Brandýs nad Orlicí

Hrad na vysokém návrší nad údolím Tiché Orlice dal koncem 13. století Jindřich z Brandejsa, původem ze saského Brandisa. Pod ním se postupně rozrostlo dnešní městečko, kam rádi jezdívali například spisovatelé Julius Zeyer, Karel Václav Rais, Alois Jirásek či houslový virtuos František Ondříček.

Co musíte vidět v Brandýse nad Orlicí

Zatímco Brandýs nad Orlicí vzkvétal, hrad nad městem se proměnil ve zříceninu – sice malebnou a přístupnou, ale jeho někdejší slávu připomínají jen zbytky obvodové hradby, paláce a sklepů.

Z protějších návrší se na hrad dívají barokní kostel Nanebevstoupení Páně a zámek, který slouží jako výchovný ústav. Na náměstí stojí secesní radnice s pamětní síní Jana Amose Komenského.
 

Jak souvisí Labyrint světa a ráj srdce s Brandýsem nad Orlicí

Město bylo důležitým centrem Jednoty bratrské; tady zemřel její zakladatel bratr Řehoř a v roce 1564 se tu narodil Karel starší ze Žerotína, který v pobělohorské době poskytl ochranu a azyl řadě bratrských kněží. V letech 1622 až 1625 tu pobýval J. A. Komenský (1592–1670) a v Brandýse napsal několik svých děl, zejména slavný Labyrint světa a ráj srdce. Autora i spis připomíná přírodní habrové bludiště, vysázené ve tvaru poledníků a rovnoběžek. Bloudění v něm prý obvykle trvá dvacet minut.
 

Cestovatelská potěšení lákají do Brandýsa nad Orlicí

Brandýs má překrásné okolí, za prozkoumání stojí především přírodní park v nivě Tiché Orlice a stezky na svazích říčního údolí. Městem prochází několik cyklostezek, nejznámější trasa lemuje tok řeky a míří z Vysokého Mýta přes Choceň a Ústí nad Orlicí do Letohradu. Stezka, která vede přímo kolem přírodního labyrintu, je vhodná i pro in-line bruslaře. Oblíbeným místem je i Čertova rokle jižně od města, přes kterou vede Čertova lávka, a nedaleká zřícenina hradu Orlík.

Aktuality z města

30. srpen 2017 14:13

Víte, že Brandýse nad Orlicí mají přírodní bludiště?

Brandýs nad Orlicí
Zajímavý přírodní útvar mají v Brandýse nad Orlicí. Připomíná slavné dílo Jana Amose Komenského, který v Brandýse strávil část svého života. O tomto víkendu se tu koná festival Brandýské mámení. Na letošní 16. ročník multižánrového festivalu můžete zavítat už v pátek 1. a sobotu 2. září 2017. Opět půjde o průnik kulturních „disciplín“, od výstavy přes divadlo až po koncerty.

Aktivity

Přírodní labyrint v Brandýse nad Orlicí

Přírodní labyrint v Brandýse nad Orlicí

Brandýs nad Orlicí, Východní Čechy
Zámek Brandýs nad Orlicí

Zámek Brandýs nad Orlicí

Brandýs nad Orlicí, Východní Čechy
Zřícenina hradu Brandýs nad Orlicí

Zřícenina hradu Brandýs nad Orlicí

Brandýs nad Orlicí, Východní Čechy