Úvod > Kalendář akcí > Příroda a ekologie > Prohlídky Amatérské jeskyně v Moravském krasu
Příroda a ekologie

Prohlídky Amatérské jeskyně v Moravském krasu

Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras zve na mimořádně prohlídky Amatérské jeskyně, které proběhnou bšhem dvou listopadových víkendech. Dny otevřených dveří Amatérské jeskyně se konají k Mezinárodnímu roku jeskyní.

Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech. Prohlídka těchto podzemních prostor je zcela odlišná od prohlídky ostatních běžně zpřístupněných jeskyní. V Amatérské jeskyni chybí betonové chodníčky, zábradlí, schodiště a elektroinstalace. Prohlídka je tedy určena jen pro fyzicky zdatné, kteří dorazí v holinkách, s vlastní přilbou (může být cyklistická) a baterkou.

Zájemci o podzemí projdou po tzv. Ministerské trase. Jde o úsek, který si v minulosti prohlédlo několik ministrů životního prostředí, proto podle nich dostal netradiční název. Prohlídka vede nejen okolo krásných krápníků, ale také korytem potoka. Po půl kilometru končí v rozměrném Absolonově dómu. Prohlídky malé části tohoto jeskynního systému, jenž je se 44 kilometry nejdelším ve střední Evropě, se konají jen při mimořádných příležitostech!

Přihlašování je možné od 2. září! Informace budou zveřejněny na webu Správy CHKO Moravský kras.

Povinná výbava: přilba (stačí cyklistická) a dobrá svítilna, nejlépe reflektorového typu (se slabým světlem si jeskyni neprohlédnete). Dále doporučujeme holínky nebo pevné boty a věci na převlečení. 

Prohlídky se uskuteční v termínech:  8.–9.10. a 15.–16.10.
 

Organizační informace

  • Účelem této mimořádné akce je umožnit zájemcům navštívit část největšího jeskynního systému v ČR, který je z důvodu nutné ochrany pro veřejnost uzavřen.
  • Exkurze jsou zdarma na základě dopředu provedených rezervací. Všechny exkurzní dny budou mít stejný organizační průběh:
  • První vstup do jeskyně v 9 hodin, poslední vstup v 16 hodin• vstupy vždy každou půlhodinu (celkem 15 vstupů za den)• prohlídka povede po tzv. Ministerské trase – cca 500 m tam  a totéž zpět• doba trvání prohlídky: ¾ hodiny – maximálně 1 hodina• maximální počet osob v jedné skupině: 10 (+ průvodce)
  • Přístup ke vchodu je možný jedině pěšky nebo na kole po turistických značkách od Sloupu nebo od Macochy, případně od Skalního Mlýna a Punkevních jeskyní (prosíme, nezkracujte mimo značené cesty!)
  • Povinná výbava:  přilba (stačí cyklistická), dobrá svítilna, nejlépe reflektorového typu (se slabým světlem si jeskyni neprohlédnete).
  • Doporučujeme: holínky, převlečení.
  • Vstup je na vlastní nebezpečí! Účastníci na místě podepisují Prohlášení osob vstupujících do podzemí o provedeném bezpečnostním školení a o zdravotní způsobilosti. Bez povinné vlastní svítilny a přilby nebude možné do jeskyně vstoupit!
  • Plazit se nikde nebudete, ale místy polezete po balvanech.
  • Způsob přihlášení: od 20. 9. 2021 na stránkách https://www.supersaas.cz/schedule/NAJ/NAJ

Provozovatel

Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras

Svitavská 29
678 01 Blansko
Tel.:
+420 516 428 880
Tel.:
+420 774 356 967
Email:
morkras@nature.cz
WWW:
https://aopk-cr-s...
GPS:
49,354370 16,646850
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Zimní prohlídky zámku Blansko

Zámek v Blansku zůstává přes zimu otevřen – sídlí zde Muzeum Blanenska. Přijít sem můžete za zajímavým expozicemi i zámeckými interiéry od úterý do pátku v časech 9-17 hodin.
Blansko, Jihomoravský kraj

Čarovné tóny Macochy 2023

Letos se koná již 24. ročník festivalu Čarovné tóny Macochy! Vychutnejte si hudební festival se světelnou animací v Moravském krasu, za využití světelných efektů v neobvyklém prostředí krasových jeskyní.
Blansko, Jihomoravský kraj

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Punkevní jeskyně zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách – prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně.
Blansko, Jihomoravský kraj

Novoroční výstup na vrchol Babí lom u Lelekovic

Další ročník tradičního novoročního výstupu. po zvolené přístupové cestě na vrchol Babího lomu, 562 m n. m.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Suchý žleb v Moravském krasu

Mezi Skalním Mlýnem a jeskyní Balcarka se v délce asi 5 km táhne Suchý žleb. Kaňonem s množstvím jeskyní vede zelená turistická značka od Skalního Mlýna do Vilémovic. Mezi nejkrásnější místa patří Kateřinská jeskyně, Balcarka nebo skalní oblouk Čertův most.
Blansko, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem

Naučná stezka se zabývá historií zpracování železa a těžby rud v Moravském krasu. Má 5 okruhů, a je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou.
Blansko, Jihomoravský kraj

Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu

Nové expozice s názvem Jeskyně a lidé rozšiřují prohlídkové trasy v jeskyních Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských a v jeskyni Výpustek, kde je navíc umístěna rozsáhlá výstava věnovaná celému Moravskému krasu, jeho geologii, objevování, výzkumu či archeologickým a paleontologickým nálezům.
Blansko, Jihomoravský kraj

Správní budova bývalé firmy Ježek v Blansku

Objekt Ježkovy továrny získal svou současnou podobu v letech 1910 – 1911.
Blansko, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Karst – levné ubytování v Blansku

Chcete se levně a kvalitně ubytovat v Blansku? Vyzkoušejte Pension Karst, který se nachází kousek od centra města i železničního a autobusového nádraží.
Blansko, Jihomoravský kraj

Rodinný penzion U Rechů v Moravském krasu

Penzion U Rechů najdete v centru Moravského krasu na okraji města Blanska. Poloha penzionu vám umožní prožít aktivní dovolenou na kolech, po jeskyních, památkách i návštěvu moravské metropole Brna.
Blansko, Jihomoravský kraj

Restaurace Punkva Blansko

Restaurace Punkva v Blansku se řadí k nejoblíbenějším podnikům ve městě. Nabízí poctivou domáci kuchyni, velké porce a v neposlední řadě také pohotový a vstřícný personál.
Blansko, Jihomoravský kraj

Statek Samsara – oáza klidu v srdci Moravského krasu

Statek Samsara se nachází na Klepačově, ve vesnici poblíž Blanska. Od Brna je místo vzdáleno zhruba 20 km.
Blansko, Jihomoravský kraj