Úvod > Aktivity & akce > Akce > Replika přistávacího modulu kosmické lodi Vostok v Planetáriu Praha

Replika přistávacího modulu kosmické lodi Vostok v Planetáriu Praha

Kdy 12. duben 2016 8:30 - 31. prosinec 2017 20:00 Výstavy
V planetáriu Praha přistál Vostok! Modul je vystaven v rámci 55. výročí letu prvního člověka do vesmíru. Repliku Vostoku můžete zhlédnout tak, jak vypadal po přistání roku 1961, když uvnitř seděl Jurij Gagarin.
Do foyeru pražského Planetária dorazila replika přistávacího modulu kosmické lodi Vostok 1, kterou letěl do vesmíru první kosmonaut světa, Jurij Gagarin. Od 12. dubna 2016 je vystavena pro návštěvníky Planetária Praha v rámci 55. výročí letu prvního člověka do vesmíru.

Raketa Vostok vynesla Gagarina do kosmu 12. dubna 1961. Člověk tehdy poprvé opustil planetu Zemi. Autory modulu jsou sami pracovníci pražského planetária. Replika se maximálně podobá originálu i co do použitých materiálů, je z hliníku, pryskyřice železa i laminátu. Uvnitř se nachází přístroje, které měl v modulu Gagarin, a celý vnitřek je vypolštářkovaný. Důvodem nebylo uchránit kosmonauta před potlučením, ale látka měla zakrýt přístroje, které se instalovaly na poslední chvíli.

V rámci tohoto významného výročí si pražské planetárium připravilo také doprovodný program. Na každou sobotu a neděli je připraven program Let člověka do vesmíru. Návštěvníkům má odpovědět na otázky, které se s Gagarinovým letem pojí.

Maketa představuje modul kosmické lodi po přistání. Oproti skutečnosti je v ní zasunuto katapultovací sedadlo, které se vystřelilo ve výšce zhruba sedmi kilometrů a přistávalo s kosmonautem samostatně. Sedadlo uvnitř lodi dává lepší představu o prostorovém uspořádání a funkci jednotlivých systémů.

Při startu a v průběhu letu byla kabina pokryta hliníkovými panely, které odrážely sluneční světlo, většina z nich se během průletu atmosférou při přistání odtrhala a začal se odtavovat tepelný štít. Naše maketa zachycuje stav po přistání – část tepelné ochrany je odtavená, povrch je značně nerovný.

Maketa je vyrobena z ocelových a hliníkových profilů. Na vnější stranu je nanesena izolační pěna, která je pokryta vrstvou skleněných vláken. Interiér lodi je vybaven jako při letu Gagarina do vesmíru. Stejně jako ve skutečnosti jsou stěny pokryty textilním materiálem.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 28. 1. 2017

Ubytování a restaurace v okolí