Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Automobilisté Olga a Karel
Památník Karla Čapka
Výstavy

Automobilisté Olga a Karel

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Středočeský kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Vernisáž nové expozice v původní prvorepublikové garáži Karla Čapka na Strži s atraktivní motoristickou expozicí – 83letým veteránem Škoda Rapid stejného provedení i dne výroby, jaký sloužil Olze Scheinpflugové a Karlu Čapkovi.
V sobotu 4. července od 13 hodin bude v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše  konat vernisáž nové části stálé expozice – zřejmě poprvé v historii bude veřejnosti zpřístupněna prvorepubliková garáž, kdysi používané Olgou Scheinpflugovou a Karlem Čapkem. Dochovala se ve velmi autentickém stavu, včetně neomítnutého zdiva z tvárnic vyrobených ze strusky (odpadu při lokální výrobě železa) a podlahy – „mlatu“.

Vernisáž odstartuje přednáškou Zdeňka Vacka, ředitele Památníku Karla Čapka, stálého spolupracovníka ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi a hlavního autora publikace Kronika ŠKODA AUTO (1895-2018). Návštěvníci Památníku Karla Čapka se mohou těšit na projekci unikátních fotografií nejen automobilů popular a rapid z domácnosti Karla Čapka, ale i dalších dobových snímků z cesty čtyř popularů do Kalkaty, v roce 1934 ručně kolorovaných renomovaným pražským ateliérem Langhans.     

V prostorách původní garáže budou instalovány infopanely nové stálé expozice „Automobilisté Olga a Karel“ se základními informacemi na toto téma, méně známými fotografiemi a citáty z díla Karla Čapka na téma motorismu. Dominantním exponátem bude 83letý veterán Škoda Rapid, dlouhodobě zapůjčený ze soukromé sbírky renovátora historických vozidel Jiřího Valacha (V&W Classic Cars s.r.o.) z Ratajů u Kroměříže. Autentické automobily Škoda užívané O. Scheinpflugovou a K. Čapkem se zřejmě nedochovaly, vystavený rapid však přesně odpovídá nejen provedením dvoudveřové uzavřené karoserie, ale dokonce i datem výroby 12. ledna 1937! Navíc i v jeho případě byla první majitelkou emancipovaná žena – „chauffeurka“ (šoférka), jistá Lilien Krinwaldová z Raškovic v Beskydech. Na rozdíl od Olgy Scheinpflugové si rapid nepřevzala v pražské, nýbrž brněnské prodejně Škoda.

Expozice v prvorepublikové garáži bude veřejnosti přístupná v běžné otevírací době Památníku Karla Čapka.

Karel Čapek a motorismus
V domácnosti Olgy Scheinpflugové a Karla Čapka se vystřídaly dva automobily Škoda: lidový Popular (1935) a model střední třídy Rapid (1937). Do té doby se světoznámý dramatik, spisovatel a novinář vydával na delší cesty výhradně vlakem, později si automobily pronajímal nebo cestoval s přáteli – motoristy, například po Oravě. V Lidových novinách uveřejňoval fejetony jako Autovraždy (o automobilistech, kteří srazí člověka a z místa nehody ujedou) či Autouličníci o oslňování netlumenými světly. Zrušení výběru mýtného na pražských mostech (1925) přirovnal ke zrušení nevolnictví.

Postupně měnil svůj rezervovaný názor, v roce 1930 již psal své přítelkyni Olze Scheinpflugové: „Zvykl jsem si na auto a vidím, že člověk užije krajinu z auta nejlíp.“ Karel Čapek však vůdčí list neboli řidičský průkaz nikdy nezískal. Teorii i ovládání spojky a řazení prý zvládl, jenže nedokázal couvat. V tom mu bránila ztuhlá „dřevěná páteř“, následek Bechtěrevovy nemoci.

Olga Scheinpflugová  – na rozdíl od svého dlouholetého přítele – vůdčí list získala a brzy se stala majitelkou automobilu Škoda Popular. S jeho karoserií rudohnědé barvy „Maron“ korespondovalo hnědé čalounění skromně vybaveného interiéru. Hrdá majitelka si lidový vůz převzala v úterý 28. května v prodejně Škodovky vedle pražského Obecního domu. Šlo o uzavřený čtyřmístný automobil s jediným párem dveří. Na délku popular měřil jen 3770 milimetrů, s 1360 mm byl podstatně užší než současné automobily a bez posádky vážil pouhých 750 kilogramů. Chyběly nejen posilovače brzd nebo řízení, ale také topení nebo autorádio. Na nejvyšší rychlostní stupeň, trojku, popular uháněl až devadesátkou při 7,5litrové spotřebě.

Škodou Popular s najatým profesionálním řidičem se umělecká dvojice vydala na první delší společnou dovolenou, léto 1935 strávila v Alpách. Doma nechal Karel Čapek rozepsaný román Válka s Mloky. Při zastávce v Gnadenwaldu u rakouského Innsbrucku požádal Olgu o ruku – prý anglicky: „Do you wish to marry me?“ Domů se vraceli oklikou přes Slovensko, 26. srpna 1935 dovezl osvědčený řidič Knauer snoubence na Vinohradskou radnici v Praze.

V roce 1935 se v reklamní kampani mladoboleslavské automobilky uplatnilo toto dobrozdání z pera populární umělkyně:
Dopis Škodovce.
Ráda podepisuji, že zasněžené hory v pozadí jsou nekašírovaná skutečnost a naprosto žádné divadelní dekorace. Jsou to pasy Švýcar a Dolomit, jichž výšku 2.200 m Popular vyjel bez práskání bičem. Mám na svůj malý vůz hezké vzpomínky jako žena i jako šofér, tak až ho roztrhám, koupím si asi zase něco z Vašich stájí.
Srdečně
Olga Scheinpflugová

 
V březnu 1937 se v domácnosti Olgy Scheinpflugové a Karla Čapka objevil silnější stroj značky Škoda, dělající čest svému jménu Rapid, tedy rychlý – dosahoval tempa až 100 km/h. Rapid byl o polovinu dražší než popular, uzavřené dvoumístné provedení přišlo na 29 900 korun. Vůz vyrobený 12. ledna 1937 převzala jeho majitelka uváděné v análech Škodovky již jako „Olga Scheinpflugová – Čapková“ v pondělí 8. března.

Řízení rapidu převzal „Motlík“, člen Čapkovy domácnosti Václav Motl. V létě 1937 vezl Olgu s Karlem rapidem do Alp. Z nostalgie opět navštívili místo svého zasnoubení v Gnadenwaldu, ale pražským autoklubem pečlivě vypracované itineráře osvědčené při dřívější výpravě je tentokrát dovedly až na úpatí Mont Blanku, do Chamonix. Zdá se, že škodovka ujela nejméně 3500 kilometrů.

Léto 1937 v rapidu bylo poslední klidnou dovolenou. Napřesrok už se stupňovala sudetská krize a necelé tři měsíce po Mnichovu, na Boží hod vánoční roku 1938, Karel Čapek zemřel. Řidič Václav Motl za ním rapidem vozil lékaře, včetně profesora Josefa Pelnáře z Říčan. Po spisovatelově smrti se „Motlík“ navzdory ledovce vydal do Staré Huti pro sochaře Karla Dvořáka, který sňal svému příteli posmrtnou masku. „Chci, aby mi odlil jeho ruku, pravičku s mozolem od psaní na prostředním prstu,“ přála si tehdy vdova. Motla doprovázela manželka: „Nebyla ta obvyklá cesta na Strž tentokrát ani trochu radostná. Rapidem se plazili do Staré Huti asi tři hodiny. Silnice byla jedno sklo. Naštěstí tenkrát auta ještě tolik nejezdila, a tak s úspěchem zdolali i pověstné Andělské schody, kde to s nimi smýkalo od jednoho kraje silnice ke druhému.“
Poslední zmínka o automobilu Škoda Rapid se váže k létu 1945. Tehdy jím Olga Scheinpflugová zachránila ze Strže zabrané důstojníky Rudé armády Čapkovy písemnosti, naložené auto prý do Prahy odtáhl vojenský džíp. Další osudy vozů popular a rapid nejsou jasné.

Provozovatel

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše

120
262 02 Stará Huť
Tel.:
+420 318 522 265
Email:
pamatnik@capek-st...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.capek...
GPS:
49,774038 14,206809
 
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Botanická exkurze do anglického parku v Dobříši

Hornické muzeum Příbram připravuje dvě jarní botanické exkurze do anglického parku v Dobříši, do přírodní památky Dobříšský park. Ve dnech 6. 4. a 26. 5. máte příležitost projít se v této přírodovědecky významné lokalitě a něco se o ní dozvědět.
Dobříš, Středočeský kraj

Sukův komorní orchestr

Koncert v rámci 55. ročníku HF A. Dvořáka Příbram je věnován 150 výročí narození hudebního skladatele Josefa Suka. Koná se v nádherném prostředí Zrcadlové síně zámku Dobříš.
Dobříš, Středočeský kraj

Kouzlo objevování – od hieroglyfů k Tutanchamonovi

Český egyptologický ústav připravil v rámci loňského výročí 200 let od rozluštění hieroglyfického písma a 100 let od objevu hrobky faraona Tutanchamona v egyptském Údolí králů výstavu Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi.
Dobříš, Středočeský kraj

Brdský motoráček

Brdský motoráček jezdí z Prahy po trati přes Vrané nad Vltavou a Mníšek pod Brdy do Dobříše a zpět. Vlak jede každou sobotu od konce března konce října.
Dobříš, Středočeský kraj

Sondy do oblastí ticha

Výstava – Muzeum zlata.
Nový Knín, Středočeský kraj

Trail Running Cup – běžecký seriál

Tradiční trailový běžecký pohár s historií již od roku 2011. V seriálu trailových běžeckých závodů Trail Running Cup si každý najde svoji trať. Vzdálenosti 7 až 50 kilometrů a nezapomínáme ani na tratě pro nejmenší.
Kytín, Středočeský kraj

Zahořanská 10 – běh okolo Pleše

Terénní běh okolo Pleše s rodinnou atmosférou a originálními perníkovými medailemi. Hlavní závod na 10 km, doprovodný běh na 5 km, a hlavně stále více populární dětské závody. Výsledky budou i letos započítány do Brdského běžeckého poháru.
Zahořany, Středočeský kraj

Hurá prázdniny

Akce s názvem Hurá prázdniny je plánována jako sportovní den, který je určený nejen pro děti, ale také pro všechny, kteří se chtějí zapojit do zábavy a tělesné aktivity. Nabízí širokou škálu aktivit zaměřené na různé věkové skupiny a dovednosti.
Mníšek pod Brdy, Středočeský kraj

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.
Dobříš, Středočeský kraj

Pamětní deska s bustou Járy Cimrmana ve Staré Huti

Ve Staré Huti u Dobříše najdou příznivci Járy Cimrmana několik bodů, kde se musí zastavit. Jedním z nich je dům, kde se našla mistrova pozůstalost.
Stará Huť, Středočeský kraj

Zlatonosná říčka Kocába

Kocába je 45 km dlouhá říčka, která pramení u obce Dubno 3 km od Příbrami a zapsala se do historie trampingu těsně po I. světové válce, kdy začala být navštěvována milovníky Divokého západu, kteří Kocábu přezdívali Hadí řekou.
Stará Huť, Středočeský kraj

Zřícenina mlýna Plechhamr

Původně nedaleko Strže u Dobříše vznikl v roce 1698 nový hamr na výrobu plechu. Počátkem 18. století byl upraven na mlýn, který fungoval až do roku 1931, kdy vyhořel. V současnosti zde spatříte pouze zříceniny mlýna.
Stará Huť, Středočeský kraj

Anglický park na zámku Dobříš

Anglický park u zámku Dobříš se rozkládá na ploše 65 hektarů v přírodně krajinářském stylu. Vznikl po roce 1800 na místě původní bažantnice. Kromě protékajícího potoka a řady vzrostlých stromů se zde nachází tzv. Čertův most nebo umělé jeskyně. V roce 2013 by park vyhlášen přírodní památkou.
Dobříš, Středočeský kraj

Oranžérie na zámku Dobříš

Budova Oranžérie je součástí Francouzského parku. Jedná se o bývalý zámecký skleník, který prošel obrovskou revitalizací a v současné době v něm najdete interaktivní výstavy pro celou rodinu. Nachází se zde i Galerie Zdeňka a Emilie Milerových, na kterou navazuje expozice zámeckého zahradnictví.
Dobříš, Středočeský kraj

Francouzská zahrada na zámku Dobříš

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2020 revitalizací.
Dobříš, Středočeský kraj

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.
Dobříš, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Na Prachandě

Restaurace Na Prachandě se nachází na pokraji Dobříše, nedaleko dobříšského zámku. Je vyhlášená výbornou kuchyní s výběrem především českých, ale i minutkových jídel. Nabízí příjemné a velké vnitřní prostory i venkovní terasu.
Dobříš, Středočeský kraj

Cukrárna Stáňa Dobříš

Naše dorty nejsou jen dezert, je to zážitek.
Dobříš, Středočeský kraj

Zámecký hotel Dobříš

Rokokový zámek v Dobříši s výraznou fasádou nabízí ubytování náročným hostům. Čtyřhvězdičkový hotel splní všechna vaše očekávání. Ubytovaní hosté mohou zdarma využít hotelové fitness a návštěvu francouzského parku. Můžete si také zapůjčit horské kolo.
Dobříš, Středočeský kraj

La Fabrica Bistro

La Fabrica je moderní restaurace zaměřené na evropskou kuchyni s nádechem Francie, která odráží především na á la carte menu. Nevšední a kvalitní pokrmy z čerstvých, kvalitních a lokálních surovin. Náš splněný sen, naše filozofie, naše láska k jídlu.
Dobříš, Středočeský kraj

Wellness Resort PoSpolu v Mokrovratech

Klidný wellness resort obklopený přírodou jen 30 minut od Prahy. PoSpolu je resort s 89 lůžky v Mokrovratech u Dobříše. Rádi přivítáme všechny návštěvníky, kteří hledají klid, energii a příjemné prostředí obklopeném přírodou.
Mokrovraty, Středočeský kraj

Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Pivovar Energon nabízí prvotřídní výběr z nefiltrovaných a nepasterizovaných piv. Místní pivo s názvem Baštýř ochutnáte ve zdejší restauraci spolu s českými stálicemi i dobrotami k pivu, kde lze zakoupit rovněž originální pivní sklo.
Obořiště, Středočeský kraj

Cukrárna Stáňa Malá Hraštice

V naší výrobě jsou hlavní ingrediencí čersvé a kvalitní suroviny, jako je máslo, smetana, vejce, poctivé krémy z pudingu, čerstvá šlehačka, 99 %ní čokoláda a čerstvé ovoce.
Malá Hraštice, Středočeský kraj

Rezidence Holšín

Rezidence Holšín leží ve Středních Čechách nedaleko města Dobříš. Kromě vynikající kuchyně a ubytování si zde můžete zasportovat na mnoha sportovištích, která láká k využití.
Rosovice, Středočeský kraj