!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > We want to be free, we will be free: panelová výstava na Vítkově
We want to be free, we will be free: panelová výstava na Vítkově
">
2.9.
4.10.
+ Přidat foto
Výstavy

We want to be free, we will be free: panelová výstava na Vítkově

Kdy 2. září 2020 – 4. říjen 2020
Výstava „We want to be free, we will be free!“ mapuje historii utváření lotyšského státu a v souvislosti s ním také připomíná osudy států Litvy, Estonska, Polska a Finska, k jejichž založení či obnově došlo po první světové válce.
V rozmezí let 2017–2018 tak všechny země oslavily 100. výročí své samostatné existence. Výstava představuje fakta a přináší dokumentaci o cestě lotyšského lidu k založení samostatného státu Lotyšska, které svou nezávislost vyhlásilo 18. listopadu 1918, a jeho dalším strastiplném vývoji a domobraně během prvních let své existence. Dále poskytuje jedinečnou příležitost seznámit se s dokumenty uloženými rovněž v dalších zahraničních repozitářích, které informují o procesu zřízení či obnovení států Finska (6. prosince 1917), Litvy (16. února 1918), Estonska (24. února 1918) a Polska (11. listopadu 1918).

Avšak i po vyhlášení těchto nových nezávislých států každý z nich stále čelil vojenským, politickým a diplomatickým bojům za národní nezávislost a mezinárodní uznání. Navzdory těmto obtížím se v budování vlastní národní identity ale neúnavně pokračovalo – byly zřízeny první vlády a zvoleni zástupci jednotlivých parlamentů, rozvíjela se vzájemná spolupráce nejen mezi nově vzniklými zeměmi a postupně bylo dosaženo mezinárodního uznání těchto států také de iure.

Výstava „We want to be free, we will be free!“ vznikla ve spolupráci Lotyšského národního archivu, Litevského centrálního státního archivu, Estonského národního archivu, Ústavu národní paměti ve Varšavě, Finského národního archivu a dalších institucí k výročí 100 let od založení samostatného Lotyšska.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 8. 2020