Úvod > Aktuality > V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků
Památky

V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

  • Vydáno28. listopadu 2022
Jednu z nejzásadnějších bitev devatenáctého století znovu svedou francouzští, ruští a rakouští vojáci. Od bitvy u Slavkova letos uplyne 217 let a mezi vzpomínkovými akcemi o prvním prosincovém víkendu nebude jako tradičně chybět její velká rekonstrukce. Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1. až 4. prosince 2022.

Hlavní bitva na Prateckých výšinách

Bitva u SlavkovaLetošní vzpomínkové akce a bitevní ukázky na jednu z vůbec nejkrvavějších napoleonských bitev svedených na našem území, se budou konat od 1. do 4. prosince 2022. Hlavní ukázka bitvy proběhne v sobotu 3. prosince 2022 od 14 hodin pod Santonem u Tvarožné. Předpokládá se účast přibližně 1000 účastníků ze 14 zemí světa (Česká republika, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Německo, Itálie, Belgie, Rakousko, Francie, Litva, Rumunsko, Velká Británie, Kanada, Spojené státy), 50 koní a 12 děl. Vzpomínkové akce u Slavkova jsou po dvou letech, kdy nemohly proběhnout, opět epilogem a současně vyvrcholením velmi atraktivní sezóny napoleonského re-enactmentu v Evropě.

Bitva u SlavkovaTématem letošní rekonstrukce konané u příležitosti 217. výročí bitvy tří císařů bude Napoleonův „Lví skok“ a rozhodující boj na Prateckých výšinách s důrazem na okamžiky, které barvitě ve svých pamětech popsal francouzský brigádní generál Thiébault, a následný ústup rusko-rakouských sil. Uvidíte dle dobových zásad manévrující a bojující pěchotu, jezdectvo i dělostřelectvo. Jednotky Napoleonovy „Grande Armée“ se utkají o „Pratecké výšiny“ se středem koaliční armády. V neděli (4. 12. 2022) v poledne pak na Prateckém kopci, místě nejtvrdších bojů bitvy, před památníkem Mohyla míru věnovaném obětem válek, probíhá pietní akt, při němž jsou vzpomenuty nejen vojenské, ale i civilní oběti bitvy u Slavkova.
 

Jiříkovické ohně a další zajímavosti z programu

Francouzové v KřenovicíchMezi dalšími body programu proběhnou v pátek 2. prosince v 17:30 na Žuráni „jiříkovické ohně připomínající událost z 1. prosince 1805. A čemu se vlastně říká Jiříkovické ohně? Podle legendy se stala tragická událost, když francouzský císař obhlížel postavení svých vojsk – ve tmě totiž o něco klopýtl. Vojáci pak začali "svítit císaři na cestu" – nejdřívě spálili slámu a pak začala hořet celá vesnice Jiříkovice – nejdříve vojáci zapálili střechy, pak krovy, vrata a i ploty se nakonec změnily na oheň pro císaře.

bitva u slavkovaI v Křenovicích si budou připomínat francouzské vojsko. Zde, ve dvoře Obecní hospody, budou mít vojáci své ležení. Pro veřejnost bude otevřeno 2. prosince od 16:00 hodin. Těšit se můžete ny vojáky a markytánky ve francouzských a rakouských uniformách kolem táborových ohňů. Ve dvoře s dobovými rekvizitami, povozy a kanóny pak spatříte civilisty v historických kostýmech, kováře a vojenského kuchaře při opékání selete. V sobotu 3. prosince dopoledne projde průvod francouzských dělostřeleckých a pěších jednotek obcí k Božím mukám k malému pietnímu aktu v 11:00 hodin. V neděli 4. prosince proběhne v Křenovicích v 9:00 hodin slavnostní nástup vojenských jednotek u sochy M. I. Kutuzova v ulici Na Liškově. Zde zazní čestná salva a poté se jednotky přemístí na Mohyle míru ke společnému pietnímu aktu.

napoleon u slavkovaTaké Slavkov u Brna si bude v sobotu 3. prosince připomínat osudnou bitvu a vše kolem ní v programu Tenkrát ve Slavkově 1805. Zámecký park se promění na vojenské ležení – ruský vojenský tábor a příchozí budou moci od 13:00 do 17:00 hodin zhlédnout komentované ukázky vojenského výcviku a bitevních střetů. Vystoupí bubeníci, šermíři a nebude chybět ukázka výstroje a výzbroje armád. Přehlídku Koně v proměnách staletí uvádí Václav Vydra. Dále se můžete těšit na historický jarmark, defilé vojáků městem od 19:00 hodin – jde o jedinečnou přehlídku všech armád, které se střetly na slavkovském bojišti. Stovky vojáků, desítky koní, dobově oblečení civilisté prochází centrem města a zamíří do spodní části zámeckého parku, kde vzdají hold obětem válek. V 19:30 nastane vojenská vřava – vojáci v uniformách všech tří armád se v inscenované bitevní ukázce střetnou pod rouškou tmy. Unikátní noční bitevní ukázka s příběhem se odehraje v zámeckém parku, v němž vyroste i dobová "vesnice". Součástí nočního střetu jsou pyrotechnické efekty.
 

Napoleonovo vítězství rozhodlo válku třetí protifrancouzské koalice

Bitva u SlavkovaU Slavkova Císař Francouzů Napoleon I. během několika hodin rozhodl tažení roku 1805, válku třetí protifrancouzské koalice. Poražený car Alexandr I. se svou armádou opustil střední Evropu; válka mezi Francií a Ruskem pokračovala až do roku 1807 bitvou u Friedlandu a podpisu tylžského míru. Rakouský císař František I. přistoupil na podmínky příměří podepsaného 6. prosince na zámku ve Slavkově a posléze i na podmínky tvrdého bratislavského míru z 26. prosince 1805. Tvrdost podmínek a Napoleonův rostoucí vliv v Německu vedly po třech letech k eskalaci napětí mezi Rakouskem a Francií, válce roku 1809, jež vyvrcholila opět na jižní Moravě, u Znojma. Napoleonská epopej pokračovala tažením do Ruska, válkou 6. koalice v letech 1813–1814, a vyvrcholila bitvou u Waterloo.
Výročí bitvy u Slavkova: Austerlitz 2024 – bitva pod Santonem

1. 12.
Výročí bitvy u Slavkova: Austerlitz 2024 – bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Přírodní dominantou Tvarožné, která leží u jižních výběžků Drahanské vrchoviny, je kopec připomínající přilbu. Je zdaleka viditelnou dominantou na jihozápadním okraji katastru obce. Obyvatelé vesnice mu nejčastěji říkají Kopeček, přespolní ho označují jako Tvaroženský kopeček.

Památník návrší Žuráň u Podolí

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda