Úvod > Aktuality > Brambory na všechny způsoby: na talíři, ve válce, na poli i na železnici

Brambory na všechny způsoby: na talíři, ve válce, na poli i na železnici

Vydáno 11. září 2019 Gurmánská turistika
Už vám z vinobraní a dalších gastronomických slavností jde hlava kolem? Proč se tedy neinspirovat u jedné ryze domácí plodiny, bez které se neobejde žádná domácnost ani restaurace? Brambory totiž vůbec nejsou tak obyčejné, jak by se snad mohlo zdát, a hrají hlavní roli na celé řadě zajímavých akcí.

Bramborobraní v Třebíči

Milujete bramborové knedlíky se švestkami? V tom případě nesmíte v sobotu 14. září 2019 chybět na BramborobraníTřebíči. Na Karlově náměstí ten den proběhne jedenáctý ročník přehlídky folklorních souborů, ale doplňkový program cele patří bramborám a jiným pochoutkám. Chystá se soutěž o nejrychlejšího jedlíka bramborových švestkových knedlíků, třebíčští radní osobně naservírují návštěvníkům akce skvělou bramboračku a budete také svědky vyhlášení soutěže o největší bramboru.

Těšit se můžete i na jarmark lidových řemesel a hry a soutěže pro malé i velké. A protože z Třebíče je to jen kousek na vinice v Sádku, ani tedy nepřijdete o vinobraní se sádeckými víny a burčákem; jeho premiérový ročník bude součástí celého Bramborobraní.
 

Valašský podzim na poli a v chalupě

Brambory RožnovDo třetice sobota 14. září 2019, ale tentokrát ve Valašském muzeu v přírodě – skanzenuRožnově pod Radhoštěm. V areálu Valašské dědiny se při akci Podzim na poli a v chalupě bude celý den vzpomínat na práce raného podzimu, které se z našeho života už dávno vytratily.

Kromě vykopávání brambor uvidíte také zpracovávání lnu, jablek či zelí, dobrou náladu navodí gajdoš Petr Sovják z Neubuze spolu s hudeckou muzikou Pazúr. Pokud máte chuť na dobroty z tradiční valašské kuchyně, v chalupě z Nového Hrozenkova čp. 10 vám hospodyně připraví podplameníky z bílé mouky. K vidění bude i podzimní střiž ovcí Valašek.
 

Bramborová válka na zámku Veltrusy

Ne, nebojte se, nelákáme vás do bitvy ve stylu slavné rajčatové bitvy La Tomatina, která se každoročně v srpnu odehrává ve španělské vesnici Buñol. Jako Bramborová válka se označovala jedna z mnoha rozepří mezi Pruskem a Rakouskou monarchií. Odehrála se krátce před koncem vlády Marie Terezie v letech 1778–1779 a označení vůbec nebylo žertovné: hladovějící, špatně zásobená vojska se musela živit pouze krmnými bramborami nebo nezralými švestkami. Odtud vzešlo lidové označení bramborová válka, švestkový povyk nebo dokonce švestková mela.

Něco víc se o letitém válečném konfliktu i o bramborách dozvíte v sobotu 21. září 2019 na zámku Veltrusy; akce nazvaná Válka bramborová nabídne také ukázky vojenské taktiky a dobové výzbroje, dětské divadelní představení a kostýmované prohlídky okruhu Generál Laudon jede skrz Veltrusy, chybět nebudou ani bramborové hry pro děti, tržiště a stylové občerstvení.
 

Bramborové ukončení sezony na Zubačce

Každoroční akce, kde ochutnáte krkonošské sejkory, jizerskou bramboračku, bramborové placky a další bramborové dobroty z hor, se odehrává v sobotu 28. září 2019 na zubačce, jizerskohorsko-krkonošské železniční tratiTanvaldu do Harrachova.

Oblíbený cíl obdivovatelů železničních a technických památek pořádá podobných akcí celou řadu, konec září ale patří Bramborovému ukončení sezony. Jízdy zvláštních vlaků doplňuje občerstvení a pro děti jízdy důlního vláčku v Kořenově, kde si také prohlédnete malé muzeum a výtopnu.
 

Bramborová sobota na Veselém Kopci

Ještě jednou skanzen a ještě jednou brambory jako hlavní téma: tentokrát vás pozveme v sobotu 5. října na Bramborovou sobotu do skanzenu na Veselém Kopci.

Také tady ochutnáte tradiční bramborová jídla a dozvíte se zajímavosti o pěstování, použití i uskladnění oblíbené pochoutky. Na místě bude možné brambory koupit či objednat. Pro šikovné děti a jejich rodiče bude připravena malá dílna, v níž se budou zhotovovat hračky z brambor tak, jak to dělaly děti v minulosti.  Nebude chybět ani ohníček z bramborové nati a v něm pečené brambory.
Zahrada východních Čech v Častolovicích

Zahrada východních Čech v Častolovicích

Vystaveno bude ovoce, květiny, zelenina, a dále velká kolekce bylin, zahradní nábytek, keramika či nářadí. K dispozici bude občerstvení a bohatý doprovodný program. Výstava bude otevřena od 9 do 17 hodin, v neděli pouze do 16 hodin. Parkovné zdarma.

Bramborové ukončení sezóny na Zubačce

Bramborové ukončení sezóny na Zubačce

Železniční společnost Tanvald připravuje i v roce 2019 nostalgické jízdy na jediné české ozubnicové trati z Tanvaldu do Kořenova a Harrachova. Těšit se můžete zvláštní ozubnicové vlaky, parní vlaky, železniční modely nebo borůvkové či bramborové hody.

Slavnosti brambor Bystřice nad Pernštejnem 2019

Slavnosti brambor Bystřice nad Pernštejnem 2019

Přijďte si užít babí léto na Vysočinu a navštivte Slavnosti brambor.

Bramborová sobota na Veselém Kopci 2019

Bramborová sobota na Veselém Kopci 2019

Příležitost k ochutnání tradičních bramborových jídel a dozvědět se vše o pěstování, použití i uskladnění brambor. Areál muzea v přírodě na Veselém Kopci je otevřený od 9 do 17 hodin.

Další aktuality

2.9.
2019
Ochutnejte mrkvance, tradiční specialitu z Polné

Ochutnejte mrkvance, tradiční specialitu z Polné

Vysočina | Gurmánská turistika
9.11.
2018
Pivovarem roku se letos stal humpolecký Bernard

Pivovarem roku se letos stal humpolecký Bernard

Vysočina | Gurmánská turistika
24.10.
2018
Na Rohu hojnosti v Edenu ochutnáte prvorepublikové dobroty

Na Rohu hojnosti v Edenu ochutnáte prvorepublikové dobroty

Vysočina | Gurmánská turistika