Úvod > Aktuality > Bledé tváře, špičaté zuby a lesní zjevení: deset strašidelných výletů

Bledé tváře, špičaté zuby a lesní zjevení: deset strašidelných výletů

Vydáno 23. října 2019 Zážitky
Blíží se Halloween a Dušičky, čas tajemna, strašidel, duchů a záhad. Vydejte se s námi na pár míst, kde vám budou vstávat vlasy hrůzou, a také na pár strašidelných prohlídek hradů a zámků. Ty se totiž o víkendu loučí s letošní sezonou a strašidelné rejdy se staly skvělým námětem posledních prohlídek.
Mrholení, mlha, závěje spadaného listí a cáry mlhy táhnoucí lesy a zříceninami starých hradů vám nenabídneme, ale strašidelných míst najdete na portálu Kudy z nudy spousty. Třeba když se vydáte do Žďáru nad Sázavou (a nemusí to být jen v sobotu 26. října na Den dýní), kousek od zámku zahlédnete zdi barokního morového hřbitova. Vznikl na začátku 18. století podle projektu Jana Santiniho a právě tady se prý odehrál strašidelný pohřeb Johanna Aloise Ulricha, správce bývalého zámeckého velkostatku. Kruťas a sobec, který se choval k lidem povýšeně a krutě, se ale i po smrti začal objevovat jako přízrak a dál škodil, ba dokonce byl spatřen v ohnivém kočáře, taženém bezhlavými koňmi. Měšťané na něj nakonec přivolali jihlavského kata, který otevřel Ulrichův hrob, ostrým rýčem oddělil hlavu od těla a do úst mrtvého prý nasypal mák. Podle vžité pověry prý Ulrich měl dát pokoj na tolik let, kolik zrnek máku do něj nasypali. Co myslíte, řádil tehdy ve Žďáru upír nebo lidská představivost?
 

Český Blair Witch najdete na Vysočině

Fantazie se rozjede naplno také při návštěvě tří strašidelných soch v lese poblíž osady Milíkov na Vysočině. Kousek od sebe tu narazíte na malého templáře, který se zdánlivě vznáší nad zemí, medvídka, jenž bojuje s přeludem v podobě lidských rukou trčících ze země, a nakonec na poutníka, sochu bez obličeje s lucernou. Ten trochu připomíná jinou strašidelnou sochu, kterou její autorka nazvala Il Commendatore, komtur, podle jedné z postav z opery Don Giovanni. Říká se jí pražský Nazgûl, ale na rušné ulici Starého MěstaPraze před Stavovským divadlem se jí bojí nanejvýš malé děti nebo noční chodci.
 

Upíři z Uherského Ostrohu

Koho baví knihy o upírech a filmy plné bledých dam a pánů se špičatými zuby, ten se musí vypravit na výstavu, která vás prý vysaje: Drákula a ti druzí – tajemství podzemí. Od začátku listopadu až do 24. ledna 2020 si ji můžete prohlédnout na zámku v Uherském Ostrohu. Dozvíte se například, že předlohou pro nejslavnějšího upíra všech dob hraběte Drákulu mohla být jihočeská kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu. Seznámíte se také s vlkodlakem – bestií z Gévaudanu, věhlasným upírobijcem van Helsingem, s Čachtickou paní i s jejím českým protějškem, Kateřinou Bechyňovou z Komárova, která v polovině 16. století coby manželka purkrabího hradu Karlštejna umučila řadu poddaných. Vstupenky na výstavu, stylově umístěnou v zámeckém podzemí, koupíte v informačním centru. Běžné vstupné stojí 80 Kč, snížené 50 Kč, ale pozor: výstava je vhodná pro děti přibližně od devíti let, a to ještě jen pro ty, které se rády bojí a mají pro strach uděláno.
 

Skutečně existovali upíři?

Kostru s oddělenou hlavou a dřevěným kolíkem vraženým do hrudi na místě srdce se podařilo objevit také ve Vraclavi u Vysokého Mýta, další heoby s protivampyrickými znaky byly nalezeny na hřbitově v Mikulči na Svitavsku anebo v Levíně u Úštěku. Skutečnou raritu nabízí Městské muzeumČelákovicích: část zdejší archeologické expozice se totiž věnuje čelákovickým upírům, jejichž pohřebiště bylo prozkoumáno v roce 1966. V jedenácti hrobech byly nalezeny podivné kosterní pozůstatky: tři mrtví měli oddělenou lebku, jeden pravou nohu; levou měl přitom silně ohnutou v koleni, jako by původně byla svázaná. Několik lidí bylo patrně pohřbeno se spoutanýma rukama, jiní leželi na břiše a v jednom z hrobů se našel zbytek kůlu z borového dřeva. Někdo věří tomu, že se ve městě podařilo objevit největší evropský hřbitov upírů, jiní upozorňují na nedalekou šibenici a možné místo posledního odpočinku popravených osob. Městské muzeum je otevřené celoročně a denně, lístek pro dospělé stojí 40 Kč, pro děti, studenty a seniory 20 Kč.
 

Strašidelné loučení se sezonou 2019

S hlavní sezonou se bude ve strašidelném stylu loučit řada hradů a zámků. Už v pátek 25. října se bude strašit na zámku v Benešově nad Ploučnicí, v sobotu vypukne Týden duchů v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem a odpoledne dorazí halloweenská strašidla do brněnské zoologické zahrady. V sobotu i v neděli zaplaví oživlá strašidla také zámek Jezeří. Na zámku Kačina se dospělí budou loučit s rokem 2019 ochutnávkou čajů, kávy, medu a dalších dobrot, zatímco na děti čeká strašidelný pohádkový les. Strašidla všech druhů potkáte v sobotu večer nejenom venku kolem pevnostního objektu Kavalír 2 v Terezíně, ale také v jednotlivých muzejních objektech: koná se totiž zábavný Dušičkový speciál, při němž se děti vydovádí při strašidelných soutěžích a nakonec si v pekle pod dohledem čertů opečou na ohni buřty.
 
Legendami opředená Praha - poznejte pražské pověsti

Legendami opředená Praha - poznejte pražské pověsti

Golem, Faust, astronom Tycho de Brahe či kněžna Libuše na Vyšehradu… zajímá vás, čím si Praha v minulosti získala svou magičnost a mystičnost? Projděme se společně Prahou po stopách legend, tajemna či pravdy! Během procházky navštívíte Hradčany, Staré Město i Židovskou čtvrť. Na Novém Městě se dostanete do blízkosti Faustova domu a poté dále vystoupáte na mýtický Vyšehrad.

Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům

Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům

Faustův dům neboli Mladotovský palác se nachází na jižním konci Karlova náměstí. Pojmenování si dům vysloužil díky svým obyvatelům: alchymistovi Edwardu Kelleymu a později Ferdinandu Antonínovi Mladotovi ze Solopysk, který tu prý dělal hlučné chemické pokusy.

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava

7.11.
Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava

Urodilo se vám na zahrádce nebývalé množství dýní a nevíte co s ním? Přebytečné dýně můžete přinést do ostravské zoologické zahrady, kde poslouží k výzdobě areálu při lampionovém průvodu a následně jako doplňující krmivo pro zvířata.

Únikové hry - Upíří hrobka, Doupě neřesti a Mafia

Únikové hry - Upíří hrobka, Doupě neřesti a Mafia

Provozujeme tři únikové hry. První s názvem Upíří hrobka, která se odehrává v podzemní kryptě. Druhá úniková hra se jmenuje Doupě neřesti a pojednává o nevinné dívce která podlehla upírovi a stala se nesmrtelnou. Třetí hra s názvem Mafia je bojem o váš život v podsvětí kde vládne Don Katto.

Kamenná bába u Bezděkova

Kamenná bába u Bezděkova

Na břehu Bezděkovského rybníka severozápadně od Strakonic stojí zajímavá socha vytesaná z hrubozrnné žuly, upírající své nápadně velké oči k vodě.

Strašidelné podzemí Tábor

Strašidelné podzemí Tábor

Přijďte se bát do podzemí - Strašidelné podzemí se nachází ve středověkých katakombách 500 let starého domu na Žižkově náměstí v Táboře - vchod za kostelem. V chodbách s tajemnou atmosférou uvidíte mnoho strašidelných stvoření.

Po stopách upíří princezny z Českého Krumlova

Po stopách upíří princezny z Českého Krumlova

Znáte tajemný příběh kněžny Eleonory Amálie Schwarzenberg, která byla ve své době považována za nebezpečnou upírku? Pokud o tom slyšíte poprvé, vydejte se s námi do Českého Krumlova a Třeboně za pohnutým osudem této dobou stíhané ženy, které se již během života přezdívalo "upírská princezna".

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Pochybujete o existenci nemrtvých? V záznamech žďárské i jihlavské kroniky najdeme záznam o podivuhodném protivampyrskému zásahu, který se odehrál v 19. století. I vy můžete nasát zvláštní atmosféru Dolního hřbitova, který byl postaven podle kabalistických symbolů.

Strašidelné soboty na zámku Dětenice

25.5.
30.6.
Strašidelné soboty na zámku Dětenice

Každou sobotu se konají na zámku Dětenice prohlídky v doprovodu strašidelných bytostí. Přijeďte se trochu bát i zasmát. Strašidelné prohlídky jsou vhodné zejména pro děti, ale pobaví i dospělé.