Úvod > Aktuality > Ve Slupi proběhnou tradiční Slavnosti chleba

Ve Slupi proběhnou tradiční Slavnosti chleba

Vydáno 2. září 2019 Gurmánská turistika
První zářijovou sobotu 7. 9. 2019 roztočí vodní mlýn ve Slupi svá mlýnská kola. Tradičně budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si celý mlýn za provozu a také sledovat pečení chleba v polní pekárně za mlýnem, kterého se většinou peče okolo pěti druhů, téměř ze šesti metráků mouky. Náves před mlýnem zaplaví jarmark, na kterém budou řemeslníci předvádět své dovednosti v tradičních řemeslech. Navštívit můžete i muzeum československého opevnění. V rámci předváděcích jízd autobusů Technického muzea v Brně můžete navštívit dělostřelecký srub Zahrádka v Šatově.

Slavnosti chleba SlupDo Slupi u Znojma se vypravte v sobotu 7. září na Slavnosti chleba. Těšit se můžete na čerstvě upečený chleba, výstavu zemědělské techniky, řemeslný jarmark a v neposlední řadě na přehlídku folklorních souborů. Tradičně budete mít také možnost prohlédnout si celý mlýn za jednotné zlevněné vstupné ve výši 30 Kč, mlýn bude otevřený od 9:00 do 19:00 hodin.

U mlýna bude v průběhu celého dne možné sledovat experimentální pečení chleba ve vojenské polní pekárně, chleba pak můžete také ochutnat či si jej zakoupit. Na jarmarku, který bude otevřen v 9:00 hodin, budou zastoupena tradiční řemesla, jako je např. výroba staročeského trdla, zdobení perníku, výroba sýrů, keramiky, skleněných šperků či výrobků ze šustí, dřevořezba, paličkování, pletení košíků, drátování, zdobení skla apod. Za mlýnem bude také připraven program pro děti včetně vodníka, který bude vyprávět pohádky.
 

Do Slupi či k řopíku v Šatově historickým autobusem

Řopík ŠatovPředváděcí jízdy historických autobusů ze sbírek Technického muzea v Brně můžete využít zdarma pro dopravu do Slupi. Ze Znojma budou odjíždět ze stanoviště MHD u železniční stanice, dále zastavují u autobusových zastávek v projížděných obcích. Autobusy budou jezdit podle speciálních jízdních řádů a budou zastavovat v zastávkách pouze na znamení.

V rámci těchto předváděcích jízd bude možné navštívit také Areál československého opevnění v Šatově s pěchotním srubem MJ – S3 „Zahrada“. V centru obce bude k vidění vojenské ležení Klubu vojenské historie, se zaměřením na sté výročí založení československého státu.

Vodní mlýn ve Slupi - nová expozice vývoje mlynářství od pravěku po 20. století

Vodní mlýn ve Slupi - nová expozice vývoje mlynářství od pravěku po 20. století

Dějiny vodního mlýna jsou úzce spojeny s vývojem rozsáhlého krhovicko-jaroslavického vodního náhonu, který po staletí spoluutvářel vodní poměry povodí Dyje na hranici Moravy a Rakouska. Mlýn se čtyřmi funkčními vodními koly patří mezi nejvýznamnější a architektonicky nejpozoruhodnější objekty u nás.

Areál československého opevnění v Šatově

Areál československého opevnění v Šatově

Na jihomoravské hranici v Šatově vznikalo po německém záboru Rakouska v březnu 1938 těžké opevnění, ze kterého si dnes můžete prohlédnout pěchotní sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz. Areál spravuje Technické muzeum v Brně.

Ajeto Art Glass Museum v Novém Boru

Ajeto Art Glass Museum v Novém Boru

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

1.10.
2019
Kofeinový nápoj opojí Brno na celý týden

Kofeinový nápoj opojí Brno na celý týden

Jižní Morava | Gurmánská turistika
30.9.
2019
Oslavte v říjnu stylově Mezinárodní den kávy

Oslavte v říjnu stylově Mezinárodní den kávy

Jižní Morava | Gurmánská turistika
27.9.
2019
Boskovice si připomenou lidové tradice i husí slávu

Boskovice si připomenou lidové tradice i husí slávu

Jižní Morava | Gurmánská turistika