ÚvodAktualitySeznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy
Památky první republiky v Praze, Kudy z nudy
Památky

Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Líbí se vám období první republiky? Obdivujete tehdejší eleganci a vkus dobové módy a designu? Pak se s Kudy z nudy vydejte k pražským stavbám, které na začátku 20. let minulého století vznikly. Nabídka je pestrá ve všech směrech: někde se podíváme dovnitř, jinde se zatím můžeme dívat jen zpovzdálí.

Na návštěvu do tří pražských vil

Jednou z ikonických staveb první republiky je Müllerova vila. Nechal ji v letech 1928–1930 postavit významný stavební podnikatel dr. Ing. František Müller a dnes patří dům ke skvostům světové moderní architektury. Autorem projektu byl světoznámý architekt a teoretik Adolf Loos ve spolupráci s Karlem Lhotou. Adolf Loos zde vytvořil své vrcholné dílo, ve kterém se mu podařilo realizovat prostorový plán – tzv. Raumplan. Vilu je možné navštívit v otevíracích hodinách (pondělí, čtvrtek a víkendy), spravuje jí Muzeum hlavního města Prahy.

Winternitzova vilaNa Smíchově objevíte Winternitzovu vilu opět od Adolfa Loose, který ji dokončil roku 1932. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře. Také Winternitzova vila vykazuje typické prvky Loosovy architektury, především nezvyklé uspořádání vnitřních prostor (tzv. Raumplan), promyšlený vestavěný nábytek či pečlivě vybrané obkladové materiály v interiéru. Vila je otevřena veřejnosti a je možné ji navštívit také v rámci víkendových komentovaných prohlídek nebo díky bohatého kulturním programu, který zde probíhá. Také je možné se ve vile ubytovat nebo si ji pronajmout na svatbu či k uspořádání soukromého večírku.

rothmayerova vilaKrásná je také rodinná vila Otto Rothmayera z roku 1930, architekta, který se podílel na přestavbě Pražského hradu a zámku v Lánech pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Asketická podoba vily se omezuje na základní útvary kvádru a válce, který ukrývá točité schodiště. Interiéry vily nebyly rozlehlé, avšak zcela zásadní bylo jejich napojení na verandu a malebnou zahradu, kterou architekt sám navrhl. Expozice ve vile připomíná osobitý styl architektonického díla Josipa Plečnika a Otto Rothmayera, jejich realizace a život rodiny Rothmayerovy. Vila je otevřena vždy v úterý, čtvrtek a o víkendech, avšak návštěva je možná pouze po předchozí rezervaci. Dům opět spravuje Muzeum hlavního města Prahy.
 

Známý i neznámý Jože Plečnik

kostel Nejsvětějšího Srdce PáněOtto Rothmayer byl žákem, přítelem i kolegou proslulého slovinského architekta Jože Plečnika. Spolupracovali na vinohradském kostele Nejsvětějšího Srdce Páně (1928 až 1932), dohlížel také na rekonstrukce tří ze čtyř nádvoří Pražského hradu, návrhy Jižních zahrad, doplnění interiérů a úpravy bytu pro prezidenta Masaryka. Stopy působení obou architektů jsou v areálu dodnes patrné, navíc po roce 1989 byly většinou citlivě obnoveny a připomínají je i pravidelné výstavy. Přesto je pár míst, která znají jen odborníci, například Masarykovu vyhlídku s vinicí na severní hraně Jeleního příkopu nebo Masarykův včelín Produkčních zahradách Pražského hradu.
 

Památník na Vítkově a výhled na Prahu

Dnes už si jen těžko dokážeme představit vrch Vítkov prázdný, tedy bez monumentální budovy Národního památníkujezdeckou sochou Jana Žižky. A přesto: budova na počest československých legií vznikla teprve za první republiky v letech 1928–1938. Jedná se o životní dílo architekta Jana Zázvorky (žáka Jana Kotěry). Pozoruhodné nejsou jen celoročně otevřené interiéry s moderními expozicemi dějin 20. století, ale i terasa s kavárnou a panoramatickou vyhlídkou na Prahu. Na výzdobě budovy se podílela celá plejáda významných umělců: například Jakub Obrovský, Karel Pokorný, Jaroslav Horejc, Otakar Španiel, Max Švabinský a další.
 

Gočárův kostel ve Vršovicích a Janákův na Vinohradech

kostel vešoviceKostel sv. Václava na Čechově náměstí ve Vršovicích je proslulý pro svůj výrazný konstruktivistický sloh, ale i jako náročná stavba, realizovaná jako vůbec první kostel v Čechách s použitím skeletové železobetonové konstrukce. Byl postaven v letech 1929–1930 podle projektu architekta Josefa Gočára. Schodiště, rozložené v celé šíři kostela, vede do otevřené předsíně a z ní je přístup trojdílným hlavním vchodem do chrámové lodi. Zajímavé je řešení stupňovitého profilu střechy kostela ve vztahu k dennímu osvětlení chrámové lodi: intenzita světla se symbolicky stupňuje směrem k hlavnímu oltáři. Na vrcholu věže ční jako maják vysoký žlutý kříž, který bývá ve večerních a nočních hodinách osvětlen.

Husův sbor na Vinohradech byl postaven v letech 1930–1935 podle návrhu architekta Pavla Janáka v konstruktivistickém stylu. Třídílná stavba se skládá z vlastní modlitebny, věže a obytného domu. Kromě pravidelných bohoslužeb se v kostele konají koncerty, výstavy a přednášky. Součástí komplexu je i kolumbárium, které vzniklo v roce 1938 přestavbou z divadelního sálu podle návrhu arch. Jiřího Jakuba.
 

Vila bratří Čapků se mění v muzeum

Jedinečná vila bratří Čapků na pražských Vinohradech se zvolna mění v muzeum. Jejím majitelem je městská část Praha 10, která domu postupně vrací původní podobu z 30. let minulého století. Vila byla zbudována v letech 1923 až 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Projekt od počátku počítal se dvěma zrcadlově orientovanými, dispozičně shodnými byty s vlastními vchody i brankou. Karel Čapek se usadil v pravé polovině budovy s průčelím na jižní stranu, Josef Čapek s rodinou v levé části s průčelím na sever. Část vily, kde žil Karel Čapek prochází postupnou obnovou, hotovo by mělo být v letošním roce. Vzniká zde muzeum, kde naleznete například knihovnu Karla Čapka, archiv, pokoj, kde se scházeli Pátečníci, či předměty z cest, které slavný spisovatel podnikl.
 

Barrandovské terasy prošly proměnou

Barrandovské terasyVelké proměny se dočkaly také Barrandovské terasy, legendární výletní komplex na skále vysoko nad Vltavou. Barrandovské terasy architekta Maxe Urbana se prvním návštěvníkům otevřely v září 1929 a okamžitě nadchly pražskou veřejnost. A pro příští desetiletí se terasy staly oblíbeným místem pro setkávání nejen herecké smetánky z nedalekých filmových ateliérů. Po roce 1948 areál postupně chátral. Původní budova prochází od roku 2018 rozsáhlou rekonstrukcí. Dokončena byla náročná oprava statiky, obnovení fasády tak, aby co nejvíce odpovídala prvorepublikovému vzhledu, rekonstruováno bylo betonové zábradlí, které lemuje terasy domu. Dokončení rekonstrukce historické budovy se předpokládá na konci roku 2024. Terasy ale již nebudou přístupné veřejnosti, vznikl tu moderní komplex apartmánů k dlouhodobému pronájmu.
Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově Památky

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích Památky

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila ve Střešovicích prošla rekonstrukcí a veřejnosti je zpřístupněna od roku 2015. Muzeum hlavního města Prahy zde otevřelo expozici o životě a dílu architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika.

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot Památky

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Funkcionalistická vyhlídková restaurace vznikla v roce 1929 zároveň s vilovou čtvrtí, jejímž duchovním otcem byl Václav M. Havel. Terasy postavil architekt Max Urban. V současné době zde probíhá rekonstrukce a přistavěny byly dvě budovy apartmánů.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech Památky

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.

Masarykovo nádraží v Praze Památky

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech Památky

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Národní památník na Vítkově Kultura

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Kramářova vila v Praze Památky

Kramářova vila v Praze

Sídlo vysokých státních představitelů tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu a je považováno za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Art Deco Imperial Hotel Praha Lázně a wellness

Art Deco Imperial Hotel Praha

Nenechte si ujít pobyt v pražské perle stylu Art Deco s kubistickými prvky, které byly doplněny pozdně secesní mozaikou. Zažijte atmosféru počátku 20. století ve slavném hotelu a kavárně Imperial.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Bývalá funkcionalistická benzinová pumpa na Zličíně Památky

Bývalá funkcionalistická benzinová pumpa na Zličíně

Malá čerpací stanice od architekta Ladislava Machoně bývala nejmenší dochovanou funkcionalistickou stavbu. Dlouho chátrala, až byla v červnu 2022 zbourána.

Vilová kolonie Baba v Dejvicích Památky

Vilová kolonie Baba v Dejvicích

Komplex několika desítek funkcionalistických vil byl jednou z evropských ukázkových kolonií moderního bydlení předválečné doby. Osada Baba je od roku 1993 městskou památkovou zónou.

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie Příroda

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie

Dominanta tyčící se nad Prahou, připomínka slavné české historie – to je pražský vrch, který ve své nejvyšší části dosahuje výšky 270,4 m.n.m. a rozděluje od sebe čtvrtě Karlín a Žižkov.

Secesní vila Karla Vítězslava Maška v Praze Bubenči Památky

Secesní vila Karla Vítězslava Maška v Praze Bubenči

Maškova vila byla postavena roku 1901 ve stylu secesního folklóru podle plánů Bohumila Waiganta.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka Příroda

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Jelení příkop pod Pražským hradem Příroda

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je celoročně, vždy od 10:00 hodin do soumraku.

Národní třída v Praze Památky

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu Památky

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.

Příběh jednoho domu a jedné rodiny

1. 7.31. 12.
Příběh jednoho domu a jedné rodiny

Expozice připomíná osobitý styl architektonického díla Otto Rothmayera a zároveň se snaží navodit atmosféru životního, pracovního i uměleckého prostředí, které Rothmayer vytvořil společně se svou manželkou, významnou textilní výtvarnicí a propagátorkou moderního životního stylu Boženou Rothmayerovou

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose Kultura

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

Reprezentační prostory Pražského hradu Památky

Reprezentační prostory Pražského hradu

Zpravidla dvakrát do roka, v souvislosti s oslavami státních svátků 8. 5. a 28. 10., se návštěvníkům Pražského hradu otevírají i jeho reprezentační prostory. Mezi ně patří např. Španělský sál, Rudolfova galerie či Sloupová síň s Rothmayerovým sálem.

Studijní a dokumentační centrum Norbertov Muzea hlavního města Prahy Kultura

Studijní a dokumentační centrum Norbertov Muzea hlavního města Prahy

Nedaleko Müllerovy vily stojí v památkové zóně Staré Střešovice v ulici Nad Hradním vodojemem budova s čp. 53. V objektu je dnes umístěno Studijní a dokumentační centrum Norbertov.

Galerie Václava Špály v Praze Kultura

Galerie Václava Špály v Praze

Galerie vznikla v roce 1957 v bývalých prostorách prvorepublikového Vilímkova nakladatelství a knihkupectví na Národní třídě v Praze. Ve své výstavní dramaturgii se galerie věnuje zejména žijícím profesionálním českým autorům střední generace.

Naučná stezka Vysočany–Prosek–Střížkov v Praze 9 Příroda

Naučná stezka Vysočany–Prosek–Střížkov v Praze 9

Naučná stezka vás provede méně známými zákoutími Prahy a seznamí vás s historií původně zemědělských osad Vysočany, Střížkov a Prosek. Na stezce se nacházejí také přírodní zajímavosti, jako například Prosecké skály, park Podviní či potok Rokytka.

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení Kultura

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila, dílo architekta Jana Kotěry, je unikátní ukázkou architektonické tvorby rodinných sídel první poloviny dvacátého století. V roce 2014 prošla celkovou rekonstrukcí, která vyzdvihla kvalitní řemeslné prvky a nádherné umělecké dekorace.

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze Památky

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice, Víkend hmyzožravců v pražské zoo, Večer otevřených bran na zámku Žleby, Staroměstské náměstí – komentovaná vycházka, Memoriál Rudolfa Utěšila v Klánovicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na houby, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
18. červenec 2024 9:48
Příroda, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
17. červenec 2024 11:52
Památky, Praha

Letní slavnosti staré hudby zvou do říše snů

Prázdninovou Prahu opět zpestří festival Letní slavnosti staré hudby. Od 16. července do 6. srpna 2024 zve během sedmi večerů především na hudbu šlechtických dvorů – od středověku přes renesanci a baroko až po období rokoka. Podtitulem letošního ročníku Letních slavností staré hudby jsou "sny". Festivalová nabídka se tak v širokém slova smyslu tohoto motivu zaměřuje na snění a imaginaci v různých kontextech hudby starších období, jakož i tvorbu hudebních vizionářů. Právě při aristokratických dvorech působila celá řada špičkových skladatelů. Koncerty například nechají ožít zpívající a hrající anděly z oltářního triptychu z konce 15. století, navodí atmosféru salónních koncertů hudbymilovné šlechty i měšťanstva nebo pozvou na emocemi nabité fado či smyslné tance zvané lundum.
16. červenec 2024 15:00
Kultura, Praha

Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

Učenec ve studovně z roku 1634 je jediný Rembrandtův obraz ve sbírce pražské Národní galerie. Před několika lety byl hvězdou výstavy, věnované portrétu holandského zlatého věku v 17. století, a vy ho můžete vidět ve sbírkách starého umění. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat po stopách jeho autora, světoznámého nizozemského malíře Rembrandta van Rijna (15. července 1606 Leiden – 4. října 1669 Amsterdam).
16. červenec 2024 7:06
Kultura, Praha

Hledá se strom pro pražské Vánoční trhy 2024!

Pražany pomůže v těchto dnech ochladit myšlenka na vánoční strom – organizátor největších Vánočních trhů v Česku, společnost Taiko, opět vyhlašuje soutěž Hledá se strom, který ozdobí centrum Prahy v době letošního adventu. Tipy na nejkrásnější dominantu letošních vánočních trhů na Staroměstském náměstí mohou zájemci podávat až do 15. září 2024.
16. červenec 2024 6:00
Zážitky, Praha

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

Pražské folklorní dny tak oživí pražskou kulturní nabídku od pátku 19. 7. do soboty 20. 7. 2024. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní více než 30 hudebních a tanečních souborů ze 14 zemí Evropy, Afriky a Asie. Celkem v Praze vystoupí více než 600 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Zavítejte na Ovocný trh a nechte se unášet pestrobarevnými kroji tanečnic a tanečníků , lidovou hudbou a ukázkami tradic.
15. červenec 2024 18:55
Kultura, Praha

Víkend hmyzožravců se v Zoo Praha ponese ve znamení cvrčků i specialit z švábů a strašilek

Smažené, pečené, na sladko i na slano připravené cvrčky či moučné červy, ale také hmyzí salát a buchtu můžete tento víkend ochutnat v Zoo Praha. Oblíbený hmyzí festival nabídne netradiční gastronomické zážitky, speciální komentovaná krmení hmyzožravých zvířat či setkání s kudlankami a šváby.
15. červenec 2024 14:57
Příroda, Praha