!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Výstava Karlin Studios
Výstava Karlin Studios
"> Výstava Karlin Studios
10.12.
18.1.
+ Přidat foto
Výstavy

Výstava Karlin Studios

Kdy 10. prosinec 2014 – 18. leden 2015
Umělci: Josef Daněk a Blahoslav Rozbořil, Vladimír Havlík, Vendula Chalánková, Lenka Klodová, Matěj Kolář, Jiří Kovanda, František Kowolovski, Jan Mlčoch, Marian Palla, Rafani, Tomáš Ruller, Pavel Sterec, Jiří Surůvka, Miloš Šejn, Martin Zet.
Autoři výstavy Jan Krtička a Jan Prošek připravili pro pražskou galerii Karlin Studios projekt, v němž se pokoušejí novým způsobem přistoupit k prezentaci akčního umění. Pro výstavu oslovili sedmnáct českých umělců a umělkyň, v jejichž práci akce či performance hraje podstatnou roli, a z nichž mnozí patří mezi nejvýznamnější autory českého akčního umění. Jednotliví umělci na výstavu namísto běžné fotodokumentace, videozáznamů nebo textů poskytli vlastní vyprávění popisující jednu z jejich performancí zachycené ve zvukové nahrávce. Výstava tak jako celek představuje patnáct zvukových projekcí v prostoru galerie, z nichž každá zprostředkovává jeden projekt jednoho autora.

Akční umění je pojmem zastřešujícím široké spektrum přístupů od performance přes happening až po procesuální instalaci. Jeho podstatou je živá akce, která se proměňuje v čase a téměř nic po ní trvale nezůstává. Jednou z mála možností, jak tento druh umění uchovat, jsou různé formy záznamu. V kontextu výtvarného umění převažuje dokumentace založená především na obrazové informaci – tedy převážně fotografii nebo videozáznamu. Ačkoliv se film, video a fotografie jeví jako média pravdivě zachycující skutečnost, až příliš mnoho z reality nejsou schopny postihnout. Skutečnou situaci není možné plně mechanicky otisknout a uchovat. Vedle technických nástrojů je zde však ještě lidská paměť, jež je sice značně nepřesná, ale naproti tomu velmi autentická. Jan Krtička a Jan Prošek se pro výstavu pokusili využít paměti samotných autorů akcí a dostat se tak za vizuální informaci videí a fotek, k situaci, kdy nejpřirozenějším sdělením o uskutečněné události je osobní vyprávění.

Výstava potrvá do: 18. 1. 2015
Zobrazit více
Naposledy změněno: 23. 2. 2019

Ubytování a restaurace v okolí