Úvod > Kalendář akcí > Den otevřených dveří Císařské jeskyně
Příroda a ekologie

Den otevřených dveří Císařské jeskyně

K Mezinárodnímu roku jeskyní se 1. října 2022 mimořádně koná Den otevřených dveří Císařské jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně se nachází v Ostrovském žlebu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy.
Císařská jeskyně leží v Ostrovském žlebu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy v Moravském krasu. Bývala proto taky někdy nazývána jako "Ostrovská vodní jeskyně." Jeskyni objevil Johannes Anton Nagel, který prováděl první průzkum v roce 1748. O výzkum se zajímal i starohrabě Hugo František Salm, který zde roku 1804 uvedl císaře Františka I. a císařovnu Marii Terezii.

Johannes Anton Nagel při svých průzkumech také místa dokumentoval perokresbou, což bylo v jeskynní tmě velmi nesladné. Z roku 1748 pochází velmi známá Nagelova perokresba, kde je zobrazen při první dokumentaci jezera. Od místního sedláka byla zakoupena husa k nějakému určitému účelu, jež by pravděpodobně domorodec tehdy nepochopil. Pomocí provázku byla na husu uvázaná svíčka na prkénku. Velkého vodního ptáka potom Nagel honil kamením po jezeře a osvícenou prostoru postupně maloval...

Jeskyni dál zkoumali hrabě Hugo František Salm, který ji nechal osvětlit, dal vybudovat železné zábradlí k jezírku a právem prostoru považoval ze dosud největší objevenou v Moravském krasu. Dalším, kdo jeskyni prozkoumával, byl roku 1861 Jindřich Wankel. Karel Absolon objevil celý průběh Císařské jeskyně a předložil vědeckému světu její mapu.

Při stavbě silnice Ostrov – Holštejn pravděpodobně došlo k ucpání pravidelných ponorů a odtokových cest z jeskyně, takže po deštích v jezerech pomalu opadávala voda a nebylo možno provádět prohlídky. Po 2. světové válce návštěvnický provoz v Císařské jeskyni příliš neprosperoval a roku 1952 byl provoz pro návštěvníky ukončen. Dnes je jeskyně využívaná na speleoterapii pro děti trpícími poruchami a nemocemi dýchání. První z nich sem přišly roku 1997. Ukazuje se, že úspěšnost léčby se pohybuje okolo 90%, při opakovaných pobytech se ještě zvyšuje.
 

Informace k prohlídkám

  • exkurze jsou zdarma na základě předem provedené rezervace
  • vstup do jeskyně je každých 15 minut
  • prohlídka vede po léčebné trase
  • doba trvání: 3/4 hodiny
  • maximální počet odob v jedné skupině: 10 + průvodce

Přístup ke vchodu je možný pouze pěšky nebo na kole po cestě od silnice. S sebou si vezmětě přilbu (stačí cyklo) a svítilnu - jedná se o povinnou výbavu. Vstup do jeskyně je na vlastní nebezpečí.
 
Ostrovská propast v Moravském krasu

Ostrovská propast v Moravském krasu

Ostrov u Macochy, Jihomoravský kraj
Speleoferrata – via ferrata v jeskyni

Speleoferrata – via ferrata v jeskyni

Ostrov u Macochy, Jihomoravský kraj
Půjčovna elektrokol a cyklodoplňků

Půjčovna elektrokol a cyklodoplňků

Ostrov u Macochy, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí