ÚvodAktualityVe Slupi proběhnou tradiční Slavnosti chleba
Gurmánská turistika

Ve Slupi proběhnou tradiční Slavnosti chleba

  • 3. září 2024
První zářijovou sobotu 7. 9. 2024 roztočí vodní mlýn ve Slupi svá mlýnská kola. Tradičně budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si celý mlýn za provozu a také sledovat pečení chleba v polní pekárně za mlýnem, kterého se většinou peče okolo pěti druhů, téměř ze šesti metráků mouky. Náves před mlýnem zaplaví jarmark, na kterém budou řemeslníci předvádět své dovednosti v tradičních řemeslech. Navštívit můžete i muzeum československého opevnění. V rámci předváděcích jízd autobusů Technického muzea v Brně můžete navštívit dělostřelecký srub Zahrádka v Šatově.

Slavnosti chleba SlupDo Slupi u Znojma se vypravte v sobotu 7. září na Slavnosti chleba. Těšit se můžete na čerstvě upečený chleba, výstavu zemědělské techniky, řemeslný jarmark a v neposlední řadě na přehlídku folklorních souborů z regionu Jižní Moravy či národnostních menšin žijících na území Jihomoravského kraje. Tradičně budete mít také možnost prohlédnout si celý mlýn za jednotné zlevněné vstupné ve výši 40 Kč, mlýn bude otevřený od 9:00 do 18:00 hodin.

U mlýna bude v průběhu celého dne možné sledovat experimentální pečení chleba ve vojenské polní pekárně, chleba pak můžete také ochutnat či si jej zakoupit. Na jarmarku, který bude otevřen v 9:00 hodin, budou zastoupena historická řemesla. Jarmark bude doplněn o další stánky s občerstvením, burčákem a čerstvým pečivem. Až do večerních hodin bude v nepřetržitém provozu Vodní mlýn ve Slupi. Dále bude připravena v blízkosti kulturního domu rozsáhlá přehlídka historických traktorů, které se vydají během dne na spanilou jízdu po areálu Slavností chleba. Vstupné na akci je pro dospělé 150 Kč, držitelé seniorpasu zaplatí 100 Kč.
 

Do Slupi či k řopíku v Šatově historickým autobusem

Řopík ŠatovPředváděcí jízdy historických autobusů ze sbírek Technického muzea v Brně můžete využít zdarma pro dopravu do Slupi. Ze Znojma budou odjíždět ze stanoviště MHD u železniční stanice, dále zastavují u autobusových zastávek v projížděných obcích. Autobusy budou jezdit podle speciálních jízdních řádů a budou zastavovat v zastávkách pouze na znamení. V rámci těchto předváděcích jízd bude možné navštívit také Areál československého opevnění v Šatově s pěchotním srubem MJ – S3 „Zahrada“. V centru obce bude k vidění vojenské ležení Klubu vojenské historie, se zaměřením na sté výročí založení československého státu.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Technické muzeum v Brně Památky

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově Kultura

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově

Na jihomoravské hranici v Šatově vznikalo po německém záboru Rakouska v březnu 1938 těžké opevnění, ze kterého si dnes můžete prohlédnout pěchotní sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz. Areál spravuje Technické muzeum v Brně.

Vodní mlýn ve Slupi Kultura

Vodní mlýn ve Slupi

Dějiny vodního mlýna jsou úzce spojeny s vývojem rozsáhlého krhovicko-jaroslavického vodního náhonu, který po staletí spoluutvářel vodní poměry povodí Dyje na hranici Moravy a Rakouska. Mlýn se čtyřmi funkčními vodními koly patří mezi nejvýznamnější a architektonicky nejpozoruhodnější objekty u nás.

Slavnosti chleba ve Slupi 2025

6. 9.
Slavnosti chleba ve Slupi 2025

V sobotu 6. září 2025 se ve Slupi bude konat jubilejní dvacátý ročník Slavností chleba.

Další aktuality

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 14. – 15. června 2025. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9:00 do 16:00 hodin, a to za každého počasí. Prohlídka neobyčejné jeskyně trvá cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C.
10. červen 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Hudba na vinicích startuje: léto na jižní Moravě spojí dobré víno a skvělou muziku

Koncertní seriál Hudba na vinicích již pošesté nabídne v originálních kulisách šesti vinařství spojení dobrého vína, a ještě lepší živé hudby v podání předních českých i slovenských hvězd. Hlavními tahouny ročníku 2025 budou David Koller, Čechomor, Tomáš Klus, Lucie Bílá, Vojtěch Dyk, Jelen, Wohnout a další. Seriál nabízí od 12. června až do 20. září 2025 více než padesát koncertů.
9. červen 2025 13:00
Kultura, Jihomoravský kraj

V Letovicích si prohlédnete nádhernou barokní lékárnu

Barokní lékárna v Nemocnici Milosrdných bratří a kostel svatého Prokopa v Letovicích se opět otevřou návštěvníkům. Poprvé si nádherné letovické památky můžete prohlédnou v sobotu 12. července 2025. Prohlídka s průvodcem zahrnuje výklad o historii a vzniku kláštera, návštěvu unikátní zrestaurované barokní lékárny a v případě příznivého počasí i prohlídku klášterní zahrady. Prohlídku je nutné si v dostatečném předstihu zamluvit.
8. červen 2025 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jihomoravské muzeum ve Znojmě chystá Farmářský den

Jihomoravské muzeum ve Znojmě pořádá letos již sedmý ročník Farmářského dne v muzeu. Tato tradiční akce proběhne v neděli 8. června 2025 od 10:00 do 16:00 hodin v areálu minoritského kláštera a nabídne návštěvníkům rozmanitou nabídku lokálních produktů i doprovodný program.
6. červen 2025 8:00
Kultura, Jihomoravský kraj

I podzemí a jeskyně mají svůj den: zavítejte do tajemného světa geologie či montanistiky

Víte, že jeskyně a podzemní svět slaví 6. června svůj mezinárodní den? Zavítejte na prohlídkou některé ze 14 tuzemských zpřístupněných krasových jeskyní – Javoříčské jeskyně poblíž Bouzova, Mladečské jeskyně u Litovle, Jeskyně Na Špičáku a Jeskyně Na Pomezí u Jeseníku, Zbrašovské aragonitové jeskyně u Teplic n. Bečvou, Bozkovské dolomitové jeskyně u Semil, Koněpruské jeskyně u Berouna, Chýnovská jeskyně u Tábora, Jeskyně Na Turoldu Mikulov a v neposlední řadě 5 jeskyní Moravského krasu – Jeskyně Balcarka, Kateřinská jeskyně, Punkevní jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Jeskyně Výpustek. Nebo si vyberte z dalších tipů na výlet pro odvážné a zvídavé turisty skrytých v hlubinách Země. Vydejte se Mezinárodní den jeskyní a podzemního světa někdy oslavit i vy!
5. červen 2025 16:51
Příroda, Jihomoravský kraj

Užijte si léto otevřených sklepů – tipy, kam za vinaři na jižní Moravě

Nejen podzim je nejlepší příležitostí, kdy se vydat na ochutnávku vín do moravských sklípků. Vinaři jsou na turisty připraveni po celé léto. Jak správně degustovat? Programy zpravidla probíhají zábavnou formou a vinaři rádi odpoví turistům na otázky, z čeho a jak se víno vyrábí, zda jde o módní trend či stabilní druh vína, jaké je jeho využití v gastronomii a v čem spočívá kouzlo jeho barvy a chuti. Poznejte "své" víno a ochutnejte jižní Moravu!
5. červen 2025 10:31
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Kunštát zve na výstavu korunovačních klenotů Vivat Georgius rex Bohemiae

Během léta obohatí reprezentační prostory jižního křídla zámku Kunštát výstava korunovačních klenotů. Jedná se o oficiální repliky, které budou pro veřejnost vystaveny od 7. 6. do 30. 8. 2025 jako součást prohlídkového okruhu I. Výstava se dále věnuje osobě krále Jiřího z Poděbrad a kromě korunovačních klenotů bude k vidění například pohřební roucho panovníka.
5. červen 2025 8:00
Památky, Jihomoravský kraj

Slovácko čeká Víkend památkových domků – nahlédněte do unikátních expozic!

Památné domky a drobná muzea Slovácka se otevřou turistům během červnového víkendu 7. a 8. 6. 2025. Otevřena budou nejen běžně dostupná muzea a skanzeny, ale také soukromá památková stavení lidového stavitelství anebo menší unikátní expozice, do kterých je běžně vstup omezen anebo se musí dopředu domluvit s majitelem.
3. červen 2025 18:00
Památky, Jihomoravský kraj