!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Socha Viselec od Davida Černého

Socha Viselec od Davida Černého

Památky
Socha visí vysoko nad zemí v pražské Husově ulici. Vytvořil jí známý kontroverzní umělec David Černý v roce 1997. Zvláštní socha má představovat vysoké hloubání o možnostech rozhodování. Každý z nás si totiž dokáže řídit vlastní osud tak jako právě zde „visící“ Sigmund.
Dvoumetrová socha z roku 1997 představuje údajně Sigmunda Freuda, kterak visí ve výšce 2,2 m za jednu ruku ze střechy v Husově ulici v centru Prahy. Sochu by mohl zamyšlený chodec snadno přehlédnout – je třeba totiž pořádně zvednout hlavu a zadívat se na střechu domu.

Socha byla několikrát zapůjčena do zahraničí, kde vyvolávala značný rozruch. Největší „poprask“ způsobila v michiganském městě Grand Rapids, kde si ji někdo spletl se sebevrahem. K soše přijeli tenkrát hasiči i policisté.
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 2. 2020