Úvod > Výlety > Výpravy za kuriozitami > Výlet za provokativními sochami Davida Černého

Výlet za provokativními sochami Davida Černého

Kdyby se hlasovalo o nejkrásnější nebo nejslavnější sochu v Praze, kandidátů na vítěze by byla celá řada. Pokud však budeme hledat sochy nejoriginálnější, pátrání se zúží na několik míst. Vydejte se s námi do historického centra Prahy a objevte všechny sochy Davida Černého!
Putování začneme v pasáži Lucerna na Václavském náměstí, k jejíž hlavní atrakci patří prazvláštní jezdecká socha sv. Václav. Kůň je však otočen hlavou dolů a světec sedí na jeho břiše; zvíře má navíc svázané nohy, takže připomíná loveckou trofej.

Před Franz Kafka Museem, na dvoře Hergertovy cihelny, najdete zajímavé dílo – dvě čůrající postavy.   Dvě vysoké bronzové mužské skulptury o výšce 210 cm se ovládají elektrickým zařízením, které umožňuje natáčet jejich boky a zvedat penis, takže proud vody na hladině jezírka ve tvaru České republiky píše po jednotlivých písmenech a slovech několik naprogramovaných citátů.

Na druhé straně Vltavy nedaleko Karlova mostu v Husově ulici uvidíte Viselce. Jedná se o plastiku  Sigmunda Freuda o výšce 220 cm, který visí za jednu ruku na střeše uprostřed Husovy ulice. Socha vznikla roku 1997 a "visela" již v několika městech – Stockholmu, Chicagu, Grand Rapids a Soulu.

Kdo by si nevšiml obřích miminek, šplhající po pilířích 216 m vysoké televizní věže na Žižkově? Jedná se o sochy 10 miminek z černého laminátu. Tři bronzová batolata stejného vzezření jsou instalována také na Kampě.

Díla Davida Černého budí rozpaky, pohoršení i nadšení, zkrátka emoce všeho druhu. Pokud se vám náš výlet zdál krátký, navštivte ještě dvě červená auta zavěšená na budově kulturního centra MeetFactory v prostoru železničního depa v Praze na Smíchově. Jestliže na Smíchov dorazíte, zdržte se také v Holečkově ulici, kde je v galerii Futura umístěno pětimetrové sousoší nahých dolních částí těl dvou sehnutých mužských postav. K otvoru v zadní části těl je možno vylézt po žebříku. Tam uvidíte videosmyčku, na níž se Václav Klaus a Milan Knížák spokojeně krmí kaší. Za Entropou – satirickou plastikou zpodobňující státy EU byste se museli vydat do Techmania Science Center v Plzni, kde našla svůj trvalý domov.