Úvod > Aktuality > Setkání v Moravském Krasu vás nechá nahlédnou nejen do Staré huti u Adamova

Setkání v Moravském Krasu vás nechá nahlédnou nejen do Staré huti u Adamova

Vydáno 25. května 2018 Kultura
Moravský kras ožije v sobotu 26. 5. 2018 opět tradičním Setkáním v Josefovském údolí. V Josefovském údolí bude probíhat spousta akcí, jednou z nich je i program pro rodiny s dětmi v areálu technické památky Stará huť u Adamova s názvem Slované na huti. 18. Setkání ve střední části Moravského krasu je pořádané u příležitosti Mezinárodního dne muzeí, Evropského dne parků od 9:30 do 17 hodin.

V areálu huti budou bude volně přístupná expozice železářství, uvidíte ukázkovou tavbu v replice kusové železářské pece, pálení dřevěného uhlí v milíři, výrobu dehtu, odlévání barevných kovů tradiční metodou do hliněných forem, soustružení dřeva na replice středověkého pružinového soustruhu, textilní technologie využívané v období raného středověku, mletí mouky na ručním mlýnku a pečení chleba v rekonstrukci středověké pece.

Slované na huti se vám představí díky spolupráci se sdružením DAGA. Vrcholem akce je celodenní pokusná tavba železné rudy v replikách slovanských pecí. Řadu aktivit si můžete sami vyzkoušet, např. si potěžkat zbraně starých Slovanů. Šroubek a Matička vám připomenou i jedinečnou přírodu a historii naší památky.

V sobotu 26. května bude možné využít dvou zvláštních jízd autobusu (ČAD), které návštěvníky dopraví do Blanska, kde je možné absolvovat komentovanou prohlídku „Cesty do pravěku Blanenska“, nové expozice Muzea Blanenska s podtitulem Detektivní putování s archeologem Karlem Pazourkem proti proudu času, přibližující historii regionu od pravěku po raný středověk.

Zámek Křtiny - královský zážitek na zámku Křtiny

Zámek Křtiny - královský zážitek na zámku Křtiny

Zámek Křtiny svým hostům poskytuje konferenční služby (kongresový, společenský sál, salonky), ubytovací, stravovací a další služby dle přání zákazníků.

Stará huť u Adamova - Huť Františka

Stará huť u Adamova - Huť Františka

Významnou technickou památku najdete v Josefském údolí nedaleko Brna. Střední část Moravského krasu tvořila významnou železářskou oblast s tradicí pravěkého a raně středověkého slovanského hutnictví.

Býčí skála - tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála - tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu, v dolní části Křtinského údolí, mezi městečky Adamov a Křtiny. Vysoká bílá skála s puklinou a několika otvory v dolní části je opředená legendami a stále v sobě ukrývá mnohá tajemství.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu

Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Alexandrova rozhledna u Adamova

Alexandrova rozhledna u Adamova

Kamenná rozhledna s výhledem na Pálavu, někdy také nazývaná Alexandrovka, se nachází na okraji CHKO Moravský kras u města Adamov ve výšce 496 m n. m.

Světelský oltář v Adamově

Světelský oltář v Adamově

Do Adamova míří turisté za návštěvou kostela Sv. Barbory se známou dřevořezbou světelského oltáře, který zobrazuje výjev nanebevzetí Panny Marie. Oltář je darem zakladatele kostela knížete Liechtensteina z roku 1525 a pochází z dolnorakouského Zwettlu.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Nový hrad u Adamova

Nový hrad u Adamova

Malý hrádek uprostřed krásného prostředí, který si určitě zalíbíte. Přijeďte na historické jarmarky a kulturní akce na Novém hradě!