ÚvodVýletyZamilovaná místa týmu CzechTourismuPoznávejte Kroměříž s dětmi

Poznávejte Kroměříž s dětmi

Východomoravské město Kroměříž si na první pohled získá srdce každého milovníka kulturních památek. Historie tu na vás dýchne doslova na každém kroku. Svou infrastrukturou navíc mimořádně vychází vstříc cyklistům. Letos město ještě obohatilo kulturní vyžití pro dětské návštěvníky, a tak je ideálním místem pro rodinný výlet na kolech.

Po kroměřížských památkách s Lenkou Kleintovou

Podzámecká zahradaPokud máte malé děti, je pro vás pobyt v Kroměříži jako „šitý na míru“. Začněte na Velkém náměstí návštěvou Muzea Kroměřížska, které letos slaví 80 let od svého vzniku. Na výstavě Muzeum 80, otevřené od dubna do června 2013, jsou k vidění bohaté sbírky a pro nejmenší připraveny interaktivní dílny. Na vlastní kůži si mohou vyzkoušet egyptský sarkofág, nejrůznější kroje, kostýmy a vlastnoručně vyrobit staroslovanský šperk. V kupeckém krámu ze třicátých let si prohlédnou repliky dobových potravin a v miniškoličce z minulého století dostanou lekci pravopisu. Dospělé jistě potěší speciální expozice k 140. narození slavného rodáka Maxe Švabinského.
 
Na nedalekém Sněmovním náměstí stojí slavný raně barokní Arcibiskupský zámek figurující spolu s přilehlými zahradami na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V polovině dubna slavnostně otevírá tři nové expozice. Jeho chloubou jsou působivé interiéry, zejména rokokový Sněmovní sál, knihovna a obrazárna. Na jaře a na podzim se na louce před ním konají pohádky pro děti. V přilehlé Podzámecké zahradě je v letních měsících k dispozici autovláček, svezení na ponících a zookoutek. Dlouhý rybník zase láká k romantické plavbě na lodičkách. Nezapomeňte se podívat také do nádherné Květné zahrady. Během prohlídky vám průvodci názorně předvedou, jak funguje foucaultovo kyvadlo dokazující otáčení Země kolem vlastní osy. Děti se mohou prohánět v labyrintu z živých keřů.

 

Město hrou

Zámek v KroměřížiNovinkou letošní sezóny je hra Hledání pokladu biskupa Bruna. Na významných místech města sbírají děti pomyslné mince v podobě razítek a za odměnu si mohou vlastnoručně vyrazit pamětní minci. Každý pátek v červenci a srpnu mohou nejmenší kroměřížské pamětihodnosti poznávat spolu s průvodci v dobových kostýmech. Čekají je netradiční příběhy i scénky historických šermířů.

V Kroměříži pamatují i na zdravou výživu. Výborně a zdravě se dá najíst ve Vegetariánské restauraci na Velkém náměstí, kde vaří z kvalitních surovin v bio kvalitě. Na zákusek zajděte do nekuřácké cukrárny Cafe Castello ve Ztracené ulici, kde mají hrací koutek a obsluha vám ochotně ohřeje donesené dětské jídlo.

 

Ráj pro cyklisty

Cyklisté v kempuV blízkosti města vedou minimálně dvě okružní trasy. Kratší čtrnáctikilometrová přes Barbořinu, Hradisko a elektrárnu na Strži, delší dvacetikilometrová do Hulína, Chrášťan a Záhlinic.

Také širší okolí Kroměříže nabízí mnoho možností cyklovýletů. Vyhlášený Baťův kanál je lemovaný osmdesátikilometrovou stezkou pro kola, in-line brusle i pěší. Na ni navazují další trasy po zajímavých místech regionu včetně Moravských vinařských stezek. Dostat se můžete do Napajedel, Uherského Hradiště, Strážnice až do Hodonína. Cestu si lze zkrátit plavbou výletní lodí, která je speciálně přizpůsobena transportu kol.