!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > 46. MFF Ekofilm v Brně
46. MFF Ekofilm v Brně
">
14.10.
17.10.
+ Přidat foto
Festivaly

46. MFF Ekofilm v Brně

Kdy 14. říjen 2020 16:0017. říjen 2020 22:00
V reakci na nově vyhlášená opatření proti šíření covidu pořadatelé 46. ročníku mezinárodního filmového festivalu EKOFILM odkládají projekce filmů v kinosálech na pozdější termín, který bude upřesněn.
Fanouškům však nabídnou část přislíbeného doprovodného programu. Zachována zůstává úvodní debata, která bude zájemcům přístupná online včetně možnosti pokládat otázky. Připraveno bude i zahájení festivalu Kapitánem Demem a slavnostní vyhlášení vítězů letošního ročníku.

14. – 17. října 2020 se na vás těšíme na 46. Mezinárodním filmovém festivalu EKOFILM v Brně! Tématem je udržitelná spotřeba.Je váš šatník poloprázdný, nebo poloplný? Stačí maso jednou týdně? Pro rodinu jedno, nebo dvě auta? Máme toho mnoho, ale kolik opravdu potřebujeme? Jakou stopu za sebou zanecháváme? Zamýšlíte se nad tématem udržitelné spotřeby? Jak efektivně využít zdroje, minimalizovat odpad a znečistění?

Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek můžete najít na 46. ročníku mezinárodního festivalu filmů s tématikou životního prostředí EKOFILM. Výrazné osobnosti, které udávají směr v oblasti péče o životní prostředí, filmaři, fotografové, akademici, milovníci přírody, politici, vědci – ti všichni míří na EKOFILM. Pojďte se s nimi setkat! 

Z programu mohou v tuto chvíli organizátoři odtajnit tři pevné body. Tím prvním je beseda na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, jejímž tématem, stejně jako celého festivalu, bude udržitelná spotřeba a jak jí dosáhnout. Začíná ve středu 14. října v 16:00. Celý letošní ročník festivalu EKOFILM je věnován tématu spotřeby a její udržitelnosti. Velká slova, ale vlastně jednoduchá úvaha: produkce a nákup věcí i služeb by v 21. století měly mít co nejmenší dopad na přírodu a její zdroje. A také by nám měly skutečně zlepšovat život, ne jen rychle protéct mezi prsty a stát se bezcenným odpadem.

Besedy se vedle ministra životního prostředí Brabce zúčastní rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, marketérka a konzultantka Pavlína Louženská či děkan Fakulty technologie ochrany životního prostředí Vysoké školy chemicko-technologické Vladimír Kočí. V jednání je zástupce některého z maloobchodních řetězců. Debata se dotkne Zelené dohody Evropské unie, našich spotřebních návyků, oběhového hospodářství a možností byznysu se těmto trendům přizpůsobit. Moderátorem besedy bude prezident festivalu Ladislav Miko.

Program bude tradičně probíhat nejen v besedních a filmových sálech, a proto se návštěvníci festivalu i kolemjdoucí mohou na brněnském náměstí Svobody těšit na druhý pevný bod, koncert Kapitána Dema. Čas začátku je v 18:30 hodin.
 
Třetím pevným bodem EKOFILMu bude promítání nesoutěžního makedonského filmu Země medu, který získal Velkou cenu poroty za nejlepší světový dokumentární film a další dvě zvláštní ceny poroty na filmovém festivalu Sundance i dvě nominace na Oscary. Tento film celý festival zakončí a bude se promítat v sobotu 17. října od 20:15 hodin v Univerzitním kině Scala. Film Země medu je citlivým portrétem křehké rovnováhy mezi přírodou a člověkem. Na střetu poslední ženy z rodu chovatelů včel s novými sousedy, jejich rozdílným životním stylem a snahou najít obživu v na první pohled pusté krajině. Film tedy tematicky i symbolicky uzavře 46. ročník festivalu.

Tradiční festivalový večer zaslíbený nejlepším filmům o přírodě tentokrát proběhne naprosto netradičně. Do svých rukou ho totiž vzala paradoxně sama příroda a její nejmenší zástupci – viry. Právě kvůli nim jsme se rozhodli letošní slavnostní akci uspořádat v online prostředí, kde se sice viry vyskytují též, ale nejsou pro nás lidi tak nebezpečné. Těšíme se v pátek 16. října od 19.00.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 11. 10. 2020