Úvod > Co chcete dělat? > Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda
Příroda

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda

Vybaveni helmou a světlem, máte možnost se podívat do horizontální říční chodby, dlouhé necelých 100 metrů. Jeskyně nedaleko Holštejna byla objevena pracovníky kamenolomu Velká Dohoda po odstřelu v roce 1953, prozkoumána, zaměřena a dalším odstřelem znepřístupněna na dalších téměř padesát let.
Až na podzim roku 2000 byl jeskyňáři z Moravského speleologického klubu, pod vedením Jiřího Moučky, znovuobjeven a následně probádán celý, několik set metrů dlouhý jeskynní systém Velké Dohody. Jeskyňáři z Holštejna během tří let ručně odtěžili z Horizontu přes 300 tun písčitojílových usazenin a tím návštěvníkům umožnili pohodlně si prohlédnout 800 tisíc let staré sedimenty, zbytky krápníkové výzdoby, 18 metrů dlouhé kořeny buků a hlavně – udělat si hrubou představu o jejich práci.

Zdarma, ve volném čase, s vlastním vybavením, ve tmě, 100% vlhku a celoročně 7°C, ručně odkopat, naložit a odvozit 100 metrů daleko přes 6 000 koleček lepivé hmoty, která nejde sundat ani z rukavic ani z krumpáče. Asi první co napadne ty vnímavější, s živou představivostí, bude něco jako – není to diagnóza?! A to není všechno. Ještě zajímavější je asi fakt, že stejně postižených přijedou na každý víkend do krasu desítky. V sobotu zalezou do své černé díry, aby z ní na konci víkendu utahaní, hladoví, špinaví po těle, zato s čistou hlavou vylezli, naskákali do aut a vydali se tam, kde budou nekonečných pět dní odpočívat a sbírat síly na další víkendové kamarádění a kýblování. Přijeďte se za nimi do krasu podívat. Poznáte je lehce, pokud mají na sobě overal. Nikoho špinavějšího jste v životě neviděli. Těžko je poznáte, když na sobě overal nemají, když se zrovna nekamarádí nebo když se hovor netočí kolem jeskyní. Tyhle krasové krtky a jejich díry byste si neměli nechat ujít.

Ubytování a restaurace v okolí