Úvod > Kalendář akcí > Papír a olovo
Papír a olovo
"> Papír a olovo
24.6.
31.7.
Přidat foto
Jak vypadal tisk not v 19. století v Praze? Jaké techniky se používaly a které hudebniny se v té době těšily největší oblibě? Odpovědi na tyto otázky poskytne výstava s názvem “…papír a olovo…”. Ta bude v Národní knihovně zdarma přístupná až do konce července.
Výstava, jež svým pojmenováním odkazuje na výrok Václava Jana Tomáška, jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů první poloviny 19. století, vztahující se k hudebním nakladatelům, je věnována pražským tištěným hudebninám z 19. století.

Návštěvníky provede stoletím, které je z hlediska téměř šestisetleté historie tisku not obdobím nejzajímavějším a nejdynamičtějším. Přiblíží proměny pražské hudebně nakladatelské praxe tohoto století i její roli v tehdejším obrozeneckém hudebním životě Prahy. Představí místní nakladatele, tiskaře, rytce a litografy.

Vystaveny budou hudební tisky skladeb známých i neznámých autorů vytvořené všemi tehdy užívanými technikami nototisku a mnohdy opatřené ojedinělou výtvarnou výzdobou.

Výstavu připravilo Hudební oddělení NK ČR u příležitosti konání mezinárodního kongresu IAML (The International Association of Music Libraries, Archives and Documentation Centres), který proběhne ve dnech 24.–29. 7. 2022 v Národní knihovně ČR a v Městské knihovně v Praze.

Provozovatel

Národní knihovna ČR

Klementinum 190
Galerie Klementinum
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 221 663 277
Email:
lucie.senvajc@nkp.cz
GPS:
50,086605 14,415672
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina