Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Kunovice
Kunovice
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Kunovice

Kunovice by byly jedním z docela obyčejných měst na jihovýchodní Moravě, nebýt unikátního Leteckého muzea. Letadla se tu vyrábějí více než sedmdesát let a můžete si objednat i vyhlídkové lety či absolvovat speciální školu létání.

Kunovice starobylé i moderní

Kunovie panský dvůrKunovice, město v úrodné nížině Dolnomoravského úvalu, byly od roku 1971 součástí Uherského Hradiště, od roku 1991 si opět užívají samostatnosti. Zdejší památky reprezentuje zejména Panský dvůr, po rekonstrukci využívaný jako podnikatelský inkubátor, a barokní kostel sv. Petra a Pavla. Architektonicky zajímavá je i budova Staré školy, jejíž rekonstrukce byla dokončena v roce 2020 a která rovněž slouží jako podnikatelský inkubátor. Bohaté lidové tradice dokumentuje například památkový domek, ukázka tradičního bydlení na Slovácku koncem 19. století, nebo lidový oděv, hodnocený jako jeden z nejzajímavější slováckých krojů.  
 

Město letadel

Kunovice letadloKunovice proslavila letadla, která se zde začala vyrábět po roce 1937, mezi nejznámější modely patří L 13 Blaník, L 29 Delfín a Z 37 Čmelák. Tradice připomíná Letecké muzeum, kde jsou vystaveny hned dva vládní speciály – Tupolev Tu-154M, který přepravil vítězné hokejisty z Olympijských her v Naganu, a JAK-40, na jehož palubě stanuli například prezident Miloš Zeman či papež Jan Pavel II.
 

Historické poklady

Kunovice jízda králůKunovice jsou hrdé na bohatou lidovou kulturu; vedle dalších oslav se tu pravidelně koná Jízda králů, zapsaná na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Na konci září se také konají tradiční hody s právem, jimž předchází škola lidových tanců a škola verbuňkumužského tance, který je rovněž zapsán na seznamu UNESCO.

Kdo se nebojí a objedná si vyhlídkový let, podívá se na Kunovice a jejich okolí z výšky. Z ptačí perspektivy skvěle uvidíte hladiny ostrožských jezer, blízké pohoří Chřiby a trochu vzdálenější pásmo Bílých Karpat, hrad Buchlov, zámek Buchlovice i široké údolí řeky Moravy.

Turistická informační centra


5.8.
7.8.
Jízda králů Kunovice 2022

Jízda králů Kunovice 2022

Kunovice, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace Panský dvůr Kunovice

Restaurace Panský dvůr Kunovice

Kunovice, Zlínský kraj