Úvod > Aktuality > Kadaň oslaví Narozeniny Maxipsa Fíka

Kadaň oslaví Narozeniny Maxipsa Fíka

Vydáno 1. června 2018 Památky
Mnozí lidé se diví, proč bude slavný pohádkový hrdina slavit narozeniny právě v Kadani. Věc je ale jednoduchá. Fík se narodil v nedalekém Ahníkově a protože tato vesnice už bohužel zmizela, oslaví narozeniny v nejbližším městě – Kadani. Tím spíš, že jeho duchovní otec, spisovatel Rudolf Čechura, měl ke Kadani blízký vztah.

Oslava narozenin Maxipsa Fíka bude vlastně velikým dětským festivalem na Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Co by to ale bylo za narozeniny bez oslavence? I sám Maxipes samozřejmě přijde v sobotu 2. června, bude si s dětmi hrát, povídat a skotačit.

Dopoledne se koná Mistrovství světa ve skoku pro něco a odpoledne pak zábavný dětský program na nábřeží a v Amfíku. Soutěžní týmy čekají disciplíny jako Nekecej a pádluj, Retroštafeta, Koulování, Skok pro něco a Mazlení s broučky.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani dostálo svému jménu – najdete zde hned dvě sochy tohoto legendárního pohádkového psa. Na začátku nábřeží lze pozorovat panorama promenády skrz moderní sochu Fíka z plechu, děti zase ocení Fíkovu podobiznu v životní velikosti z kamene.

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

K charakteristickým stavbám města Kadaně patří určitě Kadaňský hrad. Návštěvníci zde mohou využít knihovnu s čítárnou, internetovou kavárnu, obřadní síň nebo navštívit galerii Josefa Lieslera. Najdete zde také malé muzeum věnující se dějinám hradu.

Muzeum minerálů Kadaň

Muzeum minerálů Kadaň

Už jste viděli jaspis-ametystového naleziště, odkud císař Karel IV. čerpal materiál k obložení stěn kaple sv. Víta i na Karlštejně? Ve sklepení františkánského kláštera v Kadani se ukrývá expozice, která mapuje nerostné bohatství z blízkého či vzdálenějšího okolí Kadaně.

Replika orloje v Kadani

Replika orloje v Kadani

V Kadani na Nábřeží Maxipsa Fíka stojí replika Staroměstského orloje. Oproti originálu je jednou tak velký - měří přes pět metrů a váží více než pět tun. Kadaňský orloj však nemá pohyblivá kolečka, jedná se o kovovou sochu.

Narozeniny Maxipsa Fíka v Kadani 2019

Narozeniny Maxipsa Fíka v Kadani 2019

Mnozí lidé se diví, proč bude slavný pohádkový hrdina slavit narozeniny právě v Kadani. Věc je však jednoduchá. Fík se narodil v nedalekém Ahníkově a protože tato vesnice už bohužel zmizela, oslaví narozeniny v nejbližším městě - Kadani.