Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Krajem Pyšné princezny na kole
Krajem Pyšné princezny na kole
"> "> "> "> "> "> ">

Krajem Pyšné princezny na kole

Princezna Krasomila a král Miroslav jsou rozhodně jedním z nejpopulárnějších párů našich pohádek. V severních Čechách leží místa, kde rozkvetla jejich láska. Na výlet se můžete vydat nejen na kole, ale také pěšky v kombinaci s autem.
Louka HuntířovKrasomila s Miroslavem putovali půvabnou krajinou Českého Švýcarska. Cestou za nimi vás čeká slavný mlýn i unikátní přírodní památka. Z České Kamenice je to co by kamenem dohodil k hranici země krále Miroslava. Překročíte ji na Křížovém vrchu u Rynartic a za trochu námahy vás tu čeká odměna v podobě skvělého výhledu na Lužické hory, Růžovský vrch nebo Jetřichovské stěny. Právě přes nedaleké Jetřichovice, v nichž bydlel a pálil milíře uhlíř, se po žluté trase dostanete také k Dolskému mlýnu. Stavení, kde Krasomila mlela mouku, je v současnosti tajuplná zřícenina, obklopená skalami a lesem.

dolský mlýnZa další pohádkovou lokací se od Dolského mlýna vydejte do zhruba dvacet kilometrů vzdáleného Huntířova. Na louce, nedaleko silnice z České Kamenice na Děčín, potkal Miroslav ševce, který si odskočil zazpívat do jeho země. Impozantní panorama Růžovského vrchuČeskosaského Švýcarska zůstalo, skalky tu však nenajdete, „vyrostly“ jen kvůli natáčení. A impozantní čedičový útvar, u něhož se princezna a král skrývali před hlídkou? To je Panská skála poblíž Kamenického Šenova.

panská skálaNěkdejší královské putování Miroslava s Krasomilou je ideální pro cyklisty. Pokud šlápnete do pedálů, po zelené turistické trase se dostanete z České Kamenice do Kamenického Šenova coby dup. A než řeknete švec, jste za Šenovem u Panské skály. U ní začíná cyklostezka s příhodným názvem Varhany, přesně to je totiž nástroj, který Panská skála nápadně připomíná. Pokud vám ještě zbudou síly, pohodově se po ní projedete až do České Lípy. Anebo si výlet rájem cyklistů naplánujte v opačném směru a odstartujte z České Lípy.

Mapa výletu

Export GPX