Úvod > Kam pojedete? > Středočeský kraj > Rakovnicko > Krušovice

Krušovice

Středočeskou obcí ležící severně od Rakovníka budete projíždět při cestě z Prahy do Karlových Varů. Lákavým cílem je Královský pivovar Krušovice, v nedaleké Lužné pak můžete navštívit železniční muzeum Českých drah se zajímavou expozicí historických železničních vozidel.

Krušovice: obec se slavným pivovarem

Historie Krušovic je odedávna spojená s vařením a výrobou piva. Zdejší pivovar, který v roce 1583 koupil císař Rudolf II., byl založen během 16. století. Krušovické pivo si panovník oblíbil natolik, že je nechal dovážet také na Pražský hrad; proto podnik dodnes nese hrdé jméno Královský pivovar Krušovice. Patří k nejstarším pivovarům v Česku a jeho součástí je i barokní zámek; areál můžete navštívit při prohlídkách a kurzech.
 

Václav Rabas

V roce 1885 se v Krušovicích narodil Václav Rabas, malíř, který jako jeden z prvních získal titul národního umělce. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, byl členem Umělecké besedy a Spolku Mánes. Tématem většiny Rabasových obrazů byla krajina rodného Rakovnicka, stálou expozici jeho děl si prohlédnete v Rabasově galeriiRakovníce. Patřil také mezi takzvané pátečníky a dobře se znal s bratry Čapkovými. Zemřel roku 1954 a je pochován na hřbitově v Krušovicích.
 

Výlety do lesů, na vyhlídky a do železničního muzea

Krušovice leží na rozhraní lesů Křivoklátska a přírodního parku Džbán. Na vrchu Amálie u lesní cesty mezi Hředlemi a Krušovicemi nechal v roce 1823 kníže Karel Egon II. z Fürstenberku vystavět pro svou ženu, kněžnu Amálii Bádenskou, romantický altán. Jižně od obce se zvedá Louštínský vrch, místo s pěkným výhledem a naučnou stezkou. Přes Louštín vede několik turistických tras a cyklostezek, které vás dovedou do Lužnéželezničnímu muzeu Českých drah, největšímu železničnímu muzeu v Česku.
 

Aktivity

Vrch Amálie s altánkem

Na vrchu Amálie u lesní cesty mezi Hředlemi a Krušovicemi nechal v roce 1823 kníže Karel Egon II. z Fürstenberku vystavět pro svou ženu, kněžnu Amálii Bádenskou, romantický altán. Přes vrch vede červená značka z Krušovic do Hředle.
Krušovice, Středočeský kraj

Muzeum pivovarnictví Krušovice

Vaření vynikajícího piva má na Rakovnicku tradici stejně dlouhou jako pěstování toho nejlepšího chmele, onoho nenahraditelného koření piva, které dává pivu jeho nezaměnitelnou vůni a chuť. V minulosti vařily pivo na Rakovnicku téměř tři desítky pivovarů a modely některých z nich si můžete prohlédnout v unikátní expozici pivovarnictví, kterou najdete v budově Obecního úřadu v Krušovicích, vzdálené doslova jen pár kroků od zdejšího známého pivovaru.
Krušovice, Středočeský kraj

Naučná stezka Louštín u Lužné

Naučná stezka Louštín prochází revírem Lužná. Stezka začíná i končí v lokalitě Sládkův kříž za obcí Lužná u nádraží. Na trase stezky se nacházejí krásná místa pro odpočinek.
Krušovice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Pivovar Krušovice – opravdu královské pivo

Skoro na půl cesty mezi Prahou a Karlovými Vary se poblíž silnice nachází Královský pivovar Krušovice, který je díky rostoucímu věhlasu královského piva lákavým turistickým cílem pro návštěvníky Rakovnicka a Křivoklátska.
Krušovice, Středočeský kraj

Restaurace U lípy v retro stylu

Z naší vyhlášené kuchyně vám můžeme nabídnout široký výběr tradiční české hotovkové kuchyně – nechybí ani klasická pečená kachna.
Krušovice, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví