Úvod > Kalendář akcí > Výstava betlémů v Brně
Výstava betlémů v Brně
"> "> "> "> "> ">
30.11.
12.1.
Přidat foto
Výstavy

Výstava betlémů v Brně

Tradiční brněnská výstava betlémů prezentuje návštěvníkům každý rok nové ukázky specifického vánočního zvyku – stavění betlémů. Největším lákadlem je 250. členný, ručně malovaný, betlém z roku 1933 od Josefa Václavů z Železnobrodska nebo obří celoroční betlém – tzv. dioráma.
Mezi nejatraktivnější ukázky na výstavě patří tzv. králický betlém – a to díky množství drobných stavbiček a vyřezávaných figurek. Papírové exponáty jsou zastoupené např. tištěným betlémem ze začátku minulého století, čítajícím přes 200 stovky darovníků, stavbiček a zvířat. Další ukázky vytvořili známí výtvarníci Josef Lada, Marie Fischerová Kvěchová a Mikoláš Aleš. 

Děti jistě nejvíc zaujme betlém z igráčků (Playmobil) a pokud se ptáte, jak vypadají betlémy v jiných světadílech, připraveny jsou ukázky z Etiopie, Zanzibaru, Mexika, ale i Malajsie. Mezi rarity rozhodně patří „hipsterský“ betlém z roku 2016, kde si trochu nezvykle pořizuje Josef mobilním telefonem selfie a tři králové přijíždějí do Betléma na segwayích.

 V první repríze je představen celoroční betlém od Ivany Langrové z Beskyd, která zhotovila z ovčího rouna celkem 105 postaviček a zvířat ve 25 scénách, vyprávějící biblický příběh od narození po ukřižování. Originální počin vyráběla autorka dva roky a je celostátní raritou! 

Výstava s přibližně 60 betlémy a obřím ročním betlémem je doplněná o vánoční floristické dekorace a stromečky s dobovými i dnešními ozdobami.
 
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovarská Starobrno

Pivovarská Starobrno

Brno, Jihomoravský kraj
Congress Hotel Brno

Congress Hotel Brno

Brno, Jihomoravský kraj