Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Kultura
Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i jediné 3D planetárium v České republice.


Techmania Science Center je interaktivní zábava plná poznávání, objevování a experimentování. 

Science Center je založeno na expozicích složených z interaktivních exponátů, které herní formou přibližují určitý matematický či fyzikální princip nebo přírodní zákonitost či jev. Prozkoumat tu můžete následující expozice:
 

Edutorium

V Edutoriu najdete ke stovce interaktivních exponátů. Některé jsou veselé, jiné překvapující, ale všechny jsou zajímavé. Manipulací s exponátem se pobavíte, ale také třeba odhalíte, jak a proč věci fungují. Zjistíte, že věda a technika nás obklopují na každém kroku, že fyzika a matematika jsou skryté v obyčejných věcech, se kterými se denně setkáváme. A nebude to nuda. Uvidíte, co se děje ve vzduchoprázdnu. Objevíte přitažlivost magnetů a odvážní si sáhnou na 200 000 voltů. Budete experimentovat se zvukem, pohrajete si s barvami, se světlem i stíny. Necháte se krásně oklamat optickými iluzemi. Hrajte si a objevujte…
 

Mathatlon

Rozlouskněte matiku skrze sportovní disciplíny! Techmanie připravila expozici, díky níž pochopíte úhly, procenta či funkce jednoduše a zábavně. Expozice mathatlon nabízí unikátní spojení sportu s matematikou, Může tedy být ideálním prostředkem pro opakování, popřípadě zasvěcení do světa základních matematických operací a principů. Stejně tak ale můžete nechat vystoupit z řady svého soutěživého ducha, jelikož můžete prostřednictvím dvanáctiboje změřit své síly se svými blízkými, popřípadě i širokou veřejností. Expozice byla otevřena v prosinci 2016.
 

Vodní svět

Tahle expozice vás hravou formou seznámí s přírodními zákony. Vodní svět věnovaný síle a využívání vodního živlu představuje vodní mlýnky, zdymadla, trysky či průplavy. Jedná se o soustavu vodních kanálů, o model přírodního a umělého řečiště, na kterém si každý bude moci vyzkoušet například vodní výtah, Archimédův šroub nebo princip zdymadel. Nachází se zde spektrum jednotlivých exponátů, které můžete sami ovládat a snadno tak pochopíte hlavní zákony hydromechaniky.
 

Malá věda

Na nejmenší návštěvníky čeká hravá expozice, která pobaví i jejich dospělý doprovod. Proč ty schody hrají? Jak se dá hrát na harfu, která nemá žádné struny? Co je to vidět v obřích kaleidoskopech? A jak se dobývá středověký hrad? Seznamte své předškoláky se základy fyziky hravě a zábavně.
 

Budoucnost na talíři

Novinka roku 2015 bude po chuti hlavně těm návštěvníkům, kteří chtějí přemýšlet nad svými stravovacími návyky. Zkusí si tu například, jaké by to bylo, kdyby přibrali pár kilo a museli běhat s pizzou po schodech. Dozví se, jak se liší fyzická zátěž manuálně pracujícího a kancelářského člověka a jak by se tedy měl lišit jejich jídelníček. Pojďte si hrát s jídlem!
 

Top Secret

Nejpopulárnější expozice Techmanie nechává návštěvníky nahlédnout do světa tajných agentů i běžných bezpečnostních kamer. Odemkněte zámek trezoru, vyslechněte tajné konverzace nebo přelstěte senzory. Pokud tuhle expozici navíc zkombinujete s návštěvou Kriminálky TSC v laboratořích, odnesete si nezapomenutelný zážitek a pocit, že jste se právě dostali do společnosti Jamese Bonda, Bodieho a Doyla nebo členů Námořní vyšetřovací služby.
 

Chemistři

Chemie patří ve škole k obávanějším předmětům, ale ve skutečnosti je chemie všude kolem nás! Jak to, že klavír visí na pár centimetrech čtverečných lepidla? Kde všude se běžně nalézají prvky známé z Mendělejevovy periodické soustavy prvků? A už jste viděli ohnivé tornádo?
 

Vzhůru dolů

Svět v nitru Země známe většinou jako svět pohádkových permoníků. Expozice původem z Finska ho představuje docela jinak: jako svět nerostného bohatství a surovin, které naše civilizace potřebuje ke svému fungování. Vydejte se do důlních štol, vyrýžujte si pár zrnek skutečného zlata a zkuste si ovládat opravdový bagr. A viděli jste už někdy hlubinný důl? Chodby tak..tak..Tak se přijďte podívat!
 

Entropa

Interaktivní plastika Davida Černého, symbol českého předsednictví Evropě, nese přídomek kontroverzní už od okamžiku svého vzniku a debaty nepřestává vzbuzovat dodnes. Už jste ji viděli na vlastní oči? Německo pokryté dálnicemi, Švédsko jako krabici z IKEA s křídlem z Grippenu, Maďarsko jako Atomium z melounů nebo Rumunsko jako zábavní park hraběte Draculy... Jak vnímáte ostatní evropské národy vy? A jak asi vnímají ony nás?
 

Člověk vs. zvíře

Člověk je prý pánem tvorstva. Vážně? Z čeho tahle naše pýcha pramení? Skočíte dál než blecha? Předběhnete slepici? Máte sílu jako býk? Expozice srovnává limity lidského těla s vybranými zástupci živočišné říše. A vězte, že vítězi na celé čáře rozhodně nejsme.
 

MáToHáček

Expozice plná hlavolamů a logických her je určena zejména dětem, ale nejen jim! Trénuje kombinační schopnosti, postřeh, zručnost, kreativitu či paměť návštěvníků. Vyndáte ježka z klece? Dostanete od sebe kovové obruče? Anebo protáhněte berušku nebezpečným terénem a dostaňte ji v bezpečí domů! 
 

Historie průmyslu v Plzni

Techmanie se nalézá v bývalých halách Škodovky, a tak tu nemůže chybět ani expozice věnovaná největší zbrojovce rakousko-uherské monarchie a průmyslu v Plzni vůbec. Seznámíte se tu s historickým vývojem Škodových závodů od jejich založení až do současné podoby. Doslova se projdete po časové ose a zastavíte u stěžejních okamžiků a výrobků, které okouzlily svět. Uvidíte zrekonstruovanou parní turbínu z roku 1922 – kompletní a schopnou provozu; modely lokomotiv i samotné továrny, funkční modely trolejbusů, ukázky historického nářadí… Vytvoříte si tak představu o světovém věhlasu společnosti Škoda, její minulosti, současnosti, i budoucnosti.
 

3D planetárium a expozice Vesmír

Jediné 3D planetárium v České republice nanabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu i projekce na globus Science on a Sphere, jenž využívá vysoce profesionální snímky amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Dalších 27 exponátů v expozici Vesmír vám ukáže blízký i vzdálený vesmír tak, jak ho pravděpodobně ještě neznáte. "Pohrát" si zde můžete s vodíkovou raketou, vyzkoušíte si gyroskop či skafandr, pochopíte, co se děje v nitru sopek nebo jak vypadá třeba vnitřek Slunce… 
 

Občerstvení

Při objevování vědy a techniky nezaškodí malá pauza na občerstvení. V naší restauraci máme bohatou nabídku teplých jídel včetně polévek a najdete tu i svačiny, zákusky, saláty, nápoje, kávu či nanuky.
 

Obchod

Máte chuť pokračovat v poznávání i doma? Různé didaktické hry a hlavolamy si můžete zakoupit v obchodě vedle recepce. 
 

Programy pro školy

Školní skupiny si mohou vybrat některý z připravených programů v laboratořích, dílnách nebo na Science On a Sphere či samostatně pracovat s pracovními listy. Anebo jen dle vlastního zájmu putovat od exponátu k exponátu.

Celý popis
Naposledy změněno: 30. 11. 2018
1.12.
31.1.
Roční permanentka do Techmanie v Plzni

Roční permanentka do Techmanie v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
5.10.
31.12.
Expozice Člověk a zvíře v Techmania Science Center

Expozice Člověk a zvíře v Techmania Science Center

Plzeň, Plzeňsko a Český les
24.11.
23.12.
Vánoční trhy Plzeň

Vánoční trhy Plzeň

Plzeň, Plzeňsko a Český les
22.1.
17.12.
Prohlídky Divadla J. K. Tyla v Plzni

Prohlídky Divadla J. K. Tyla v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí

MojeCafé - dětská kavárna a restaurace v Plzni

MojeCafé - dětská kavárna a restaurace v Plzni

Plzeň 1, Plzeňsko a Český les
Cross café v Plzni

Cross café v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Hotel Slovan  - secesní perla Plzně

Hotel Slovan - secesní perla Plzně

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Zapa Bar v Plzni

Zapa Bar v Plzni

Český Krumlov, Jižní Čechy