Úvod > Kalendář akcí > Strašidelný letohrádek – Hrůzostrašné legendy ožívají
Strašidelný letohrádek – Hrůzostrašné legendy ožívají
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
18.9.
28.11.
+ Přidat foto
Výstavy

Strašidelný letohrádek – Hrůzostrašné legendy ožívají

  • 18. září 2021 10:0028. listopad 2021 16:00
Letohrádek Mitrovských v Brně připravil nevšední podívanou pro návštěvníky, kteří se rádi bojí. Výstava o krvavé historii představí reálné historické postavy toužící po lidské krvi a bolesti. Upírský hřbitov, krvavá lázeň, soudní stolice pro potírání čarodějnictví, katova přípravna a další scény...
Pro výstavu byly vytvořené speciální figury postav evropské historie, na kterých nechybí věrohodné detaily – skleněné oči, ostré zuby, účesy a dobové šaty. Atraktivitu zvyšují neobyčejné multimediální “pohyblivé“ či “oživlé“ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka – před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bestii.

Kdo má pro strach uděláno, je na výstavě vítán, strašpytlům je vstup zakázán!

O tom, že nejznámější upír je hrabě Dracula, nebude určitě nikdo pochybovat. Jeho příběh byl několikrát zfilmován, ovšem málokdo tuší, že jako literární předloha mohla tvůrci Draculy – Bramu Stokerovi – posloužit českokrumlovská kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, jejíž tajemný osud vám výstava také představí.

Střední Evropa byla na upírství dosti bohatá – už gotické kroniky zmiňují několik zásadních případů, se kterými se také seznámíte – kde jinde, než přímo na upírském hřbitově! Pozdější upírské šílenství v dobách baroka, během kterého se překopal kdejaký obecní hřbitov i lesní hřbitůvek, musela rázně zastavit až samotná císařovna Marie Terezie! Připomeneme i pověst o zámeckém správci ze Žďáru – Aloisi Ulrichovi, který se lidem zjevoval i po své smrti a musel být znovu usmrcen.

O jednom z nejbohatších šlechticů Českého království na přelomu 15. a 16. století – nejvyšším sudím Půtovi Švihovském z Rýzmburka se pro jeho krutost k poddaným vypráví, že ho z tohoto světa odnesl čert. Monstrum období renesance, Alžběta Báthory, známá jako Čachtická paní, se ráda koupala v krvi svých obětí. Další vraždící nestvůra z Horních Uher – ukrutná Anna Rosina Listhius – ji v mnohém ještě předčila. Karlštejnská paní Kateřina z Komárova provdaná Bechyňová z Lažan v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných. Hrůzu a strach vyvolávaly ve druhé polovině 17. století čarodějnické procesy na Šumpersku vedené zhýralým a bezcitným Jindřichem Františkem Bobligem z Edelstadtu, který k smrti odsoudil více než 100 nevinných lidí. Dědičná duševní choroba nemanželského syna Rudolfa II. – Julia Caesara d´Austria zapříčinila smrt 2 osob, sám pak zemřel v domácím vězení na zámku v Českém Krumlově. Jan Mydlář – nejznámější český kat – se v našem výběru postav poněkud vymyká, protože především staroměstské exekuce vykonával výhradně v rámci svého povolání “mistra ostrého meče“ za vlády 6 českých panovníků. Krátce zabrousíme také do Ruska, kde žila krvavá dáma přezdívaná jako „satan v sukních“ Darja Nikolajevna Saltyková, která byla shledána vinou za smrt nejméně 38 poddaných. Výstavu zakončíme ve 20. století postavou Romana Fjodoroviče Ungerna von Sternberg známého jako “krvavý baron“.

Na výstavě se také dozvíte jak upíra rozpoznat a hlavně jak se proti němu chránit. Kdy použít cibuli a kdy česnek, co provádět s kuchyňskou solí, z jakého dřeva bude nejlepší vyrobit naostřený kůl, kterým upírovi probodnete srdce a jestli chodí upíři sát i za bílého dne…? Probádáte typy upířích zubů a dozvíte se, v kolika podobách je možné upíra potkat. A co teprve vlkodlak – bestie z Gévaudanu!

Výstava, která vás vysaje… je určena pro všechny zvídavé a nebojácné návštěvníky.
Zobrazit více
16.9.
2.1.
Vladimír Preclík – Malá území

Vladimír Preclík – Malá území

Brno, Jižní Morava
15.6.
31.10.
Výstava Tajemná Indonésie

Výstava Tajemná Indonésie

Liberec, Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory
26.11.
26.2.
Jiří Pelcl Design

Jiří Pelcl Design

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Skanzeen v centru Brna

Restaurace Skanzeen v centru Brna

Brno-střed, Jižní Morava
Hradní vinárna na Špilberku

Hradní vinárna na Špilberku

Brno, Jižní Morava
Pivovarská Starobrno

Pivovarská Starobrno

Brno, Jižní Morava