Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Výlet do ptačího království Lednických rybníků

Výlet do ptačího království Lednických rybníků

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky jsou doslova ptačím rájem. Oblast je součástí Lednicko-valtického areálu a rezervací byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Pojďte si udělat nenáročnou procházku do tohoto ptačího království. Množství vzácných druhů zde můžete pozorovat z pohodlí několika ptačích pozorovatelen. Trasa výletu je dlouhá necelých 12 km.
Výlet okolo Lednických rybníků můžete začít buď pěšky nebo na kole mezi Lednicí a Břeclaví v blízkosti kempu Apollo. Nachází se zde i malé parkoviště. Pokud plánujete, vydat se na výlet pěšky, můžete se sem dostat i hromadnou dopravou, a to na autobusovou zastávku Lednice, Apollo. Kvůli vysoké atraktivitě území je parkoviště totiž často plné.

Trasa vede od parkoviště po Knížecí cestě, která je žlutě značená a začíná u Mlýnského rybníka. Poté pokračuje k Prostřednímu rybníku a Hlohoveckému rybníku. Na jeho okraji u obce Hlohovec objevíte romantický Hraniční zámeček.

Hraniční zámečekA jaká hranice tudy prochází? Jedná se o historická území Moravy a Dolního Rakouska, což připomíná i název na fasádě zámečku "Zwischen Österreich und Mähren" (mezi Rakouskem a Moravou). Jedna polovina stavby byla postavena na rakouské a druhá na moravské straně. Ve své době procházela totiž hranice středem tehdy jednoho rybníka. Ta byla posunuta až daleko na jih za Valtice přičleněním Valticka k ČSR v roce 1920.

Můžete si zde odpočinout u dobré kávy nebo oběda, v Hraničním zámečku se nachází vynikající restaurace Essens. Nabízí kvalitní českou i zahraniční kuchyni s možností ochutnání řady vín z Vinných sklepů Valtice.
 

Ptačí pozorovatelny na Nesytu a zoo v Sedlci

ptáci nesytPo obědě, kávě nebo zákusku vyrazte na NS Lednické rybníky, která vás provede okolo menších rybníčků až k velkému Nesytu. A koho tu nejspíš uvidíte? Nad Lednickými rybníky krouží dravci, jako je orel mořský, v rákosinách hnízdí moták pochop, na hladině se pohupuje množství kachen včetně zrzohlávky rudozobé nebo husice liščí. Na bahnitých březích pochoduje svými předlouhými nohami pisila čáponohá, čejka chocholatá či vzácná návštěva z mořských pobřeží, tenkozobec opačný, který zde během letnění i hnízdí.

Na třech místech okolo rybníka najdete ornitologické pozorovatelny. Jedna se nachází na Nesytu poblíž rybníku Výtopa (48.7679033N, 16.7368653E), další dvě jsou umístěny při naučné stezce (48.7800133N, 16.7240078E u bunkru a poblíž vinařství Sedlecká vína 48.7804411N, 16.7077989E).

V obci Sedlec naše putování končí. Nejen děti potěší návštěva soukromé zoologické zahrady Zoo Sedlec, kde žije obrovská želva ostruhatá, veselí lemuři, dikobraz, pes dingo, velbloud dvouhrbý a nechybí ani voliéry s exotickými ptáky. Pro vodní ptactvo je tu vybudován umělý ostrov, který lemují výběhy zeber a antilop. Zpátky domů se dostanete vlakem, ze stanice Sedlec u Mikulova jezdí do Valtic, Břeclavi, Mikulova nebo Znojma. Pokud parkujete v Lednici, musíte přestoupit v Břeclavi. Jen nezapomeňte, že vláček Lednice-Břeclav a obráceně jezdí v sezóně a pouze o víkendech. Denně se do Lednicie dostanete z Valtic autobusem.