Úvod > Co chcete dělat? > Ostrovská propast v Moravském krasu
Příroda

Ostrovská propast v Moravském krasu

Ostrovská propast, objevena roku 1861, se nachází přímo uprostřed obce Ostrov u Macochy na návsi před farou. Je zadělána mříží a ke hladině vody sahá do hloubky 50 metrů. Na dně propasti leží dvě tůňky.
Ostrovská propast byla objevena v roce 1861, kdy dělníci, najatí speleologem Jindřichem Wankelem, odkryli jícen propasti do hloubky 10,5 metru. Další zkoumání propasti nastalo o 40 let později, kdy se do něj pustil Karel Absolon se svými pomocníky. Bohužel byla na přelomu století propast používána jako žumpa, čímž bylo její zkoumání značně ztíženo.

Nakonec bylo ale dosaženo dna propasti o dalších 30 metrů níže, hloubka tedy už dosahovala 40 metrů. Dno této propasti dnes tvoří dvě tůňky – lze předpokládat, že skutečné dno bude ještě o zhruba 25 metrů níže, protože hladina tůní se nachází 25 metrů nad hladinou podzemní vody.

Do Ostrova u Macochy se můžete dostat po červené turistické značce ze Sloupu, Holštejna nebo Jedovnice, případně po zelené turistické značce z Vavřince nebo od propasti Macocha. Otvor Ostrovské propasti (zakrytý mříží) najdete na návsi před farou.
 
Do Ostrovské propasti se můžete podívat v rámci speciálních zážitkových exkurzí, vstup zajišťuje firma SpeleoArt se sídlem na náměstí.

Ubytování a restaurace v okolí