiřovat návštěvická trasa

Vydáno 6. dubna 2021
Důl Jeroným na Sokolovsku čeká podstatné rozšíření prohlídkové trasy, a to až o dvě třetiny! Vše se uskuteční pomocí projektu Žula a voda, který má přeshraniční přesah do Bavorska v rámci Česko-bavorského geoparku, na české straně se ho účastní ještě město Planá na Plzeňsku. V dole se začne pracovat už letos, hotovo by mělo být v příštím roce.
důl JeronýmDůl Jeroným bude mít do roku 2022 zpřístupněné další části starého důlního díla (II a III), které bude obnášet i vyčištění a částečně také proražení některých propojovacích chodeb, kde vznikne nová trasa. Během let 2021–2022 by tak mělo dojít prakticky ke ztrojnásobení délky současné návštěvnické trasy. Další prostory dolu napomůže zpřístupnit důmyslné propojení stávajících chodeb. Stavební úpravy se budou týkat nejen samotného zpřístupnění části komplexu starých důlních děl, ale také zajištění bezpečnosti návštěvníků a odvodnění těchto prostor.

Součástí projektu není pouze zpřístupnění Jeronýmu, ale také rozvoj Česko-bavorského geoparku. Oblast zahrnuje geologicky mimořádně cenná území v příhraničních oblastech, které zahrnují severovýchod Bavorska, Karlovarský a Plzeňský kraj. V plánu je také vystavět na tomto území naučnou stezku zaměřenou na žulu ve vztahu k vodě, informační centrum na bavorské straně, a město Planá se pochlubí svými žulovými kašnami.
Čistá - Důl Jeroným na Sokolovsku

Čistá - Důl Jeroným na Sokolovsku

Historický důl Jeroným se nachází v okrese Sokolov, kat. území Rovná. V minulosti spadal do katastrálního území dnes již neexistujícího královského horního města Čistá.

Česko-bavorský geopark Egeria - vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria - vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt - Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.