Úvod > Kalendář akcí > Výstava Na návštěvě u panenek
Výstava Na návštěvě u panenek
"> "> "> "> "> ">
4.5.
30.6.
+ Přidat foto

Výstava Na návštěvě u panenek

Kdy 4. květen 2019 10:00 - 30. červen 2019 16:00 Výstavy
Letohrádek Mitrovských v Brně od začátku května do konce června představí exkluzivní ukázky historických domečků a pokojíčků pro panenky od 80. let 19. století až po domeček pro Barbie z 90. let 20. století. Tři desítky exponátů jsou zapůjčeny ze sbírky manželů Pecháčkových z Rychnova nad Kněžnou.
V České republice ojedinělá kolekce vyniká nejen stářím a originální autenticitou, ale i množstvím detailních doplňků, kterými jsou domečky a salónky pro panenky zařízeny. Propracované miniaturní nábytkové kusy, dekorativní tapetky, zmenšení domácí mazlíčci, malé cínové či porcelánové nádobíčko, ve kterém se dá vařit na elektrickém sporáku a jiné detaily zaujmou každého pozorného návštěvníka. Na výstavě nechybí ani kupecké krámky, ukázky malých školních tříd a pro kluky například zmenšené autogaráže nebo koňské stáje.

Do našich oblastí se dostaly domečky z německy mluvících oblastí v 19. století. Hračka, která dříve sloužila dětem ke hře i poučení, je dnes vzácným svědectvím o dřívějším životě a důvtipu samotných tvůrců. Miniatury tak nepředstavují jen zidealizovaný zmenšený svět dospělých, ale nostalgicky dokumentují proměny domovních interiérů a způsoby života v minulosti.
Celý popis
Naposledy změněno: 1. 5. 2019