Úvod > Aktuality > Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Vydáno 19. listopadu 2019 Památky
Kdo se do kraje zaniklých vsí v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. S historií několika míst se můžete seznámit při speciální akci právě nyní, v sobotu 23. listopadu. Máte jiné plány? Nevadí, takhle krajina se téměř nemění a je ideální třeba pro silvestrovské nebo novoroční výšlapy.
Výlet po stopách železné opony a zaniklých obcí v hraničním pásmu mezi Železnou a Pleší pro někoho začne už v Plzni: pokud si předem objednáte lístky, na Železnou se můžete svézt dopoledním autobusem. Zároveň ale můžete využít autobusy, které do bývalých vesnic vyrazí z městečka Bělá nad Radbuzou, anebo z Železné na Pleš vyrazit pěšky na komentovanou vycházku s tematikou ochrany přírody. Bývalou rotu na Železné s výstavami můžete navštívit také v sobotu 30. listopadu a v sobotu 7. prosince vždy od 13 do 16 hodin.
 

Podél hranic autobusem

Cestou autobusem z Plzně na Železnou si vyslechnete výklad o střežení hranic a o železné oponě. V pohraniční obci Železná budete míst dostatek času k prohlídce prostor bývalé roty a výstav Když spadla železná opona a Drátem končí svět, odpoledne pak můžete pokračovat rovněž autobusem až do míst, kde stávala obec Pleš. Dozvíte se řadu zajímavostí o životě v pohraničním pásmu do roku 1989, o historii místa i zániku obce.

Výlet ale můžete zahájit i v Bělé nad Radbuzou: autobus směrem do Železné odjíždí v sobotu 23. listopadu v 8.30 od městského úřadu, zpět se pak vrací od bývalé roty v 11 hodin. Odpoledne se linka otočí ještě jednou; z Bělé odjíždí ve 12.30 do Železné, pak ve 14 hodin pokračuje z Železné na Pleš a v 17 hodin se z Pleše vrací do Bělé nad Radbuzou. Nepřijdete tak o žádný z bodů programu.
 

Anebo výlet z Železné na Pleš pěšky?

Myslíte si, že je cesta autobusem nuda a že nejlépe se s krajinou zaniklých vesnic seznámíte pěšky? Pak zvolte vlastní dopravu, bývalá rota na Železné bude otevřená už v 9 hodin. O hodinu později se můžete připojit ke komentované procházce, která vede z Železné do bývalé Železné Hutě. Tam se zastavíte u kaple sv. Floriána, postavené společností Lesy ČR v místě původní zničené kaple, a prohlédnete si i nově založený sad s původními druhy jabloní. Cesta dál míří k zaniklé osadě Frančina Huť a pak dál na Pleš. Jedna z největších obcí v Českém lese patřila také k nejvýše položeným: náhorní plošina má nadmořskou výšku kolem 760 metrů. Dnes tu najdete pietně upravený hřbitov se základy kostela svatého Jana Křtitele, kousek od dnešního „náměstíčka“ stojí kaplička Panny Marie, vysvěcená roku 2016. Z původní zástavby přežila jen hájovna, která se po rekonstrukci proměnila v malý penzion; patří k němu i tři chaty, oblíbené mezi výletníky, kteří milují ticho a klid odlehlého kraje.
 

Železná, sklářské hutě a zřícenina zámku v lesích

  • dříve Eisendorf, je bývalé pohraniční městečko západně od Bělé nad Radbuzou u silnice do Bavorska, kde žilo více než tisíc obyvatel. Před válkou tu bývala celnice, finanční stráž a četnická stanice, jenže za minulého režimu Železná ležela takzvaně „za dráty“, v ostře střeženém hraničním pásmu. Památky včetně kostela sv. Barbory, hřbitova a zámku byly zničeny, zmizelo i původní historické centrum a většina obce. Na místě bývalého hřbitova najdete rozlehlý areál bývalých kasáren pohraniční stráže.
  • , která vznikla koncem 16. století na panství hradu Přimdy, postupně vlastnilo několik šlechtických rodů. Ti poslední, Kocové z Dobrše, si nechali na konci 18. století poblíž sklárny Walddorf postavit lovecký zámeček. Jak vypadal uvidíte už jen na starých fotografiích, po válce vyhořel a dnes z něj je jen romantická zřícenina v lese, kolem níž jsou patrné stopy po někdejší zámecké zahradě (GPS 49.5659181N, 12.6194611E). Z Železné se sem dostanete po cyklostezce 2230 a modře značené Svatojakubské cestě.
  • Frančina Huť ležela jižně od Železné a podobně jako ve Walddorfu i tady stávala sklářská huť. Šlo o oblíbené výletní místo, kam rádi chodívali rekreanti a letní hosté z Železné.
  • Skutečnými mistry prý bývali skláři z Železné Hutě, která ležela přibližně v polovině cesty mezi Pleší a Železnou. O zdejší sklárně se psalo už v roce 1591, na přelomu 19. a 20. století se ale definitivně zastavila: okolní lesy už byly vytěžené. Huť zanikla, skláři se přesunuli do Železné. Za minulého režimu tu navzdory blízké státní hranici býval pionýrský tábor; podle pamětníků kolem tábora vedla linie bíle natřených kolíků, jejíž překročení znamenalo okamžitý odjezd domů. Nyní areál slouží jako rekreační středisko.
Zaniklá obec Rolava

Zaniklá obec Rolava

Rolava je zaniklá obec v Krušných horách, která se nacházela přibližně 1,5 km severně od Přebuzi na Karlovarsku.

Zaniklý kostel sv. Klimenta u Lipůvky

Zaniklý kostel sv. Klimenta u Lipůvky

Kostelík sv. Klimenta ležící asi 1,5 km jihozápadně od Lipůvky, byl součástí dnes zaniklé osady, která zde podle archeologických výzkumů stála již na přelomu 10. a 11. století.

Zaniklá obec Zhůří na Šumavě

Zaniklá obec Zhůří na Šumavě

Vesničku dnes připomíná už jen kaplička a pomník, kolem jsou romantické pláně a louky s osamocenými stromy. Obec stála na trase Zlaté stezky z Kašperských Hor do Pasova. Obci se stal osudným poválečný odsun sudetských Němců.

Replika Železné opony v Bučině u Kvildy

Replika Železné opony v Bučině u Kvildy

Repliku železné opony tvoří zrekonstruovaný hraniční zátaras a další prvky tzv. železné opony. Nachází se nedaleko turistického hraničního přechodu Bučina–Finsterau a je doplněna informační tabulí. Stojí zde od roku 2008.

Pozůstatky zaniklé obce Bažantov

Pozůstatky zaniklé obce Bažantov

Z původně chodské vsi, patřící k nejstarším ve zdejším kraji, zbylo jen pár rozbořených pozůstatků obvodových zdí a propadlých sklepů ve zdivočelé krajině. Netypický, okrouhlý půdorys obce a rozložení jednotlivých stavení dává tušit jen cesta, vinoucí se kolem zarostlého rybníka k pamětnímu kříži.

Zaniklá obec Pelhřimovy s kostelem sv. Jiří u Slezských Rudoltic

Zaniklá obec Pelhřimovy s kostelem sv. Jiří u Slezských Rudoltic

Ves Pelhřimovy u Slezských Rudoltic byla po odsunu původních německých obyvatel srovnána se zemí a zanikla.

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Zaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí.

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.

Pietní místo v Růžově – zaniklá ves u Bělé nad Radbuzou

Pietní místo v Růžově – zaniklá ves u Bělé nad Radbuzou

Růžov je jednou ze zaniklých vsí na Bělsku. V těchto místech došlo na konci 2. světové války k boji německých a amerických jednotek. Pamětní deska na zbytku jednoho z domů připomíná jména dvou padlých amerických vojáků, příslušníků 3. Pattonovy armády. Příběh byl také zfilmován.

Zaniklá ves Pleš v Českém lese

Zaniklá ves Pleš v Českém lese

Obec na náhorní planině při česko-německé hranici vznikla pravděpodobně ve 2. polovině 16. století, nicméně nejstarší zmínka o Pleši se vztahuje až k roku 1609. Nacházela se přibližně šest kilometrů severozápadně od vsi Rybník.

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Ves Dobrá Voda leží asi 3 km jihozápadně od Hartmanic na hranicích NP Šumava v okrese Klatovy. V okolí Dobré Vody jsou pozůstatky několika důlních děl připomínající bývalou těžbu zlata.

Zaniklá ves Stoupa - Starý Pochr

Zaniklá ves Stoupa - Starý Pochr

Dnes zaniklá osada bývala nedaleko dosud existující Staré Knížecí Huti. Před válkou zde bylo 29 usedlostí, v 50. letech zničených. Dnes zbývají pouze nevýrazné zbytky základů a starý kámen, připomínající stavbu silnice Pavlův Studenec-Waldheim, při níž osada ležela.

Černická obora v Sudoměřicích u Bechyně

Černická obora v Sudoměřicích u Bechyně

Rozlehlou oboru nedaleko Bechyně založil v roce 1586 Petr Vok z Rožmberka. Sloužila zejména k chovu černé zvěře, daňků a jelenů. V roce 1880 byla v části obory zřízena jedna z nejstarších přírodních rezervací v Čechách.

Naučná stezka Holýšov

Naučná stezka Holýšov

Naučná stezka má 7,5 km a začíná na náměstí v Holýšově. Celkem je na trase 5 naučných zastavení se 6 informačními tabulemi, dále místa k posezení a odpočinku.

Česká Trója - zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

Česká Trója - zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem byly objeveny a odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag, které jsou volně přístupné po červené značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice – Stálkov.

Huťský rybník v Českém lese

Huťský rybník v Českém lese

Početné sklářské hutě a s nimi spojené vsi a obce, které vznikaly v Českém lese od 17. století, připomíná Huťský rybník, který napájel vodou sklárny v okolí.

Zaniklá vesnice Přibyslavice u Osik

Zaniklá vesnice Přibyslavice u Osik

Zaniklá obec Přibyslavice stála v dnešním velkém lese mezi Skoroticemi, Osikami a Brumovem.

Zaniklá obec Rychnůvek u Přední Výtoně

Zaniklá obec Rychnůvek u Přední Výtoně

V 50. letech 20. století se ocitla obec s kostelem v pohraničním pásmu a byla určena k demolici.

Zřícenina kaple Popov u Jáchymova

Zřícenina kaple Popov u Jáchymova

Torzo kamenné kaple je z doby před rokem 1842. Osada Popov společně s kaplí zanikla po roce 1945.

Zaniklá osada Königsmühle v Krušných horách

Zaniklá osada Königsmühle v Krušných horách

Königsmühle, Königův mlýn nebo také Králův mlýn je zaniklá osada nedaleko Háje u Loučné v Krušných horách. V osadě stávalo šest domů, dnes po domech zbyly jen ruiny obklopené krásnou přírodou horského údolí. V osadě žila padesátka lidí, kteří museli po roce 1945 odejít.

Zaniklá osada Štichlův mlýn s kaplí Panny Marie

Zaniklá osada Štichlův mlýn s kaplí Panny Marie

Dnes již zcela zaniklá osada Stichlův Mlýn ležela v údolí Dubinského potoka v Doupovských horách, asi 1 kilometr severovýchodně od Andělské Hory na západním okraji Vojenského újezdu Hradiště.

Další aktuality

23.2.
2020
Vydejte se do Plzně za poznáním díla Adolfa Loose

Vydejte se do Plzně za poznáním díla Adolfa Loose

Plzeňsko a Český les | Památky
24.12.
2019
Na Vánoce se vypravte na hrad Radyně

Na Vánoce se vypravte na hrad Radyně

Plzeňsko a Český les | Památky