Úvod > Co chcete dělat? > Cesta bojovníků za mír
Letní sporty

Cesta bojovníků za mír

Okružní trasa pro pěší turisty vede z Bystřice pod Hostýnem k chatě Tesák a partyzánské zemljance skupiny Míša a Hostýnskými lesy zpět do Bystřice. Cesta měří celých 20 km.
Téměř kruhová trasa vede z autobusové zastávky „Bystřice pod Hostýnem, lázně“ vede do Chvalčova a podél Bystřičky pod hradem Obřany. Cesta prochází lesy k Machově studánce nedaleko sedla Tesák. Sochařské řešení studánky je dílem rajnochovického rodáka, akademického sochaře Josefa Antka. Mimo studánky se můžete občerstvit v chatě Tesák.
 
Pak se cesta stáčí zpět k Bystřici. Prochází pod skalním městečkem Orlí hnízdo, které tvoří pískovcové skály, skalky a balvany. Kromě zbytků původních květnatých bukových lesů, ve kterých žijí ohrožené druhy ptáků zde naleznete také několik skalních výchozů, dokonce i s malou jeskyní. Cesta pak prochází přes vrchol Čerňava (844 m). Asi půl kilomeru pod vrcholem najdete odbočku k partyzánskému bunkru Humenec. Jednalo se o partyzánskou zemljanku skupiny Míša. Trasa pak míří lesy k Jehelníku s pomníkem Ladislava Jaroše – deska z mramoru připomínající starostu holešovského Sokola a ředitele gymnázia Ladislava Jaroše, který byl zabit nacisty 18. června 1942 v Brně.

Trasa pak míří přes vrchy Jehelník (838 m) a Javorník (803 m) Hostýnskými vrchy. Trasa vychází z lesa u studánky Pod Lomem v Chvalčově – Dědině. Okolo Bystřičky přichází cesta ke koupališti v Bystřici pod Hostýnem a do městského parku. Turisty zavede na autobusové nádraží a k vlakové zastávce.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Sušil v Bystřici pod Hostýnem

Restaurant Sušil v Bystřici pod Hostýnem

Bystřice pod Hostýnem, Zlínský kraj
Poutní domy na Svatém Hostýně

Poutní domy na Svatém Hostýně

Bystřice pod Hostýnem, Zlínský kraj