ÚvodVýletyZa památkami UNESCOKrajinou chmele na kole – chmelařské památky Žatecka

Krajinou chmele na kole – chmelařské památky Žatecka

Vydejte se cestou chmele jedinečnou krajinou Žatecka, která byla v roce 2023 zapsána na Seznam UNESCO přírodního a kulturního dědictví. Jde o první chmelařskou krajinu na světě, která získala tento status. Projeďte se krajem chmele na kole, část naší trasy povede po Chmelové stezce, která zájemcům vyzradí všechna tajemství pěstování zeleného zlata. Výlet je dlouhý 12,5 km a vede převážně rovinatou krajinou, takže jej jistě zvládnou i menší děti.
chmelniceNaše trasa začíná na žateckém nádraží a pokračuje do centra města, kde lze navštívit Muzeum chmele a Chmelový maják. Poté vás cesta zavede do obce Bezděkov a okolo Ohře dále do Trnovan. Zde už začínají rozlehlé chmelnice, které se táhnou až k obci Stekník.

Stezka po chmelnicích vede územím Chmelařského institutu. Územím, které chmel obývá už téměř 10 000 let. A kde je také již téměř 700 let cíleně pěstován. Na informačních tabulích se dozvíte se, proč se této pozoruhodné liáně daří právě na Žatecku, nahlédnete pod pokličku jejího života i ke chmelu "do ložnice".

žatecko chmelByla by škoda nezastavit se na zámku Stekník, který patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Zámek je přístupný a nabízí množství zajímavých tras zrestaurovanými interiéry. Od zámku pokračuje chmelová stezka Za příběhem chmele směrem k řece a chmelnicemi vás zavede k obci Hradiště. Po překročení mostu na druhou stranu se chmelnicemi dostanete k vlakové zastávce Dolejší Hůrky, odkud se můžete vrátit do Žatce po železnici.