Ratíškovice

Obec Ratíškovice patří mezi co do počtu obyvatel největší vesnice České republiky, najdete ji zhruba 9 kilometrů severně od Hodonína. Prozkoumejte její nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe. Obec je vyhledávaná pro svou vinařskou tradici.
Obec se nachází v turistické oblasti Slovácko. Ratíškovice obklopuje z velké části rozsáhlý smíšený les Dúbrava. Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle jako jsou železnice, kde se můžete projet na drezíně, bájný vrch Náklo a Slavín, tedy mladé vinné uličky. Postavením radnice v roce 1993 vznikla nová dominanta obce a zároveň nové centrum. K historickým zajímavostem obce patří římskokatolický farní kostel, vystavěný v letech 1855– 1857. Zajímavá je bytová kolonie nesoucí jméno Tomáše Bati, který zde otevřel v roce 1933 lignitový důl „Tomáš“. Kolonie 44 cihlových bytů byla vystavěna pro zaměstnance dolu, a to záhy po jeho otevření. V obci a okolí je řada sakrálních památek.

Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Dobré sportovní tradici odpovídá i zázemí sportovního areálu s dvěma travnatými a jedním škvárovým hřištěm, volejbalovými antukovými kurty, tenisovým kurtem s umělým povrchem, kuželnou se čtyřmi automatickými dráhami a plaveckým bazénem. Další hřiště s umělým povrchem pro více druhů sportu vybudovala v roce 2003 Jednota Orel ve svém novém areálu. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Ratíškovice

Bájný vrch Náklo u Ratíškovic

Náklo (265 m) je vrch nedaleko obcí Ratíškovice a Milotice. Své okolí převyšuje asi o 58 metrů a z jeho vrcholu jsou hezké rozhledy směrem na Chřiby i Bílé Karpaty. Právě zde se mohlo, dle jedné z teorií, v minulosti nacházet bájné slovanské megaměsto Veligrad.
Ratíškovice, Jihomoravský kraj

Ratíškovická železnice

Projeďte se po části staré Baťovy železniční dráhy na šlapací drezíně. Trať sloužila v minulosti k přepravě uhlí z dolů Tomáš a I. Máje 1 do výklopníku v Sudoměřicích, odkud uhlí putovalo po Baťově kanálu do Otrokovic.
Ratíškovice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v obci Ratíškovice

Ratíškovický Slavín – mladé vinné uličky

Víno Ratíškovičtí dlouho skladovali ve sklepech pod domy, až roku 1966 postavil Jaroslav Kotásek sklep u Nácestků, na jeho počest dostala zdejší osada jméno Slavín. Ratíškovický Slavín je tak jedním z nejmladších sklepních areálů.
Ratíškovice, Jihomoravský kraj

Vinařství sv. Barbora

Vinařství sv. Barbora navazuje na dávnou tradici pěstování révy vinné v oblasti Ratiškovic. Tato lokalita je historicky proslulá nejen pěstováním révy vinné, ale i hornickou tradicí. Z úcty k práci našich předků na vinohradech, ale i k úsilí horníků, dostalo název podle patronky horníků sv. Barbory.
Ratíškovice, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.