!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Bývalá funkcionalistická benzinová pumpa na Zličíně

Bývalá funkcionalistická benzinová pumpa na Zličíně

Památky
Malá čerpací stanice od architekta Ladislava Machoně je snad nejmenší dochovanou funkcionalistickou stavbu. Dnes z ní zbyla bohužel jen chátrající stavba, které se již desítky let nepoužívá.
S rozvojem automobilismu za první republiky vznikla početná síť čerpacích benzinových stanic ve větších a velkých městech. Praha nebyla výjimkou. 

Na dnešním Zličíně se nachází pozůstatky malé čerpací stanice, kterou navrhl Ladislav Machoň. Byla vybudována pro pobočku zahraniční firmy Vacuum Oil Company a označena byla názvem dceřinné společnosti Sphinx.

Čerpací stanice byla používána v opačném směru než je zvykem nyní, do roku 1939 se jezdilo vlevo. Na tuto čerpací stanci začalo najíždět z protisměru až od 16. března 1939. V tehdejších čerpacích stanicích byly na prodej tři položky, a to benzín, olej a cigarety. Prodejní prostor, výdejní stojany, střecha podepřená jedním sloupem, prostě žádná složitá konstrukce. 

Čerpací stanice v té době primárně sloužila pro natankování pro jízdu do Plzně

Dnes z ní zbyla bohužel jen chátrající stavba, které se již desítky let nevyužívá.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 10. 2019