Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte
Výstavy v celé ČR.
Funerální umění po 2. světové válce téměř zmizelo. Skupina Glaz Bridge proto v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze představuje kolekci pohřebních uren, jejichž výchozí materií je sklo, které dosud stálo stranou zájmu tvůrců funerální plastiky.
K projektu kurátorka Martina Sikorová oslovila umělce různého věku i profesionálních zkušeností, ať již ve sklářství, sochařství, malířství, architektuře, šperkařství nebo fotografii. Proto mezi nimi najdeme Zdeňka Lhotského, Martina Janeckého, ale i fotografa Tona Stana, šperkaře Jiřího Beldu, módní návrhářku Natálii Dufkovou či malíře Antonína Střížka. Záměrem Martiny Sikorové, bylo prezentovat co nejpestřejší mozaiku přístupů k tématu.
Jsme svědky příběhu, jak se tradiční tavená plastika v dialogu s kovem, minerály a šperkařskými technikami stává novým artefaktem a nabývá dalších významů. Vše je podřízeno jednotnému záměru: vytvořit funkční funerální objekt a uměleckými prostředky vzdát úctu zesnulým.
Díla vznikala v českých sklářských studiích, jejichž renomé je celosvětově uznáváno: Studio Lhotský s.r.o., studio tavené plastiky v Železném Brodě s nejdelší tradicí, Janecký studio s.r.o. Praha, ve šperkařské firmě Belda spol. s.r.o. Zásadní podporu myšlence projektu poskytl ateliér Klumpar Železný Brod) v čele s Vladěnou Klumpar-Pavlik.
Vlastníci sklářských studií nejenom poskytli sklářské hutě k realizaci, ale jako činní umělci i pedagogové se sami stali tvůrci řady vystavených artefaktů.