Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek Bystřice pod Hostýnem - sídlo rodiny Laudonů

Zámek Bystřice pod Hostýnem - sídlo rodiny Laudonů

Památky
Bystřický zámek je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Nejznámějšími majiteli byl rod Laudonů, kteří zámek vlastnili 106 let. Socha známého vojevůdce Ernesta Gideona Laudona zdobí zámek dodnes. Roku 1897 pobýval na zámku sám císař František Josef I.
Bystřický zámek byl postaven v první polovině 15. století pány z Tvorkova a je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Zatímco jiní svá sídla přestavovali a modernizovali, v Bystřici byly staré budovy ponechány a k nim se postupně přistavovaly nové, které lépe odpovídaly požadavkům na pohodlnější bydlení. Od roku 1827 vlastnili plných 106 let zámek Laudonové, kdy se za posledního majitele Arnošta Gideona Laudona roku 1934 panství rozpadlo a zámek odkoupil stát. Socha nejznámějšího příslušníka rodu, vojevůdce Ernesta Gideona Laudona zdobí zámecký park dodnes.

Bystřický zámek byl svědkem mnoha historických událostí: například husitský pán, Milota z Tvorkova, zde podepsal stížnostní list proti upálení Mistra Jana Husa. Za Jana Nepomuka Wengerského bylo ve zdejším zámku zřízeno divadlo i s orchestrem. V září roku 1897 hostoval na zámku císař František Josef I., který odtud řídil velké manévry a navštívil i Svatý Hostýn.

Zámecký park byl jako z pohádky a ve své době patřil k nejkrásnějším parkům na celé Moravě. Pomohl mu k tomu hlavně osvícený vlastník generál Olivier Laudon koncem devatenáctého století, který dokonce nechal vystavět na svou dobu velmi moderní skleník. Oranžerie měla dvojitá skla, vytápění a zavěšené lávky, po kterých se chodilo, aby se rostliny nepoškodily. Raritou byl i tzv. "Ananasový dům", kde Laudon pěstoval ananasy. V současné době bohužel park není přístupný.

V budově zámku najdete Městské muzeum Bystřice pod Hostýnem. Muzeum nemá samostatnou právní subjektivitu, pracuje jako součást odboru cestovního ruchu a kultury při městském úřadu v Bystřici pod Hostýnem. Muzeum bylo znovu obnoveno k 1. lednu 2006. Původní Krajinské muzeum vzniklo v roce 1933 z iniciativy sběratele Františka Táborského, který do fondu muzea věnoval mnoho předmětů ze svých rozsáhlých sbírek. Nacházelo se v prostorách tzv. chlapecké školy. Městské muzeum Bystřice pod Hostýnem nabízí následující expozice: Expozice napoleonských vojáků, expozice Keramika 18. a 19. století a expozici Historický ohýbaný nábytek. Tyto expozice můžete navštívit samostatně nebo v rámci prohlídkového okruhu za zvýhodněné vstupné.

Zámek dnes také slouží jako koncertní síň a obřadní síň. Na zámku v Bystřici pod Hostýnem vznikla zámecká cyklopůjčovna, která k výletům po Hostýnských vrších nabízí 4 MTB kola pánská, 2 MTB kola dámská a 2 dětské kola značky Felt.     Expozice ohýbaného nábytku značek Gebrüder Thonet, Thonet – Mundus a TON představuje přehled o výrobě ohýbaného nábytku od 2. poloviny 19. století až do současnosti. Jde o výběr nejzajímavějších kusů nábytku ze sbírek firmy TON, a. s. K vidění jsou židle zhotovené ještě v rodišti Michaela Thoneta, německém Boppardu, intarzovaný stůl z Thonetova prvního působiště Vídně i nábytek vyrobený v pozdějším hlavním sídle firmy Bystřici pod Hostýnem.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 1. 2019
21.6.
22.6.
Festival Holešovská regata 2019

Festival Holešovská regata 2019

Holešov, Východní Morava
22.12.
28.2.
Kluziště Holešov

Kluziště Holešov

Holešov, Východní Morava
12.10.
1.6.
Děti slaví 100 let republiky

Děti slaví 100 let republiky

Holešov, Východní Morava
1.12.
28.2.
Největší výstava RC modelů na Zlínském zámku

Největší výstava RC modelů na Zlínském zámku

Zlín, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Sušil v Bystřici pod Hostýnem

Restaurant Sušil v Bystřici pod Hostýnem

Bystřice pod Hostýnem, Východní Morava
Pizza bar Angelo Bystřice pod Hostýnem

Pizza bar Angelo Bystřice pod Hostýnem

Bystřice pod Hostýnem, Východní Morava