Okoř

Známá obec Okoř, proslavená zříceninou hradu, leží v údolí Zákolanského potoka, necelých 15 km severozápadně od centra Prahy. Název hradu, jakož i obce, se odvozuje od osobního jména Okrs. Muž údajně patřil k jednomu z družiníků Přemysla Oráče, který mu toto územá daroval.
Obec Okoř se nachází v turistické oblasti Kladensko – Slánsko. První písemná zmínka o Okoři se uvádí již roku 1228. Předchůdcem hradu byla samostatně stojící stavba výstavné, raně gotické kaple. Hrad pravděpodobně vybudoval bohatý pražský měšťan František Rokycanský z Okoře ve 14. století, ovšem stavební práce zřejmě započal již jeho otec Mikuláš. V husitské době byl hrad Okoř v držení Pražanů a v letech 1659 až 1773 majetkem jezuitů. Po zrušení řádu zůstal opuštěný. Nekontrolovatelnému chátrání památky zabránily až zabezpečovací práce a nejnutnější opravy koncem 20. století. Dnes jsou tyto rozsáhlé, historií prostoupené ruiny častým cílem turistů.

Na Okoři můžet kromě hradu navštívit i další zajímavé turistické cíle, jako je například přírodní památka Zákolanský potok, Kamenný kruh, Štulcův mlýn nebo studánka V podhájí.

Aktivity v obci Okoř

Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.
Okoř, Středočeský kraj

Přírodní památka Zákolanský potok

Přírodní památka a evropsky významná lokalita Zákolanský potok se nachází na stejnojmenném potoce v přírodním parku Okolí Okoře a Budče. V chráněném území se vyskytuje kriticky ohrožený druh raka kamenáče a raka říčního.
Okoř, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Okoř

Family Hotel Okoř – místo okořeněné odpočinkem

Komfort se skvělou gastronomií v přírodním parku v malebné historické vesničce Okoř, známé svou zříceninou ze 13. století. Perfektní místo pro odpočinek po práci.
Okoř, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Kladensko – Slánsko


Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Víte, že první skladba, která zazněla po přistání na Měsíci, byla Novosvětská symfonie? Jejího autora Antonína Dvořáka známe jako jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob, ale co víme o jeho životě a místech, kde žil a tvořil? Portál Kudy z nudy vás zve na výzvědnou cestu okolím Prahy i jejím centrem na kole.
Kralupy nad Vltavou, Výlety s příběhem

Cyklovýlet po stopách pražské padesátky

Vydejte se po stopách oblíbeného cyklistického závodu Pražská 50. Projedete se Šáreckým údolím, okolo Zákolanského potoka a odpočinout si můžete na hradě Okoři. Ve směru na Okoř trasa téměř kopíruje cyklotrasu 0077, od hradu do Prahy pak 0078.

Výlet do Roztok u Prahy za malířkou Zdenkou Braunerovou

Zdenka či Zdeňka Braunerová, pokřtěna jako Zdislava Rosalia Augusta (9. dubna 1858, Praha – 23. května 1934, Praha), byla česká malířka konce 19. a první třetiny 20. stolet. Oslnivá a neobyčejně schopná organizátorka společenského a uměleckého života na přelomu 19. a 20. století byla patronkou několika českých umělců a stala se také jednou z múz Jana Zrzavého.
Výlet do Roztok u Prahy, Na hrady a zámky

Procházka Tichým údolím kolem Roztok u Prahy

Udělejte si příjemnou procházku v okolí Roztok u Prahy. Z Prahy-Dejvic sem pohodlně dojedete příměstským autobusem anebo vlakem na trase Praha – Kralupy nad Vltavou. Naše trasa vás provede Tichým údolím, Úněticemi, Úholičkami a naučnou stezkou s hezkými výhledy zpět do Roztok. Výlet si užijete v jakékoli roční době pěšky i na kole.
Roztoky u Prahy, Pěšky po Česku