Úvod > Aktuality > Soutok Moravy a Dyje se letos zpřístupní cyklistům

Soutok Moravy a Dyje se letos zpřístupní cyklistům

Vydáno 29. ledna 2013 Letní sporty
Už letos by se měla všem cyklistům usnadnit cesta k soutoku Dyje a Moravy, kde by měla vzniknout panelová cesta vedoucí kolem státní hranice s Rakouskem.
Oblast soutoku Moravy a Dyje leží na hranicích České republiky, Slovenska a Rakouska. Je tu mimořádně zachovaný biotop lužní krajiny, který vědci nazývají Moravská Amazonie. Táhne se od Lanžhota, kde nyní leží největší polesí v zemi nazvané Soutok, zahrnuje okolí Břeclavi a sahá k Lednicko-valtickému areálu.

Soutok Moravy a Dyje je však také místem, kam se cyklisté těžko dostávají. Zřízením panelové stezky plánuje Jihomoravský kraj cyklistům toto místo lépe zpřástupnit. Trasa však vede chráněným územím, kde jsou problémy s vyznačením tras. K budování nových cyklostezek se na jihu Moravy často využívá cest, které používali v minulosti vojáci.
Mokřady dolního toku Dyje - Moravská Amazonie

Mokřady dolního toku Dyje - Moravská Amazonie

V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed hlubokých lužních lesů, se stékají dvě řeky Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie a nachází se zde nádherná příroda bez zásahu civilizace obydlená vzácnými živočichy.

Zámecká Dyje u Lednice - plavby po řece

Zámecká Dyje u Lednice - plavby po řece

Plavba po Zámecké Dyji zprvu připomíná amazonskou džungli, v Lednici naopak protéká skvostem zahradní architektury - zámeckým parkem. Z říční hladiny se naskýtají jedinečné pohledy na park, zámek, minaret nebo Janův hrad, patřící do souboru památek UNESCO.

Další aktuality

29.3.
2019
50 tipů, kam na výlet v okolí Brna

50 tipů, kam na výlet v okolí Brna

Jižní Morava | Letní sporty
12.10.
2018
Rock Point – Horská výzva finišuje na Pálavě

Rock Point – Horská výzva finišuje na Pálavě

Jižní Morava | Letní sporty