Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > HaDivadlo v Brně

HaDivadlo v Brně

Kultura
Brněnská divadelní scéna se čtyřicetiletou tradicí a osobitým pohledem na svět se nachází v Alfa pasáži poblíž náměstí Svobody. Oproti klasickým repertoárovým scénám, se divadlo zaměřuje především na autorský přístup herců k roli a tématu inscenace.
HaDivadlo je divadelní scéna sídlící v Brně. Divadlo bylo založeno v polovině sedmdesátých let v Prostějově. Od počátku se profilovalo jako scéna vyhraněné autorské poetiky, náročné dramaturgie a silných tvůrčích osobností. Tento charakter dal divadlu režisér Svatopluk Vála za spolupráce s dramaturgem Josefem Kovalčukem. Původně Hanácké divadlo se transformovalo do HaDivadla. V polovině 80. let se přesunulo do Brna, kde se stalo součástí Centra experimentálního divadla (CED), společně s Divadlem Husa na provázku a Divadlem U stolu.
 
Divadlo se ve své historii častokrát stěhovalo. Svůj konečný domov nalezlo až v roce 2004 v prostorách pasáže Alfa, která vznikla dle návrhů významného českého architekta Bohuslava Fuchse. Po přestavbě původního kinosálu a rekonstrukci diváckých prostor působí divadlo v moderním variabilním prostoru funkcionalistického typu. Alfa pasáž spojuje ulici Jánskou, Poštovskou a Náměstí Svobody.
 
V současné době HaDivadlo pravidelně spolupracuje s mnohými divadelními či jinými festivaly probíhajícími v Brně. Zároveň také podporuje malé divadelní soubory, účastní se divadelních festivalů, přehlídek a zájezdů a spolupracuje s mnoha českými i zahraničními divadly a tvůrci.
 
Soubor HaDivadla je spojen se jmény Arnošta GoldflamaPavla LiškyTomáše Matonohy, J. A. Pitínského, Jana Nebeského, Eriky Stárkové, Martina Huby, Jany Plodkové nebo Josefa Poláška.
 
Nečekejte žádný klasický repertoár. Práce HaDivadla je mnohem více založena na autorském přístupu herců k roli a tématu inscenace, stejně tak je podstatná možnost, že kdokoli z divadelního ansámblu může zásadně ovlivnit výslednou inscenaci. Divadlo sleduje tři dramaturgické linie – autorské projekty, svébytné zpracování klasických textů a tzv. off program.
Celý popis
Naposledy změněno: 22. 7. 2019
15.8.
17.8.
Den Brna 2019

Den Brna 2019

Brno, Jižní Morava
31.5.
27.10.
Turistický minibus v Brně

Turistický minibus v Brně

Brno, Jižní Morava
2.5.
31.7.
Ukradená divočina - výstava v Brně

Ukradená divočina - výstava v Brně

Brno, Jižní Morava
Palác Alfa v Brně

Palác Alfa v Brně

Brno, Jižní Morava
Café Placzek v Brně

Café Placzek v Brně

Brno, Jižní Morava
Úniková hra v centru Brna

Úniková hra v centru Brna

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí