!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Pešat Polcar
David Pešat
"> David Pešat "> Tomáš Polcar "> Tomáš Polcar "> David Pešat "> Pešat Polcar
7.10.
31.10.
+ Přidat foto
Výstavy

Pešat Polcar

  • 7. říjen 2021 18:0031. říjen 2021 22:00
Výstavu Davida Pešata a Tomáše Polcara nejlépe popisuje označení konfrontace a dialogu. Dva autoři, dvě zcela odlišné estetiky, dva zcela rozdílné přístupy z podstaty kterých se ale rozvíjí dialog – vnitřní hovor, kde oba umělci skrze svou tvorbu hledají a nalézají smysl, pravdu či cestu.
Jak tuto událost nejlépe popsat? Nabízejí se označení konfrontace a dialog.

Dva autoři, dvě zcela odlišné estetiky, dva zcela rozdílné přístupy. Na první pohled tu jde o konfrontaci (z latinského frons, čelo), tedy setkání tváří v tvář a vzájemné porovnávání, ale také střetnutí, nevylučující konflikt.
U takřka výhradně monochromních abstraktních kompozic Tomáše Polcara konceptuální uvažování provázené radikálními změnami vnějškového rukopisu versus u Davida Pešata rukopisně usazená barevná expresivní malba obracející se ke svým modernistickým základům první poloviny 20. století. 

Vnitřní rozpor se ale nekoná, a mezi navenek tak odlišnou dvojí malbou se z podstaty sebe rozvíjí rozhovor (z řeckého dialegomai, rozmlouvat, rozvažovat) – vnitřní dialog – osobní tázání a odpovídání, kde oba umělci skrze svou tvorbu hledají a nalézají smysl, pravdu či cestu.

A právě ona osobní cesta a hledání v jejich tvorbě jsou momenty, ve kterých se navenek tak odlišná díla obou umělců protínají a navazují kontakt. 

Skrze reflektovaná životní setkání nacházejí David Pešat i Tomáš Polcar ty samé partnery pro dialog, jejich vnitřní, navenek rozdílně vedené rozhovory se vztahují k bázi člověčenství.
Zobrazit více