Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Sedlčanskem za nádhernými rozhledy
Foto: Milan Dlouhý, Sedlčansko

Sedlčanskem za nádhernými rozhledy

Zvlněná krajina úchvatných výhledů, rozhleden a zelených kopců, i skal nad řekou Vltavou – to jsou Sedlčanské výhledy. Vypravte se na nejkrásnější rozhledny a vyhlídky na kole nebo pěšky venkovskou kopcovitou krajinou, která dýchá duchem našich předků jako byl Josef Suk, nebo Jakub Krčín. Nechejte se ohromit Sedlčanskými výhledy.
rozhledny na sedlčanskuK zajímavostem Sedlčanska patří nejen hrady, zámky, přírodní rezervace, ale také také velmi oblíbené rozhledny. Projít se tak můžete na Veselý vrch nad Mokrskem, kopec Drahoušek u Osečan, Kuníček u Petrovic na vrchu Hodětín, Přední Chlum s rozhlednou Milada i Onen svět nad Lašovicemi.
 
Unikátní vyhlídkové panorama ve zdejším kraji poskytuje řeka Vltava, která se tu prodírá skalnatým údolím, jež bylo využito pro OrlickouSlapskou přehradu. Vysoko nad řekou se můžete vydat stezkami po vyhlídkách do širého kraje i na říční údolí. Další úchvatné výhledy skýtají sedlčanské kopce a cesty vinoucí se po jejich úbočích i stará zapomenutá hradiště. Krajině dominují kopce, louky a pastviny, i proto je z řady míst vidět do širého kraje. Řekněme si však upřímě, že cestování zdejší pahorkatinou na kole je velmi náročné a doporučujeme jej trénovaným cyklistům spíše na silničním kole. Projet se po dlouhé a náročné trase (cca 75 km) k rozhlednám však můžete třeba na motorce, autem nebo čtyřkolkou. A na jaké rozhledny vás pozveme?
 

Rozhledna Kuníček u Petrovic

rozhledna kuníčekZcela unikátní a jedinečná rozhledna Kuníček vyrostla v roce 2003 na úpatí vrchu Hodětín (572 metrů) ve výšce 551 m. n. m podle projektu architekta V. Charváta a P. Konopy. Je postavena ze dvou částí – na masivní železobetonový základ s vlastní vyhlídkovou terasou ve výšce 10 metrů navazuje ocelová konstrukce vypínající se až do výšky 60 metrů. Krytá vyhlídková plošina se nachází 37 metrů nad zemí (lze sem vystoupat po 201 schodech). Rozhledna byla otevřena 28. června 2003 a nabízí výhledy na Sedlčansko, Táborsko a Příbramsko.
 

Rozhledna Drahoušek u Osečan

Rozhledna DrahoušekOcelová rozhledna s výškou 48 metrů na vrchu Drahoušek (504 m) byla zpřístupněna 20. března 2004. Při dobrém výhledu lze z vyhlídkové plošiny ve výšce 32 metrů spatřit i Milešovku či Ještěd. Zvlněnou krajinu Benešovska má návštěvník z vyhlídky jako na dlani. Na vrchol vás dovede 168 schodů. Nejlépe se k rozhledně dostanete, když dojedete do Osečan, odkud podle směrníku na rozhlednu zabočíte na úzkou asfaltovou silničku, která vás po chvíli zavede k parkovišti a odtud je to asi 300 metrů až k rozhledně.
 

Rozhledna Milada na Předním Chlumu

Rozhledna MiladaMasivní třicetimetrová rozhledna Milada se tyčí těsně pod vrcholem kopce Krchov na Předním Chlumu, nad hrází Orlické přehrady. Rozhledna má devět pater a jméno získala po mamince Radomila Kessla, který je autorem a provozovatelem věže. Téměř 30 m vysoká věž stojí v místech, kde v minulém století stávaly dřevěné rampy pro rogalisty, a kde se také tyčí ocelový stožár patřící Ministerstvu vnitra. Nádherný kruhový výhled se rozprostírá ze dvou zastřešených vyhlídkových plošin, z nichž ta vyšší je ve výšce 27 metrů.
 

Langova rozhledna Onen Svět

rozhledna Onen SvětNad Lašovicemi byla v roce 1940 postavena turistická chata nazvaná podle tamních samot Onen Svět. Vedle ní je vystavěna Langova rozhledna, ze které je krásný výhled na Brdy, Šumavské podhůří a Šumavu. I kdyby snad byla rozhledna zavřená, malebná osada Onen svět vás okouzlí svou atmosférou. A výhled pod rozhlednou také stojí za to. Rozhledna nese jméno velkého obdivovatele zdejší krajiny, inženýra Langa. Jeho vnuk velkou měrou přispěl k její stavbě.