Úvod > Kalendář akcí > Poklad mahárádži - Indické umění z Džódhpuru ve Valdštejnské jízdárně - zrušeno
Poklad mahárádži - Indické umění z Džódhpuru ve Valdštejnské jízdárně - zrušeno
">
4.10.
19.4.
+ Přidat foto

Poklad mahárádži - Indické umění z Džódhpuru ve Valdštejnské jízdárně - zrušeno

Kdy 4. říjen 2019 - 19. duben 2020 Výstavy
Výstava organizovaná ve spolupráci s Museum of Fine Arts v Houstonu a Mehrangarh Museum Trust v Džódhpuru představí více než dvě stě padesát rozmanitých exponátů – malířská díla, dekorativní umění, šperky a zbraně, baldachýny, koberce a další textilie, ale i technické památky a fotografie.
Tedy vše z období od 17. století do dosažení nezávislosti Indie v roce 1947.

Výstava byla zrušena.

Výběr exponátů čerpá především z bohatých sbírek džódhpurského Mehrangarh Fort Museum, ze soukromých sbírek někdejší džódhpurské panovnické rodiny a doplňují jej díla vybraná z dalších sbírek, například kolekce užitého umění z Al-Sabah Coll. z Kuvajtu nebo exponáty z přelomu 19. a první poloviny 20. století z Umaid Bhavan Palace v Džódhpuru.

Exponáty této mimořádné výstavy zahrnují téměř čtyři staletí umělecké tvorby jednoho z nejvýznamnějších někdejších státních útvarů Indie, Márváru – Džódhpuru. Indičtí kurátoři je rozčlenili do šesti oddílů nabízejících nové pohledy na kosmopolitní kulturu panovnických dvorů Márváru – Džódhpuru, kam umělecké předměty přicházely cestou mecenášství, diplomacie, manželských svazků, obchodu i dobývání. Ilustrují význam diplomatických a osobních vztahů pro formování indické kultury v předkoloniálním a koloniálním období. Exponáty dokumentují ovlivňování a obohacování uměleckých stylů jako důsledek výměny darů mezi panovnickými dvory a také zapojení umělců opouštějících centrální mughalský dvůr v Dillí. V neposlední řadě ukazují významnou roli žen na panovnických dvorech. Zenána, ženské křídlo paláce, tvořilo kosmopolitní prostor, kde se současně uchovávaly kulturní tradice i aktivovaly změny.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 4. 2019